ملات دو جزیی، گزینه ای مناسب برای آب بندی

سازه های بتنی دائما در معرض رطوبت و نفوذ آب قرار دارند. از این رو آب بندی بتن با استفاده از مواد و مصالح مناسب بسیار حائز اهمیت است. بتن ماهیتی نفوذپذیر دارد و بافت آن متخلخل است. با قرار گرفتن در مجاورت آب و رطوبت به سادگی آنها را به درون خود جذب می کند. ملات دو جزیی، ماده‌ای بر پایه سیمان است که جهت عایق‌ بندی بناها از آن استفاده می‌گردد. این ماده در هنگام ساخت و ترمیم بناها به کار می رود و نشت آب و رطوبت را در بنا کنترل می‌کند. در این مقاله قصد داریم به طور اختصاصی به ویژگی های ملات دو جزیی بپردازیم.

کدام ماده را برای آب بندی بنای خود انتخاب کنیم؟

اصلی ترین چالش‌ انجام هر کار، انتخاب راه و روش مناسب برای انجام آن است. بهتر است قبل از انجام هر کاری، نیازهایمان را بسنجیم و راهی متناسب با همان نیاز را انتخاب کنیم. هنگام انتخاب ماده‌ مناسب برای آب بندی بنا نیز لازم است از شرایطی که سازه در آن قرار دارد آگاهی داشته و مصالحی با ویژگی‌های در خور آن انتخاب کنیم. تصور کنید سازه ما به مدت طولانی در برابر آب و رطوبت قرار گیرد و سطح آن حفره و شکاف‌های نسبتاً عمیقی دارد. انواع روش های آب بندی وجود دارد. اما اگر قرار است سازه در برابر فشارهای نسبتاً شدید تاب بیاورد و سطح آن در تماس با مواد شیمیایی است، بهترین گزینه برای پر کردن منافذ، کنترل رطوبت و نشت آب، ملات دو جزیی اپوکسی است.

آشنایی با ملات دو جزیی

ملات دو جزیی، یکی از انواع موادی است که در جهت آب بندی بناها کاربرد دارد. ساختار کلی آن بر پایه‌ سیمان و متشکل از رزین‌ اپوکسی های پلیمری است. این ماده از مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ آب برخوردار است. استفاده از آن در بناها، نفوذ آب را به درون بتن تا میزان بسیار زیادی کاهش می‌دهد. این محصول عموماً در تعمیر و ترمیم مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد که صاف و مسطح باشند.

کاربردهای ملات دو جزیی

از ملات آب بندی، هنگام آب بندی سدها، تونل ها، استخرها، مخازن و منابع آب، دیوارهای حایل، کانال های بتنی و همچنین ترمیم سازه های قدیمی استفاده می شود.

 

لزوم آب بندی سازه ها

تقریبا اکثر بناها از بتن ساخته می شود و بتن ساختاری متخلخل دارد. لازم است که چاره ای برای پوشاندن این عیب اندیشیده شود. از سوی دیگر سازه‌های بتنی، عموماً در معرض عوامل شیمیایی و فیزیکی قرار می گیرند و شانس نفوذ این مواد به درون سازه ها بالا است. از این رو، یکی از الزامات ساخت و ساز، پیشگیری با استفاده از موادی مانند ملات های آب بندی است. همچنین، بناهای قدیمی نیاز به مرمت دارند و استفاده از ملات آب بندی هنگام ترمیم این سازه‌ها از خوردگی و نفوذ آب در آنان جلوگیری میکند.

ویژگی های ملات دو جزیی

  • این ماده قدرت چسبندگی بالایی دارد. استفاده از آن امکان پیوند با انواع سازه ها (سازه های آهنی، سازه های سنگی، سازه های بتنی، سازه های گچی و…) را فراهم می سازد.
  • ملات دو جزیی با پر کردن‌ فضاهای خالی درون بافت بتن، تراکم بافت را افزایش می‌دهد و از تخلخل ساختاری آن می کاهد.
  • پس از اتمام آب بندی، میتوان با رنگ آمیزی، سطحی یکدست و یکپارچه به دست آورد.
  • به واسطه استفاده از این ماده مقاومت کششی بناهای بتنی افزایش پیدا خواهد کرد.
  • استفاده از این ملات از ضعیف شدن ساختار بتن جلوگیری کرده و قدرت ساختاری آن را بهبود می بخشد.
  • ملات دو جزیی همچنین ترک های سطحی بنا را می پوشاند و با یکنواخت سازی سطح بنا، به آن ظاهر زیبایی می بخشد.
  • این ملات آب بندی غیر قابل اشتعال بوده و در برابر اشعه خورشید مقاوم است.
  • این ملات در برابر سرما و گرما مقاوم است و از تغییرات آب و هوایی مصون می ماند.
  • همچنین قابل ذکر است که این ماده از انعطاف پذیری به مراتب بالایی برخوردار است.
  • و شاید بتوان گفت مهمترین برتری این ملات نسبت به مصالحی شبیه به خود، توان تحمل آن در برابر انواع نیروهای فیزیکی و مکانیکی ای است که ممکن است به سازه وارد ‌شود.

