بررسی انواع مواد افزودنی بتن بر اساس کاربرد

اطلاعاتی که در خصوص افزودنی بتن مطرح می شود با یک سری نکات جالب همراه است که دانستن آن خالی از لطف نیست!

افزودنی بتن در یک نگاه

اگر بخواهیم به زبانی ساده در مورد افزودنی بتن صحبت کنیم، برای ساخت بتن های ویژه با درصد خلوص مشخص، نیاز به مقداری افزودنی بتن است. ساخت افزودنی بتن روان کننده اولین محصولی بوده که توانست روانه بازار شود. در صنعت افزودنی ها به شکل روتینی دنبال شد. بتن های مختلفی در شرایط خاص توسط این مواد ساخته می شود. در این میان بتن هایی که سطح مقاومت زیادی دارند به واسطه کوره های آهن گذاری و خاکستر بادی اجرا می شوند.

افزودنی های بتن انواع مختلفی دارد. برخی به صورت فوق روان کننده، کندگیر کننده، تند گیر کننده و چسب بتن بوده و همینطور شامل ضد یخ بتن و حباب ساز هوا است. افزودنی های معدنی و روغن قالب بتن نیز در این راستا مطرح شده است. آب بند سطوح بر اساس موقعیتی که بتن دارد سنجیده می شود. افزودنی بتن سبب کنترل واکنش های قلیایی سیمان توسط سنگدانه ها شده و زمان گیرایی آن را طولانی می کند. از سوی دیگر کارایی پارامتر «بدون نسبت آب به سیمان» را بیشتر کرده و می تواند به پایایی و توان آب بندی نیز بیافزاید.

انواع افزودنی بتن

حال قصد داریم در خصوص انواع افزودنی ها صحبت کنیم تا مشخص شود که این محصول در چند دسته بندی قرار دارد و چطور میتوان آن را اجرا کرد.

 

1. فوق روان کننده ها

فوق روان کننده ها در لیست کاهنده قوی آب قرار دارند. به طوری که در مقایسه با مواد افزودنی کاهنده آب معمولی میتوان آن را سه الی چهار برابر قوی تر در نظر داشت که سبب کاهش آب در مخلوط بتنی شود. مکانیزم شیمیایی فوق روان کننده بر اساس ترسازهای آنیونی زنجیر بلند بوده که بر اساس وزن مولکولی زیاد با تعداد زیادی از گروه های قطبی در زنجیره های هیدروکربنی اجرا می شوند. هنگامی که در سطح ذرات سیمان جذب صورت بگیرد موقعیت ترساز با بار منفی قوی تر دنبال می شود. سپس سبب کشش سطحی آب اطراف آن می شود و روانی سیستم به حد زیادی افزایش می یابد.

این محصول در برابر افزودنی های کاهنده آب معمولی قرار می گیرد. مقدار نسبتاً زیادی از مواد فوق روان کننده را تا یک درصد وزنی سیمان بدون ایجاد آب انداختگی دنبال می شود. اندازه کلوئیدی ذرات زنجیر بلند موضوع مهمی برای این محصول محسوب شده و سبب می شود که تسریع در گیر و سخت شدگی صورت بگیرد. فوق روان کننده ها سبب از دست دادن اسلامپ شده و موقعیت مخصوصی را شامل می شود.

2. کندگیر کننده

این مواد برای جبران اثبات هوای گرم بوده که در تسریع گیرش بتن اجرا شده و سبب کارایی مناسب می شود. این افزودنی ها سبب می شود که از تشکیل ترک جلوگیری شده و تغییر شکل در قالب رخ ندهد. به طور کلی زمان اضافه کردن این افزودنی روی عملکرد محصول تاثیرات زیادی دارد. پس از مخلوط شدن مورد استفاده قرار می گیرد.

3. تند گیرنده

از تند گیرنده ها در بتن ریزی در شرایط هوای سرد استفاده می شود. تند گیرنده ها نقطه انجماد آب را کم نمی کنند و به عنوان ضدیخ استفاده می شود. این افزودنی ها برای کاهش زمان گیرش استفاده شده است. نقش مهمی در بیشتر کردن مقاومت اولیه دارد و از سوی دیگر زمان عملیات عمل آوری بتن یا کیورینگ را کاهش می دهد. از مهمترین مزایای آنها باز کردن سریع تر قالب ها بوده و در ساخت و جبران تاثیر دیرگیری بتن را شامل می شود.

