سیمان سفید چیست و چه کاربردی دارد؟

سیمان سفید

سیمان سفید یک نوع مصالح ساختمانی می باشد که کاربرد بسیار زیادی در بخش های مختلف ساختمان دارد. این نوع سیمان با اینکه دارای ساختاری مشابه با سیمان معمولی می باشد، اما در رنگ با یکدیگر متفاوت هستند. از سیمان های سفید بیشتر برای اجرای کارهای زیبایی ساختمان استفاده می شود. در ساختار این نوع سیمان از خاک کائولن سفید و سنگ آهک خالص استفاده شده است.

آشنایی با کاربردهای مختلف سیمان سفید

از آنجا که درست کردن ملات این نوع سیمان به دقت بالایی نیاز دارد تا سیاهی و آلودگی وارد آن نشوند، از این رو به خاطر سختی های کار کردن با آن در تمامی مراحل ساختمان سازی مورد استفاده قرار نمی گیرد. همچنین روش تولید و ساخت سیمان سفید از پیچیدگی های خاصی نسبت به سیمان معمولی برخوردار می باشد، بنابراین قیمت آن نسبت به سیمان پرتلند معمولی بیشتر بوده که این امر از نظر اقتصادی به صرفه نیست. یکی از کاربردهای مهم این نوع سیمان استفاده در نمای ساختمان می باشد. از این سیمان برای اهداف تزئینی و ساخت موانع بزرگراه‌ ها نیز استفاده می شود.

همچنین از دیگر کاربردهای این نوع سیمان میتوان به استفاده از آن برای ساخت سنگ‌ های ریخته‌ گری جذاب اشاره کرد. این نوع سیمان نیز در ساخت روسازی دیوارها، ساخت فضاهای داخلی و … کاربرد بسیار زیادی دارد. از دیگر کاربردهای سیمان سفید میتوان به استفاده از آن برای ساخت دوغاب سیمان به منظور بندکشی نمای ساختمان و بندکشی سرامیک کف ساختمان اشاره کرد. از دیگر کاربردهای مهم و قابل توجه این نوع سیمان استفاده در ساخت بتن سفید برای پروژه هایی با اولویت بالای زیبایی می باشد.

کاربرد سیمان سفید

نگاهی بر مزیت ها و قابلیت های سیمان سفید

بهتر است بدانید سیمان سفید مزایا و قابلیت های بسیاری را به دنبال دارد:

 • مصالح این نوع سیمان را به راحتی میتوان تهیه کرد زیرا همیشه در دسترس هستند.
 • سیمان سفید در صورتیکه به درستی عمل آورده شود و اجرای آن صحیح باشد، از دوام و طول عمر مفید بالایی برخوردار بوده و در دراز مدت دچار ریزش و پوسته شدن نخواهند شد.
 • همچنین استفاده از این نوع سیمان نسبت به نماهای مدرن و سنتی هزینه کمتری را به دنبال دارد. از نظر اقتصادی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.
 • با این نوع سیمان به سادگی میتوان هنر آفرینی کرد، زیرا به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب می شود. در واقع این نوع سیمان قابل رنگ کردن می باشد.
 • از دیگر کاربردهای این نوع سیمان استفاده از آن برای ساخت بتن های تزئینی می باشد.
 • با استفاده از این نوع سیمان به طور قابل توجهی میتوان در زمان صرفه جویی کرد، زیرا استفاده از این نوع سیمان برای نمای ساختمان با سرعت بسیار بالایی انجام می شود.
 • مقاومت در برابر هوازدگی نیز از دیگر مزیت های مهم و قابل توجه این سیمان سفید به شمار می آید. در واقع خصوصیات فنی بالای این نوع سیمان قادر است از تغییر رنگ بتن به طور قابل توجهی جلوگیری نماید.

