بتن استامپی (بتن منقش) چیست و چه کاربردی دارد؟

بتن استامپی

در ابتدا لازم است بدانید بتن استامپی که با نام بتن منقش نیز شناخته می شود نوعی بتن دکوراتیو است که در واقع به عنوان کفپوش مقاوم و مستحکم با ظاهری متفاوت و زیبا در مکان های متعدد قابل اجرا می باشد. استفاده از این نوع بتن می تواند جایگزینی مناسب با عملکرد عالی برای انواع مختلف سنگ های کف پوش اعم از انواع سنگ گرانیت باشد.

بتن استامپی اغلب در فضاهای خارجی نظیر فضاهای مربوط به محوطه پارک ها و ویلاها، کف استخرها، حیاط منازل، لاین های پیاده روی، پیست های دوچرخه سواری و … مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی، این نوع بتن به کفپوش های بتنی اطلاق می شود که در آنها بتن پس از تخلیه و مسطح شدن به واسطه برخی قالب های استامپ مانند، طرح داده می شود.

لازم به ذکر است بدانید استفاده از بتن استامپی از دهه 1950 آغاز شد که روز به روز با تنوع بیشتری همراه بود. با پیشرفت فناوری و تکنولوژی این نوع بتن در رنگ ها و طرح های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. یکی از برجسته ترین ویژگی های این نوع بتن این است که علاوه بر مقاومت و یکپارچگی، در شرایط جوی مختلف عملکرد فوق العاده ای دارد. به عبارتی، بتن استامپی به نام بتن چاپی و بافتی نیز شناخته می شود. در پایان کار ظاهر آن شباهت چشمگیری به سنگ، آجر یا کاشی خواهد داشت. این روش کف سازی، روشی مدرن است که به منظور جلب رضایت مشتریان و صرفه جویی در بودجه در نزد همگان از مقبولیت و محبوبیت فوق العاده ای برخوردار بود.

نکته: علی الرغم اینکه زیبایی ظاهری بتن استامپی بی نظیر است، نصب آنها نیز به آسانی صورت گرفته و به همین سبب امروزه با استقبال زیادی مواجه شده است.

بتن استامپی (منقش)

مراحل اجرای کفپوش با بتن استامپی

یکی از خلاقانه ترین و متفاوت ترین نوآوری ها در صنعت بتن سازی، بتن استامپی است که موارد استفاده از آن بسیار گسترده و متعدد است. این بتن در خلال مراحل و پروسه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

آماده سازی خاک زیر بنا

در ابتدا باید خاک زیرسازی کاملاً یکدست باشد.

چیدن قالب ها برای بتن

در این مرحله قالب های چوبی و فلزی باید در شرایط مناسب نگهداری شده تا بتن در جای مخصوص جایگذاری شود.

تهیه و بکارگیری آرماتور در بتن

در این مرحله میله های فولادی به عنوان نوعی تقویت کننده برای این نوع بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این مرحله عمدتاً در مسیرهای طولانی و پارکینگ ها کاربرد بیشتری دارد.

ریختن بتن در مکان مورد نظر

در خلال این مرحله بتن آماده به قالب های مخصوص ریخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

مسطح کردن سطح بتن

پس از ریخته شدن، بتن استامپی باید به سرعت با استفاده از ماله و تراز صاف و مسطح شود.

رنگ آمیزی و طراحی بتن

نکته: در پایان فرایند و پس از خشک و سخت شدن بتن استامپی باید از سیلر به منظور براق و درخشنده شدن سطح بتن استفاده شود. این کار سبب ایجاد براقیت و همچنین افزایش مقاومت بتن شده و در افزایش زیبایی ظاهری آن نقش بسیار زیادی ایفا می کند.

مزایا و کاربرد بتن استامپی

به طور کلی، بتن استامپی یکی از بهترین و کارآمدترین انواع کفپوش است که از فواید و مزایای فوق العاده ای برخوردار است. مهمترین این موارد عبارتند از:

  • دوام و مقاومت بیشتر
  • تنوع در رنگ و طرح
  • سطح یکدست و یکنواخت
  • هزینه کم و مقرون به صرفه بودن آن
  • سرعت نصب و اجرای سریع و آسان
  • طول عمر و ماندگاری بالا
  • مقاومت در برابر گرد و غبار
  • عدم لغزش سطح
  • جلوگیری از نفوذ آب به سطح
  • قدرت چسبندگی بالا

نکته: بررسی ها نشان می دهد دیگر انواع کفپوش اعم از سنگ، موزاییک و … در کوتاه مدت دچار کنده شدن، شکستگی و … شده حال آنکه در بتن استامپی این اتفاقات رخ نخواهد داد و دوام آنها بسیار زیاد می باشد.

