آب بندی بتن چیست؟

خدمات آب بندی بتن

آب بندی در لغت به معنی بستن راه آب و نفوذ رطوبت تعبیر شده است. آب بندی بتن به عنوان راهکاری برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت اضافه و هر چیزی که بتن را سست کند، تعبیر می شود. در واقع آب بندی نوعی عایق کردن بتن در مقابل عوامل فرساینده است.

آب‌بندی بتن در تمامی سازه‌های بتنی که به صورت دائم یا غیر دائم با رطوبت، مایعاتی مثل آب، اسید و سایر مواد شیمیای در ارتباط باشد، ضرورت دارد. هر کدام از این مواد می‌تواند طی مدت زمانی بتن را سست کرده و عامل سایش و از بین رفتن آن شود.

چرا آب ‌بندی بتن مهم است؟

با توجه به اجزای تشکیل دهنده بتن (سنگدانه، ماسه، سیمان و آب)، عموما بتن به عنوان یک خمیر متخلخل شناسایی می‌شود که پس از آنکه آب خود را از دست داد و به سنگ تبدیل شد، قابلیت نفوذ پذیری آب و سایر عوامل تخریب زا در آن بیشتر می‌شود. به خصوص سازه هایی مثل استخرها که بیشترین تماس را با آب و مایعات دارند درصد نفوذ آب و تخریب آن بیشتر است. از این رو محافظت از آن خصوصا در سازه های بتنی بسیار حائز اهمیت است. آب‌بندی نوعی پوشش روی سطح بتن است و با روش های مختلفی اجرا می شود.

مواد آب بندی بتن

اهمیت عایق کردن بتن

آب‌بندی و عایق کردن خصوصا آب بندی بتن باعث می‌شود تا بتن عایق شده و سطح تماس آن با عواملی که باعث سایش و تخریب آن می شود کم شود. در نتیجه، طول عمر بتن افزایش یافته و احتمال تخریب و سایش آن به حداقل می‌رسد.

آب بندی بتن در کجا کاربرد دارد؟

انواع روش های آب‌بندی بتن

  1. آب‌بندی بتن با عایق اکریلیک تک جزئی با پوشش مایع
  2. آب‌بندی بتن با عایق اکریلیک دو جزئی با پوشش مایع
  3. آب‌بندی با ملات آب بند آنی گیر بتن
  4. آب‌بندی با پودر پلیمری
  5. آب‌بندی بتن به وسیله کریستال شونده‌ها
  6. آب‌بندی به وسیله پلیمر دو جزئی (ملات واتر پروف)
  7. آب‌بندی با چسب بتن (چسب آب بند)
  8. آب‌بندی به وسیله نفوذگرها
  9. آب‌بندی با EIFS
  10. آب‌بندی با افزودنی‌های نانو تکنولوژی
  11. آب‌بندی با عایق الاستومری یک جزئی
  12. آب‌بندی با تزریق عایق پلی اورتان

به جرات می‌توان گفت که مهمترین راهکار برای حفاظت از بتن و سازه های بتنی، آب‌بندی و عایق کردن آن است. نباید تاثیرات مثبت و کارایی آب بندی را نادیده گرفت. با جلوگیری از نفوذ عوامل مخرب مثل آب تا حد زیادی از تخریب و سایش بتن جلوگیری خواهد شد. همانطور که پیش تر گفتیم روش های مختلفی برای آب بندی بتن وجود دارد.

مهمترین و شناخته شده ترین روش آب‌بندی بتن، روش واتر پروف است که در حین ساخت بنا استفاده می شود. آب‌بندی با روش واتر پروف با افزودن ماده واتر استاپ، باعث کاهش نفوذ پذیری بتن می‌شود. واتر استاپ یک ماده آب‌بند کننده است که به عنوان یک پوشش آب بندی، روی بتن قرار میگیرد.

نحوه آب بندی بتن

روش های عایق کردن بتن

عموما عایق کردن بتن به دو روش انجام می شود:

 • آب بندی بتن اولیه

این نوع آب‌بندی در حین ساخت و ساز بنا و بتن ریزی انجام می‌شود. آب بندی بتن اولیه اقتصادی ترین روش برای عایق کردن سنگ بتن عنوان شده است.

 • آب بندی بتن ثانویه

پس از بتن ریزی در ساخت و ساز در سازه‌های بتنی انجام می‌شود. اساس آب‌بندی ثانویه، آب‌بندی غشایی است.

افزودنی ها در آب بندی بتن

مواد افزودنی بتن موادی است که با افزودن به بتن، آن را نسبت به عوامل مخرب عایق می کند. این مواد به شکل مایع یا گرد موجود است. مواد افزودنی در کنار سیمان تخلخل بین سنگدانه های بتن را پر کرده و نفوذ پذیری بتن را به حداقل می رساند. مواد افزودنی بتن برای اطلاح خواص بتن و حفظ استحکام و مقاومت آن در برابر برابر رطوبت به بتن اضافه می شود. برای تولید بتن‌های ویژه که باید در شرایط خاص استفاده شوند، از افزودنی های آب‌بندی استفاده می شود.

اگر در انتخاب یا نحوه استفاده از افزودنی‌ها  اشتباه شود، باعث می‌شود بتن یا به خوبی محکم نشود و یا اختلال در آن زیاد باشد. در هر صورت عواقب خوبی برای سازه نخواهد داشت.

مواد افزودنی آب‌بندی به دو گروه مواد شیمیایی و مواد معدنی تقسیم می‌شوند.

انواع افزودنی برای آب بندی و عایق کردن بتن

 • افزودنی های ژل میکروسیلیس الیاف دار

این ماده ترکیبی معینی از پودر میکروسیلیکا (پودر آب بند بتن) با ملامین، نفتالینی و الیاف بتن است.

 • افزودنی های کریستال شونده

این افزودنی  یک افزودنی شیمیایی است و در حین ساخت به بتن اضافه می شود. افزودنی کریستاله قابلیت پر کردن درز و شکاف های بتن حتی پس از گذشت طولانی زمان را دارد. این محصول یکی از بهترین محصولات آب بند شناخته شده است.

 • افزودنی چسب بتن لاتکس

این محصول از پلیمرهای اکرلیکی تولید شده و با اضافه شدن به بتن، یک آب بند فوق العاده قوی تولید می‌کند.

 • پوزولان‌ها

پوزولان ها جز مواد معدنی اند و از سنگهای سیلیسی تولید می شوند. این مواد خاصیت چسبندگی ندارند. اما در مجاورت رطوبت و طی یک واکنش شیمیایی با آهک آزاد شده و ذرات ریز سیلیس یا آلومین یک سیمان محکم و آب‌بند بوجود می آورند.

از دیگر مواد افزودنی عایق کاری بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • مواد افزودنی آب‌بندی کندگیر کننده
 • مواد افزودنی آب‌بندی تسریع کننده
 • افزودنی های شبه سیمانی
 • مواد افزودنی روان ساز
مقالات دیگر

تماس با ما

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، بن بست سرشار، پلاک ۳ طبقه ۵، واحد ۲۰

درباره ما

فرا صنعت سیمین با هدف ارتقاء سطح خدمات در حوزه آب بندی و سیل کردن بتن و حفاظت از خوردگی فلزات شروع به کار نموده است. این شرکت جهت ارائه خدمات یکپارچه در این حوزه علاوه بر ارائه خدمات تامین تجهیزات و مصالح مورد نیاز را نیز به انجام می رساند.

مسیریابی