آب بندی مخازن آب شرب

آب بندی مخازن آب شرب از آنجا اهمیت میابد که آب شرب یک نیاز حیاتی است. بسیاری از مخازن اب شرب را از جنس فلز می ساختند اما با توجه به واکنش آب و فلز، مخازن با عمر مفید کوتاه مدام سوراخ می شد و آسیب میدید. در نتیجه حجم زیادی از ذخایر آب به هدر می رفت. از این رو استفاده از سازه های بتنی برای ساخت مخازن آب آشامیدنی و حتی مخازن آب و فاضلاب فراگیر شد.

مخازن بتنی به لحاظ دوام و پایداری نسبت به مخازن فلزی عملکرد بسیار بهتری دارد. بخصوص که با پیشرفت علم و بهینه شدن روش های آب بندی بتن، به عنوان ایده آل ترین روش برای ذخیره آب شرب شناخته شده است.

انواع روش های آب بندی مخازن آب شرب

این روزها انواع روش‌های آب بندی مخازن بتنی در سطح جهانی شناخته شده و به کار برده می شود. از جمله استفاده از مواد پوششی و مواد آب بند متعددی مثل:

پیش از آب بندی مخازن آب آشامیدنی به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از عایق کاری مخازن بتنی آبی و هیدرولیکی، ابتدا باید مقاومت بنا و مقاونت فشاری بتن به کار رفته در سازه را ارزیابی کنید. سازه های هیدرولیکی و مخازن آب با توجه به فشاری که از طرف آب به سازه اعمال می شود. باید بسیار دقیق و با محاسبات مهندسی و فیزیکی ساخته شود. جنس بتن، میله گردهای استفاده شده، ضخامت بتن، اصول فنی بکار رفته و … همگی باید در حین آب بندی نیز مورد بررسی قرار گیرد. عدم توجه به این نکات باعث نشت آب در بتن و از بین رفتن مخازن خواهد شد.

بهتر است بتن ریزی سطوح و مخازن بتنی به صورت پیوسته و در فواصل زمانی کم انجام شود تا یکپارچگی سازه حفظ شود. این عامل باعث می شود از بروز درز در سطح بتن نیز جلوگیری شود. در نتیجه امنیت مخزن بتنی بیشتر حفظ خواهد شود.

در صورت بروز درز در بتن بهتر است از چسب‌های بتن نانو استفاده شود. این پوشش آب بند عموما با ترکیبات معدنی مثل پودر سنگ و سیمان ترکیب شده و روی سطح بتن را می پوشانند.

در صورتیکه عملکرد صحیح سازه ساخته شده به نا تراوا بودن آن وابسته باشد، آب بندی بتن امری است که در تمامی مراحل مطالعات اولیه، طراحی، ساخت بتن و اجرای سازه همواره باید مدنظر بوده و توسط افراد متخصص انجام شود.

مخازن آب شرب برای ذخیره سازی آب برای مدت طولانی استفاده می شود. از این رو مقاوت سازه و حفاظت از آن بسیار اهمیت دارد. یک بتن مقاوم و استاندارد، استفاده از مواد آب بند مناسب و استاندارد و به کار بردن واتر استاپ ها جزو راه کارهای مناسب برای آب بندی مخازن آب شرب و حتی مخازن اب و فاضلاب است.

 

پیش از عایق کاری، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1-بخاطر اهمیت بالای مخازن آب در کنار بررسی های اولیه و رعایت نکات مهندسی در حین ساخت، آب بندی مخازن آب شرب نیز اهمیت بالایی دارد. حفظ مخازن پر از آب بسیار مهم است. از این رو نباید دچار نشتی و خوردگی بتن شوند.

2- به ایمنی مخزن آب توجه کنید. بهتر است پیش از اجرای آب بندی، سیکشی های لازمه را انجام داده و تاسیسات برقی و تهویه ها را چک کنید. در حین نصب بالا بر مواظب باشید که به مخزن اسیب نرسد. بتن ریزی ها را بررسی کنید. نصب تجهیزات نوری مناسب را دست کم نگیرید. نحوه اجرای نصب خیلی مهم است. هر کدام از این اقدامات اگر ناشیانه باشد ممکن است به بتن و مخزن آب آشامیدنی آسیب بزند.