نحوه استفاده از ملات دو جزیی

روش استفاده از ملات های آب بندی به این صورت است که پیش از شروع کار آب بندی، می بایست سطح مورد نظر را از هرگونه گرد و غبار و چربی پاک کرد و همه آلاینده های روی آن را زدود. ناصافی های روی سطح با وسایلی نظیر سمباده برطرف می شوند. اگر سطح مورد نظر فلزی است، می بایست ابتدا زنگ زدایی شود. همچنین باید دقت کرد که آب اضافی از روی سطح پاک شده باشد و بافت سطحی سازه از آب شیرین اشباع شده باشد.

در مرحله‌ بعد محتویات بسته های ملات با هم مخلوط می شوند و ماده نهایی ملات آماده استفاده می شود. سپس با استفاده از پمپ های تزریق به خصوصی، این ماده به درون درزها و شکاف هایی که محل نفوذ آب و رطوبت اند تزریق می شود و سطح مورد نظر را از درون و تا عمق سه تا پنج سانتی متر آب بندی می کند. عموماً زمان بستن این مواد از 5 تا 7 روز بنا به شرایط دمایی محیط ممکن است متغیر باشد.

 

چرا ملات دو جزیی؟

با توجه به ویژگی‌های مذکور، استفاده از ملات دو جزیی در بسیاری از بناها و سازه‌ها، نتیجه‌ خوبی به ارمغان خواهد آورد. همچنین سطوح مورد نظر را از لحاظ نفوذپذیری در برابر مواد ذکر شده، به کیفیت مورد قبولی می‌رساند. به کار بردن ملات دو جزیی به منظور آب بندی منافذ، عمر سازه را افزایش میدهد. و به آن پایداری و ماندگاری می بخشد. استفاده از این محصول، این اطمینان را میدهد که مصرف کننده نگرانی بابت خرابی‌های حاصل از نشتی آب و نفوذ رطوبت به درون دیواره های سازه خود نخواهد داشت. پس اگر به دنبال راه چاره‌ای برای کنترل اینگونه مشکلات در بنای خود هستید، ملات دو جزیی می‌تواند راه حلی مناسب و دائمی برای بنای شما باشد.

خرید ملات دو جزیی

شرکت فراصنعت سیمین تولید کننده انواع مواد شیمی ساختمان از جمله ملات دو جزیی (Cement Proof Sim 27) است. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این محصول با شماره 02122096827 تماس حاصل فرمایید.

مقالات دیگر
انواع چسب ها

چسب اپوکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

اپوکسی یک مخلوط دوجزئی است که از رزین و سخت کننده تشکیل شده است. فرایند پخت زمانی آغاز می‌شود که رزین با کاتالیزور ترکیب شود. چسب اپوکسی، واسطی برای تعمیرات بتنی، اتصال بتن به بتن، سنگ و فولاد است. این

طرح اختلاط بتن
انواع آزمایش ها

طرح اختلاط بتن چیست؟

به فرایند آماده سازی ساختار بتن که متشکل از ترکیباتی است که مقاومت فشاری بتن و دوام آن را بالاتر میبرد طرح اختلاط بتن می گوییم. در ترکیب مواد با هم هر ماده خصوصیت منحصر به فردی از خود نشان

انواع عایق

ملات دو جزیی، گزینه ای مناسب برای آب بندی

سازه های بتنی دائما در معرض رطوبت و نفوذ آب قرار دارند. از این رو آب بندی بتن با استفاده از مواد و مصالح مناسب بسیار حائز اهمیت است. بتن ماهیتی نفوذپذیر دارد و بافت آن متخلخل است. با قرار گرفتن