تفاوت میلگرد frp و فولادی چیست؟

میلگرد frp این روزها جایگزین خوبی برای میلگردهای فولادی شده است. این محصول کامپوزیتی بوده و به طور قابل ملاحظه‌ای از زیان‌های ناشی خوردگی میلگرد جلوگیری می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این محصول برای محیط‌های خورنده و اسیدی گزینه خوبی است.

میلگرد frp در یک نگاه

مقاومت بالای میلگرد frp سبب محبوبیت آن شده است. به طوریکه در مقابل حمله سولفات‌ها و کلریدها اثربخشی خوبی از خود نشان می دهد. این محصول مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. به طور کلی سبب کاهش هزینه‌های تعمیر به خصوص برای سازه‌های فراساحلی که در معرض محیط خورنده هستند خواهد شد. برای اینکه روش‌های کاتدیک و پوشش اپوکسی به درستی انجام شده و موفقیت بالایی حاصل شود از میلگرد کامپوزیت frp استفاده می‌شود.

این محصول در طراحی و ساخت ساختمان های جدید مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت آن بالا بوده و سبب کاهش قطر و افزایش فاصله میلگردها در اعضای بتنی می شود. به طور کلی موقعیت اجرایی خوبی برای دال‌ها و تونل‌ها دارد. این میلگردها سبب افزایش میرایی ایجاد شده در سازه شده و این موضوع در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله گزینه خوبی است. در دسته بندی که از میلگرد کامپوزیت frp وجود دارد سه سبک شیشه ای، کربن و آرامید شهرت و تقاضای زیادی دارند.

 

کاربرد میلگرد frp

اگر محیط ساخت با خوردگی بالایی همراه باشد نیاز به استفاده از میلگرد کامپوزیت frp است. این میلگردها ترکیبی از الیاف اف آر پی بوده و شامل پوشش های رزینی می‌شوند. قیمت این میلگرد به نسبت مدل‌های فولادی ارزان‌تر است و در نهایت کار ساخت و ساز کم هزینه‌تر دنبال می‌شود.
در صورتی که محیط اسید و خورنده باشد میلگرد کامپوزیت frp می تواند آبی بر روی آتش باشد. چنانچه پروژه در مجاورت با میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی اجرا شود، بهتر است که این محصول استفاده شود تا از بروز خسارت‌ جلوگیری شود. این مصالح به طور کلی خاصیت کاهش قطر و همینطور افزایش فاصله داشته و شامل تونل و فونداسیون و دال می‌شود.

میلگرد frp برای کانال‌ها و لوله‌های بتنی هدایت فاضلاب استفاده می‌شود. این محصول برای سازه‌های بتنی، اسکله‌ها و سازه‌های دریایی اثربخشی خوبی دارند. سازه‌های مجاور دستگاه‌های ام آر آی به طور کلی مربوط به مراکز بهداشتی و درمانی هستند. این محصول برای دیواره‌های موقت بتنی در داخل تونل‌های مترو نیز استفاده می‌شود. شمع‌های داخلی خاک و همینطور تحکیم خاک توسط میلگرد frp اجرا می‌شود.

مزایای میلگرد frp

یک سری پارامترهای خاص برای این میلگرد تعریف شده است که سبب برتر بودن آن نسبت به سایر محصولات می‌شود:

مقاومت در برابر خوردگی

یکی از مهمترین مزیت‌هایی که برای میلگرد کامپوزیت frp در نظر گرفته شده است مقاومت بالای آن در برابر خوردگی بوده که به جای میلگردهای فولادی برای مناطق فراساحلی استفاده می شود.

مقاومت کششی

سطح مقاومت کششی برای میلگرد کامپوزیت frp زیاد است و این موضوع سبب می شود تا سطح مقاومت کششی نهایی معیار درستی باشد. به طور کلی بر خلاف فولاد، موقعیت مقاومت کششی برای این محصول وابسته به تاخیر برشی است. مقاومت فشاری بر اساس سطح صاف یا آجدار میلگرد مشخص می شود و به طور کلی سبب فشار ضعیف تر از کشش خواهد شد.