3- سطوح کرموخورده ای که شیرایه سیمان برروی آن پل ایجاد کرده را بررسی و نسبت به رفع آن اقدام کنید. می توانید با کمک چکش این سطوح را از بین ببرید. بهتر است شیرابه های سیمان را از روی بتن پاک کنید تا در حین آب بندی مخزن دچار مشکل نشوید.

4- از سطوح بتنی دارای درز و شکاف یا سواراخ شدگی هستند، بهتر است آن ها پیش از آب بندی پر کنید. می توانید از چسب بتن و مواد پلیمری استفاده کنید.

برای آب بندی مخزن آب آشامیدنی چه روشهایی قابل استفاده است؟

  • یکی از روشهای آب بندی مخازن آب آشامیدنی استفاده از پوشش ها و بتن های پلیمری نفوذی sealfix روی سطح بتن است.
  • پوشش الاستیک آببندی vetfix یکی دیگر از روشهای موثر در آب بندی است.

بهتر است از چند روش مختلف برای ایمن کردن مخزن آب استفاده کنید. بدین سان امنیت مقاومت مخازن آب شرب را تا سالیان سال حفظ خواهید کرد.

نکات کاربردی پس از آب بندی مخازن آب شرب

  • مدام مخزن را بررسی و چک کنید. اگر متوجه نفوذ آب شدید نقاط نشتی را پیدا کرده و سریعا برای ترمیم آن اقدام کنید. فشار آب ذخیره شده در مخزن می تواند به راحتی عامل شکستن این سازه و آسیب های جبران ناپذیری برای اطراف آن باشد.
  • بخش هایی از بتن که به مرور دچار آسیب یا خوردگی شده اند را ترمیم کنید.
  • نسبت به شست و شوی مخزن اقام کنید. تا از بروز قارچ ها، کپک، خزه و …. روی سطح بتن جلوگیری شود. این عوامل می تواند باعث اسیب به مخزن بتنی شوند.
  • حتما ماهیچه کشی را در کنج ها و محل اتصال کف و دیواره ها انجام دهید. می توانید ماهیچه کشی را به وسیله چسب آب بند انجام دهید.
  • استفاده از پوشش های فایبرگلاس به خصوص در قسمت بولت ها و محل هایکرموی ترمیم شده …
  • پوشش سیمانی – اکرلیکی Betogard SF-127 دو لایه که انعطاف پذیری بالا، چسبندگی، دوام بالا، پوشاننده ترک‌ها، قابل اجرا روی سطوح مرطوب، ضریب انبساط حرارتی منطبق با بتن جزو ویژگی های آن است.
مقالات دیگر
عایق سازی اتاق های سرور
انواع عایق

عایق سازی اتاق سرور چه فوایدی دارد؟

در حال حاضر در شرایطی به سر می ‌بریم که عایق سازی اتاق سرور آپشن مضاعف یا گزینه انتخابی محسوب نمی شود بلکه یکی از ملزومات حیاتی به شمار می رود، این امر فقط برای پروسه سرمایش اتاق سرور کاربرد

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان رشت
نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گیلان

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان 25 لغایت 29 آبان ماه 1400 برگزار میگردد و شرکت فرا صنعت سیمین که بعنوان یک مجموعه صنعتی و تحقیقاتی با هدف رشد و ارتقاء صنعت ساختمان در زمینه توسعه محصولات نوین ساختمانی فعالیت مینماید

انواع عایق

آشنایی با انواع خمیر درزگیر و کاربرد آن

خمیر درزگیر یکی از انواع روش های آب بندی بتن است. یکی از روشهای پرکاربرد که با استفاده از آن میتوان از به وجود آمدن درز و شکاف در دیوارها، سرامیک، کاشی و … جلوگیری کرد و این درزها را