4. افزودنی حباب ساز

موضوع مهمی که در خصوص افزودنی های حباب ساز دیده می شود سطح پایداری حباب های هوای ایجاد شده است. در طی این فرآیند می تواند سطح مقاومت در برابر چرخه ذوب و یخ افزایش دهد.

5. افزودنی های قوام آور

این مدل از افزودنی ها سبب تغییر خاصیت عملکرد رئولوژی خمیر سیمان شده و این کار به واسطه لزجت خمیری صورت می گیرد و به طور کلی بتن پیش تنیده و تزریق گروت را بهبود می دهد. پوشش تونل ها و گروت سازه ای در این راستا اهمیت زیادی دارد. مهمترین خاصیتی آن کاهش جداشدگی در بتن هایی است که سطح روانی زیادی دارند و سبب کاهش آبشستگی می شوند.

چقدر از افزودنی های آب بند می دانید؟

در بین افزودنی بتن موردی با عنوان افزودنی آب بند ارزیابی شده است که سبب کاهش نفوذپذیری بتن شده و به نوبه خود حرکت آزاد آب را در داخل آن محدود می کند. این دسته از مواد سبب مسدود شدن راه های ورود آب به داخل بتن می شود. این افزودنی به طور کلی نقش دافعی را برعهده دارد و سبب می شود تا موقعیت اجرایی بتن بررسی شود.

 

افزودنی های گاز ساز

بررسی ها اینطور نشان می دهد که افزودنی های گاز ساز سبب ایجاد حباب در مخلوط بتن تازه می شوند. در نهایت گیرش اولیه خمیر سیمان را فراهم می سازند. به این ترتیب سطح انبساط معینی در بتن ایجاد شده و سبب ایجاد یک سری انفعالات شیمیایی با عناصر حاصل از هیدراتاسیون سیمان می شود. اگر فقط از افزودنی های حباب ساز استفاده شود فقط پایداری ایجاد می شود. بنابراین می بایست از محصولی استفاده شود که میزان جمع شدگی گروت را کاهش می دهد و سبب یکنواختی بتن شده و در نهایت موقعیت خود تنیده ایجاد می کند و در پوشش های آب بندی با پایه های سیمانی اجرا می شود.

گازهای تولید شده برای این سبک از افزودنی بتن شامل گاز هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و هوا است. البته مقداری فلزات نیز در آن دیده می شود. دقت داشته باشید که سطح فلزات به کار رفته به طور کلی متفاوت است و بر اساس کیفیت کار سنجیده می شود.

افزودنی های بتن پاششی

برای بتن های پاششی یک سری افزودنی های متفاوت مثل حباب ساز و کاهنده آب مطرح می شود و سبب موقعیت مشابه در کار می شود. افزودنی بتن پاششی در لیست افزودنی های سریع قرار دارد.

مقالات دیگر
آب بندی بام و نمای ساختمان

آب بندی پشت بام و تراس

آب بندی پشت بام و تراس، یکی از الزامات در عایق کردن سازه ها است. زیرا این 2 بنا مستقیما با عوامل جوی در تماسند. عوامل جوی در طول روز می‌تواند تاثیرات بسیاری بر پایداری تراس و پشت بام‌های سازه‌ها

ایزولاسیون
آب بندی

ایزولاسیون چیست و انواع آن کدام اند؟

ایزولاسیون نوعی لایه محافظ بوده که به منظور جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت بر روی سطوح مختلفی همچون کف زمین، دیوارها و پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید ایزولاسیون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می

زیر سازی ایزوگام
انواع عایق

روش های زیر سازی ایزوگام چگونه باید انجام شود؟

ایزوگام به عنوان یک عایق در ساختمان ها و سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از ایزوگام به عنوان عایق های رطوبتی نیز استفاده می شود که باید برای افزایش کیفیت و کارایی آن زیر سازی ایزوگام به طور