ایزولاسیون چیست و انواع آن کدام اند؟

ایزولاسیون

ایزولاسیون نوعی لایه محافظ بوده که به منظور جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت بر روی سطوح مختلفی همچون کف زمین، دیوارها و پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید ایزولاسیون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، زیرا از ساختمان در برابر عوامل تهدید کننده آب و رطوبت به بهترین شکل محافظت می کند. لازم به ذکر است که آب و رطوبت به نوعی موجب کاهش طول عمر سازه و تخریب آن می شوند.

آشنایی با انواع ایزولاسیون بر اساس مواد تشکیل دهنده

بهتر است بدانید ایزولاسیون بر اساس مواد تشکیل دهنده دارای انواع مختلف قیری، ژئو ممبران، عایق رطوبتی پلیمری، عایق رطوبتی رنگ نانو، عایق آرت فلکس، عایق های رطوبتی سیمانی و ایزوگام ورقی است که به صورت مختصر با آنها آشنا خواهیم شد. در واقع امروزه از این نوع عایق ها برای پوشش دهی محل های مختلف ساختمان همچون پشت بام، روف گاردن، سرویس بهداشتی و حمام، بدنه و کف استخرها، پی ساختمان، ایوان ها، دیوارها، آشپزخانه و کف پارکینگ ‌های طبقاتی منفی استفاده می شود.

ایزولاسیون قیری

بهتر است بدانید یکی از بهترین انواع عایق ها برای بام ها ایزولاسیون قیری می باشد. برای انجام این کار لازم است قیر با حرارت لازم رقیق شده و سپس آن را با دقت بر روی بام مالید. بعد از این مرحله گونی های باکیفیت و مرغوب از پایین به بالا چسبانده می شوند. لازم است گونی ها در بالای بام به سمت ناودان ها قرار داده شوند. همچنین لایه دوم گونی باید خلاف جهت لایه زیر طولی چسبیده شوند.

ایزولاسیون قیری

ایزولاسیون ژئو ممبران

اجرای این نوع ایزولاسیون با استفاده از حرارت انجام می شود. وظیفه اصلی ژئو ممبران عایق بندی سطح مورد نظر در مقابل نفوذ مایعات است.

  • یکی از مزیت های مهم و قابل توجه ژئوممبران مقاومت بسیار بالای آن در برابر دمای دمای ۴۵- درجه و ۷۵+ درجه می باشد.
  • از دیگر مزایای این نوع عایق میتوان به اجرای سریع آن اشاره کرد، به گونه ای که در هر روز به راحتی میتوان ۲۰۰۰ متر مربع از ژئو ممبران را نصب کرد.
  • همچنین ژئو ممبران از مقاومت بسیار بالایی در برابر اشعه ماورای بنفش، اسیدها، بازها، زلزله، باکتری ها و جلبک ها برخوردار می باشد.
  • استفاده از ژئو ممبران نسبت به بتن از نظر اقتصادی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.
  • در ضمن این نوع عایق از ورود شوری آب به سطح به بهترین شکل جلوگیری می کند.
  • لوله‌ های حلقه ‌ای شکل ژئو ممبران در ابتدا در مکان خاک‌ برداری کنار یکدیگر باز می شوند و سپس پانل ‌های این نوع عایق با استفاده از جوش ‌های حرارتی به یکدیگر متصل می شوند.

عایق رطوبتی پلیمری

از دیگر انواع ایزولاسیون میتوان به عایق رطوبتی پلیمری اشاره کرد. این نوع عایق از سازگاری بالایی با محیط زیست برخوردار بوده و عمر مفید آن معادل ۲۰ سال است. با استفاده از عایق رطوبتی پلیمری به راحتی می توانید گوشه و کنار دیوارها را به بهترین شکل پوشش دهید. این نوع عایق بر خلاف عایق های ایزوگام و قیر نیازی به حرارت نداشته و از مواد پلیمری ساخته شده است. همچنین عایق رطوبتی پلیمری توسط پاشش بر روی سطح مورد نظر اجرا می گردد.

عایق رطوبتی رنگ نانو

بهتر است بدانید رنگ نانو بهترین جایگزین برای ایزوگام و قیرگونی به شمار می آید. عمر مفید این نوع عایق رطوبتی برابر ۱۵ سال می باشد. رنگ نانو بر روی سطوح همچون رنگ ‌آمیزی و با قلم، رول و یا اسپری اجرا می شود. در ضمن این نوع عایق رطوبتی دوستدار محیط زیست به شمار می آید، زیرا هیچ آلاینده ‌ای را تولید نکرده و باعث تخریب لایه‌ های زیرین سطح مورد نظر نمی شود. این نوع عایق رطوبتی از مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات دمایی، تغییرات جوی و نور خورشید برخوردار می باشد.