در هنگام انتخاب رنگ و طرح بتن استامپی باید طرح های متفاوت و مدرن انتخاب شود که با سایر کفپوش ها و سنگ های محل زندگی انسجام و هماهنگی داشته باشد. به طور کلی، برخی نواحی که طراحی آنها به مراتب دشوار و پیچیده است مانند پله ها و برخی مکان های عمومی را میتوان به آسانی با تکیه بر این نوع بتن اجرا و طراحی نمود.

بتن استامپی (دکوراتیو)

نکات مهم پیرامون بتن استامپی

برجسته ترین طرح ها و الگوها برای اجرا و پیاده سازی بتن استامپی، طرح های شش ضلعی، طرح سنگ، آجری و … است که به صورت کاملاً خلاقانه در مکان های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و کارایی ویژه ای دارد. یکی از مهمترین ویژگی های این نوع بتن ارتقای زیبایی ظاهری کف است که امروزه در سراسر جهان و به ویژه ایران با اهتمام ویژه ای مواجه بوده است. بتن استامپی در واقع نوعی بتن صنعتی است که عمده ترین تفاوت آن با سایر بتن های صنعتی در نحوه اجرا و طراحی آن است. نکته قابل توجه این است که بهترین زمان برای استفاده از این نوع بتن به مکان مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال برای بکارگیری این بتن در خارج از ساختمان باید پس از اتمام کارهای خارجی ساختمان و در هنگام اجرای آن در داخل از ساختمان باید پس از انجام امور تاسیساتی ساختمان اقدام نمود.

در نظر داشته باشید پیش از کار کردن بر روی بتن استامپی می توانید صفحات انتخاب شده را بر روی ماسه متراکم قرار دهید و آنها را طراحی کنید. توصیه می شود بیشتر به طرح های تصادفی و جدید اکتفا کنید و حدالامکان از بکارگیری صفحات استامپ با طرح های تکراری اجتناب ورزید چرا که این مسئله کیفیت کار را کاهش می دهد.

جمله پایانی

علی الرغم مطالب فوق، بتن استامپی در اشکال و طرح های مختلف طرفداران زیادی دارد به گونه ای که کیفیت و نحوه طراحی و رنگ آمیزی آنها نقش بسزایی در جذابیت و جلب مشتری ایفا می کند. یکی از نکات مهم پیرامون کاربرد این نوع بتن آن است که میتوان آن را به صورت همزمان با عملیات بتن ریزی کف اجرا کرد. چنانچه افراد تمایل به انجام بتن استامپی در مکان های خاص دارند باید در ابتدا به کیفیت و طراحی آنها توجه کنند. سپس دقت در اجرای آنها می تواند نقش موثری در عملکرد و کارایی آنها ایفا نماید.

مقالات دیگر
اندازه گیری رطوبت بتن
انواع آزمایش ها

رطوبت بتن به چه روش هایی اندازه گیری می شود؟

در درجه اول پیش از بررسی روش های اندازه گیری رطوبت بتن، به علت اندازه گیری آن می پردازیم. میزان رطوبت موجود در بتن دارای اهمیت بسیار بالایی است و در نتیجه باید به مقیاس گیری آن پرداخت. زیرا دوام

انواع بتن

بتن خود تراکم یا خود متراکم (SCC) چیست؟

بتن سیالی که تحت اثر وزن خود متراکم شده و دارای کارایی فوق العاده زیادی است. این بتن خود متراکم میتواند در مقاطع با آرماتورگذاری زیاد، بدون استفاده از ویبراتور مورد استفاده قرار گیرد. بتن خود تراکم (S.C.C) نامیده میشود.

آب بندی

نکات مهم در آب بندی آبنما

آب بندی آبنما، برای حفظ ظاهر زیبای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این آب نماها در شهرها با ایجاد صدای خوش آب، طراوت را برای یک شهر به ارمغان می آورند و در کلان شهرها نیز برای جلوگیری از