وزن میلگرد frp

وزنی که برای این میلگرد در نظر گرفته می‌شود 25 درصد از وزن مخصوص فولاد است. هرچه وزن مخصوص یک ماده کمتر شود موقعیت حمل و نقل و انبار نمودن آن آسانتر می‌شود.

عایق الکتریکی و مغناطیسی

میلگرد frp قابلیت نارسایی الکتریکی و مغناطیسی میلگرد را شامل شده و این محصول برای مکان‌هایی مثل بیمارستان و فرودگاه و … مورد ارزیابی قرار می گیرد.

خزش

الیاف کربنی که برای میلگرد کامپوزیت frp تعریف شده است مقاومت خوبی در برابر خزش دارد. برای قرارگیری و حجم الیاف تقویتی این محصول توانسته نقش مهمی ایفا نماید.

خستگی

مقاومت میلگرد frp در مقابل سیکل های متناوب بارگذاری به صورت روتین ارزیابی شده و خستگی برای این محصول سنجیده است. الیاف کربنی و اپوکسی به کار رفته مقاومت بهتری به نسبت فولاد در برابر خستگی دارند. سطح مقاومت آنها در برابر خستگی کمتر از فولاد در نظر گرفته شده است.

خرید میلگرد frp

در صورتی که قصد خرید میلگرد frp دارید باید یک سری نکات را به دقت ارزیابی کنید.

  • اول اینکه این محصول در قطرهای مختلف عرضه می‌شود و باید موقعیت پروژه خود را بسنجید و سپس شرایط را پیش بگیرید.
  • موضوع دیگر اینکه کاهش قطر و افزایش فاصله این نوع میلگرد در برخی از پروژه‌ها بسیار مناسب بوده و برای برخی دیگر از پروژه ها مشکل ساز می‌شود. اینطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد این محصول می‌تواند افزایش مقاومت سازه‌ای در برابر زلزله ایجاد نماید و سطح ارتعاشات و مقاوم سازی مخصوصی را در بر بگیرد.
  • محیط های خورنده و اسیدی بهترین مکان برای استفاده از میلگرد کامپوزیت frp هستند. یک نکته مهم دیگر اینکه این محصول در قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود و بسیار مهم است که سطح اجرای آن دقیق و قابل قبول باشد. بررسی‌ها مشخص کرده است که میلگردهای اف آر پی می‌توانند در بهترین شرایط موقعیت خاص خود را داشته باشند.
  • اگر منطقه شما خاصیت اسیدی بالایی دارد میلگردهای فولادی هرگز انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود و قیمت زیادی نیز برای آن در نظر گرفته می‌شود و در این زمینه باید همه شرایط سنجیده شود. یک موضوع مهم دیگر اینکه گاه میلگردها در طرح فروش با تخفیف ویژه به فروش می‌رسد. بنابراین می‌توانید با خرید عمده در هزینه‌های خود صرفه جویی نمایید.
  • خاصیت اسیدی برای این محصول به نسبت محصولات دیگر تفاوت دارد. بنابراین چه خوب است که بتوانید ساز و کار آن را بسنجید و موقعیت دقیقی برای آن ارزیابی کنید. بهتر است که میلگردهای کامپوزیتی در حجم زیاد خریداری شود تا مقرون به صرفه باشد.
مقالات دیگر
ایزولاسیون
آب بندی

ایزولاسیون چیست و انواع آن کدام اند؟

ایزولاسیون نوعی لایه محافظ بوده که به منظور جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت بر روی سطوح مختلفی همچون کف زمین، دیوارها و پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید ایزولاسیون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می

آب بندی بام و نمای ساختمان

آب بندی پشت بام و تراس

آب بندی پشت بام و تراس، یکی از الزامات در عایق کردن سازه ها است. زیرا این 2 بنا مستقیما با عوامل جوی در تماسند. عوامل جوی در طول روز می‌تواند تاثیرات بسیاری بر پایداری تراس و پشت بام‌های سازه‌ها