از دیگر مزیت ها

 • همچنین این نوع سیمان را می توانید هم در فضای داخلی و هم در فضای باز با خیالی آسوده استفاده کنید. در واقع سفیدی این نوع سیمان برای مدت زمان طولانی باقی خواهند ماند.
 • همچنین سیمان های سفید در مقابل ترک خوردگی و خورد شدن مقاومت بسیار بالایی دارند، از این رو هزینه های ترمیم به کمترین مقدار خود می رسد.
 • در ضمن این نوع سیمان ها از اجزای طبیعی معدنی ساخته شده اند، از این رو از سازگاری بالایی با محیط زیست برخوردار بوده و باعث آسیب رساندن به محیط زیست نمی شوند.
 • سخت شدن سریع و حداکثر مقاومت نیز از دیگر مزیت های این نوع سیمان به شمار می آید. لازم به ذکر است که ۶۰ درصد این محلول بعد از گذشت ۱۶ ساعت به خوبی سخت می شود، بنابراین هزینه روند ساخت به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
 • همچنین پراکندگی این نوع سیمان قادر است از تخریب مواد تحت تأثیر رطوبت به طور قابل توجهی جلوگیری نماید.
 • چند منظوره بودن نیز از دیگر خصوصیات بارز این محصول می باشد.
 • پایداری و ثبات رنگ در مقابل نور خورشید، ظاهری یک دست و یکپارچه و عدم فروریزی حین استفاده از دیگر مزایای استفاده از این نوع سیمان هستند.

مزیت سیمان سفید

نگاهی بر مراحل ساخت سیمان سفید

بهتر است بدانید سیمان سفید از رس و آهک خالص ساخته شده است. در واقع برای تولید این نوع سیمان بیشتر از خاک رسی که میزان منیزیم و سولفات آهن آن کمتر از ۸ درصد است استفاده می شود. برای افزایش سفیدی رنگ این نوع سیمان اغلب از سنگ ‌آهک، سنگ گچ، فلدسپات سنگ های کائولن و … استفاده می کنند. بر خلاف سیمان ‌های دیگر برای تولید سیمان ‌سفید از سوخت با دوده استفاده نمی شود. این نوع سیمان فاقد اکسید آهن و رنگ دانه های دیگری همچون کروم و منگنز است. سیمان های سفید دارای زمان‌ گیرش و مقاومتی همچون سیمان پرتلند معمولی هستند. برای تولید این نوع سیمان سوخت کوره به گونه ای انتخاب می شود که دوده تولید نکند. همچنین به منظور سفیدتر شدن رنگ سیمان و افزایش استحکام آن در آسیاب نمودن و خرد کردن کلینکر مقداری پودر سنگ گچ به آن اضافه می کنند.

آشنایی با عوامل موثر در رنگ آن

بهتر است بدانید در تولید سیمان سفید یکسری تکنیک ها و روش ها وجود دارد. با استفاده از آنها به راحتی میتوان سیمان معمولی را به نوع سفید تبدیل کرد. برای مثال یکی از این تکنیک ها مقدار آهک موجود در ترکیب این نوع سیمان می باشد که لازم است مقدار آن از سیمان سیاه بیشتر باشد. همچنین در ساختار سیمان های سفید از خاک رسی که میزان منیزیم و سولفات آهن آن کمتر از ۸ درصد است استفاده می شود. برای سفید تر شدن سیمان سفید باید مقداری پودر سنگ گچ به آن اضافه کنید. در ضمن باید از سوختی مانند گاز در مرحله پختن این نوع سیمان استفاده شود تا مقدار دوده کمی تولید گردد.

مقالات دیگر
ضدیخ بتن
افزودنی ها

ضرورت استفاده از ضدیخ بتن در هوای سرد چیست؟

انجام عملیات بتن ریزی در فصول سرد سال یکی از معضلات مهم در ساخت و ساز به شمار می رود و چنانچه افراد در این فصول مشغول به کار باشند مطمئناً با این مشکل بر خواهند خورد و اینجاست که

مقاوم سازی

آب-بندی و کنترل خوردگی فلزات

آب بندی و کنترل خوردگی فلزات بسیار مهم است. زیرا فلزات بخش مهمی از زندگی ما تشکیل می دهند. خانه ای که در آن زندگی می کنیم. ابزارآلاتی که از آنها استفاده می کنیم. آنچه که می پوشیم و می‌خوریم،

آب بندی

نکات مهم در آب بندی بالکن و تراس

آب بندی بالکن و تراس در هنگام ساخت سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. زیر سازی ساخت تراس و بالکن نیز به بتن وابسته است. از این رو عایق کاری این بخش از سازه نیز مستقیما با آب بندی بتن