عایق آرت فلکس

این نوع عایق رطوبتی به خوبی در سه ‌کنج ها و گوشه‌ ها اجرا می ‌شود، زیرا انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. عایق آرت فلکس بر اساس جدیدترین و به روزترین تکنولوژی‌ های مدرن ساخته شده است. از دیگر مزیت های مهم این نوع عایق میتوان به سبک بودن آن اشاره کرد. این عایق ها به سرعت بسیار بالایی قابل اجرا هستند. در ضمن برای اجرای عایق آرت فلکس به هزینه اندکی نیاز است.

عایق های رطوبتی سیمانی

از این نوع عایق های رطوبتی برای عایق کردن مکان های مختلفی همچون مخازن آب، استخرها، دیوارها و مکان های مرطوب استفاده می شود. این نوع عایق ها در برابر فرسایش از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. از آنجا که در ساختار این نوع عایق ها از مواد پلیمری به منظور افزایش انعطاف ‌پذیری و چسبندگی آنها استفاده می شود، این گروه از عایق‌ ها زیر مجموعه‌ عایق‌ های پلیمری محسوب می شوند. این نوع عایق ها گزینه مناسبی برای مکان‌ هایی که امکان ترک‌ خوردگی آنها وجود دارد محسوب نمی شوند.

عایق های رطوبتی سیمانی

ایزوگام ورقی

این نوع عایق از لایه‌ های محافظتی با مقاومت بالا و فرآورده های نفتی ساخته شده است. ایزوگام به منظور عایق کردن سطوح مختلف همچون بام ساختمان ها، دیواره، کف و … به کار برده می شود. این نوع عایق از سطوح در مقابل نفوذ آب به بهترین شکل محافظت می کند. در ضمن این نوع عایق در بازار به صورت لوله یا اصطلاحاً رول موجود و قابل عرضه می باشد. این نوع ایزولاسیون را از یک سر روی بام می چسبانند و با چراغ حرارت دهنده به یکدیگر جوش می دهند

آشنایی با انواع عایق بر اساس روش اجرا و ساختار عایق در هنگام اجرا

ایزولاسیون رطوبتی بر اساس روش اجرا نیز دارای دو نوع عایق های رطوبتی گرم اجرا و عایق های رطوبتی سرد اجرا هستند که به صورت مختصر با آنها آشنا خواهیم شد.

عایق های رطوبتی گرم اجرا: این نوع عایق های رطوبتی برای اجرا به گرم نمودن و شعله نیاز دارند. بهتر است بدانید ایزوگام و قیرگونی جزء این نوع عایق ها هستند.
عایق های رطوبتی سرد اجرا: بهتر است بدانید عایق های رطوبتی سرد اجرا توسط غلتک و یا قلم اجرا می شوند. این نوع عایق ها با مخلوط نمودن جزء مایع و جزء پودری به دست می آید. MCI و RCI در رده عایق های رطوبتی سرد اجرا قرار دارند. عایق های رطوبتی بر اساس ساختار عایق در هنگام اجرا دارای دو نوع عایق ‌های رطوبتی پیش ساخته و عایق ‌های رطوبتی درجا هستند.

مقالات دیگر
آب بندی بتن

همه چیز در مورد آب بندی بتن

در مقاله بتن چیست گفتیم که بتن یک مصالح ساختمانی کاربردی و مهم است. تخلخل و ضریب نفوذ پذیری در بتن را بررسی کردیم و گفتیم که برای حفاظت از بتن در مقابل عوامل نفوذ پذیر متعدد، آب بندی بتن

عایق سازی اتاق های سرور
انواع عایق

عایق سازی اتاق سرور چه فوایدی دارد؟

در حال حاضر در شرایطی به سر می ‌بریم که عایق سازی اتاق سرور آپشن مضاعف یا گزینه انتخابی محسوب نمی شود بلکه یکی از ملزومات حیاتی به شمار می رود، این امر فقط برای پروسه سرمایش اتاق سرور کاربرد

انواع بتن

بتن پاششی (Shotcrete) چیست؟

بتن پاششی یا شات کریت یک روش بتن ریزی است که به شکل اسپری روی محل مورد نظر اجرا می شود. از این روش برای تعمیر سازه های موجود و کارهایی که به قالب بندی نیاز ندارد و یا شکل