آب بندی استخرها

آب بندی استخر ها این روزها بخش مهمی از عملیات آب بندی و عایق کردن بنا محسوب می شود. حتما استخر و فضای آن را دیده اید. استخرها، فضاهایی بزرگ برای ذخیره آب جهت شنا کردن، آب درمانی، پرورش ماهی، جمع آوری برخی مایعات ددر صنعت و …. هستند. بنابراین می توان گفت استخرها مستقیما با آب در تماسند.

چرا آب بندی استخر ها مهم است؟

با توجه به محیط استخر و کاربرد آن، حفظ بنا بسیار حایز اهمیت است. علاوه بر آن استر یک سازه بتنی است. همانطور که در مقاله بتن چیست گفته شد، بتن یک سنگ سیمانی متخلخل و نفوذ پذیر است. از این رو آب بندی و عایق کردن استخر ( استخر های خصوصی و استخر های عمومی) جزو مهم‌ترین عملیات حفاظت بعد از احداث آن به شمار می رود.

تخلخل بتن و نفوذ پذیری آن خطرهای متعددی را متوجه سازه استخری می کند. از جمله:

  1. شکستن دیواره آن بر اثر نفوذ آب و فشارهای هیدرولیکی وارده بر دیواره ها (فشاری که آب از داخل استخر به دیواره وار کند)
  2. نفوذ آب و آلاینده های محیطی از خارج استخر به داخل که موجب آلودگی آب و محیط داخلی استخر می شود.

از این رو عایق کردن استخر پیچیدگی های خاصی دارد. دیواره استخر از محیط خارج و داخل و کف آن باید عایق بندی شود. امروزه برخی مواد آب بندی در بازار موجودند که قدرت آب بند و عایق کردن بالایی دارند و نیاز به آب بندی خارجی نیست.

انواع روش های آب بندی استخر

ماهیچه کشی سیمان

یکی از روش های آب‌بندی استخر و حتی عایق کردن مخازن آب شرب و آب و فاضلاب، ماهیچه کشی سیمانی است که پس از عایق بندی و همراه یک ملات آب بند اجرا می شود. برای ماهیچه کشی باید پس از آب بندی دیواره و کف، محل اتصال آن ها را آب بندی کرد.

یکی از بهترین مواد آب بند در ماهیچه کشی استخرها، بتن الیافدار RCM  است که در قسمت اتصال دیواره و کف و یا در محل درزهای احتمالی ماله کشی می شود. علاوه بر آن از افزودنی چسب بتن آب بند MCP و افزودنی ژل میکروسیلیس نانوژل نیز استفاده می شود.

سوراخهای میان بولت که در دیواره های بتنی  ایجاد شده را پر کنید

ایده آل ترین ماده آب بند برای پر کردن سوراخ های بولت در دیواره استخر ها، درزه های ایجاد شده و حتی جداره میانی دیواره استخر استفاده از فوم پلی یورتان است. می توانید برای اطمینان از آب بندی روی محل سوراخ ها را با ملات آب بند الیافدار RCM بپوشانید. RCM یک ملات ترمیمی حاوی پلیمرهای چسباننده است و به عنوان یک پوشاننده آب بند قوی عمل می کند.

می توانید از چسب بتن MCP برای پوشاندن روی سوراخ های بولت هم استفاده کنید. این چسب یک آببند قوی است که در کنار سایر مواد، قدرت عایق بندی را افزایش می دهد.

پرکردن درزهای ایجاد شده در کف و دیواره ها استخرها و مخازن آب

در آب بندی استخر ها و حتی مخازن آب نباید درزهای ایجاد شده که در اثر خشک شدن بتن، درزهای انبساطی و درزهای احتمالی حاصل از نقص بنایی را فراموش کرد. آب به راحتی این درزها نفوذ و به عمق بتن سازه راه میابد. اگر این درزه ها را به سرعت ترمیم نکنید، با نفوذ بیشتر آب احتمال عمیق شدن درزه ها و شکاف ها بیشتر شده و در نهایت عامل شکستگی در سازه می شود. یکی از روش های پر کردن درزه ها استفاده از افزودنی درزبند الاستیک است. این ماده آب بند به راحتی با محیط بتنی سازگاری پیدا می کند.

ماستیک پلی یورتان  (PU_Mastic) یکی دیگر از مواد آب بند مخصوص درزها است. این ماده خاصیت الاستیسیته بالایی دارد و از این رو یک ماده آب بند فوق العاده است.

نکته: ماستیک قیری یکی از مواد معدنی است که برای پر کردن درزه ها استفاده می شود. اما  مقاومت چسبندگی  و شیمیایی ماستیکهای قیری بسیار پایین است. از این رو استفاده از آن توصیه نمی شود.

 

عایق رطوبتی MCI

عایق رطوبتی MCI یک عایق رطوبتی پلیمری است. این ماده آب بند به شکل مایع و حاوی رزین های پلیمری و ذرات نانو است. از این رو عایق رطوبتی MCI را به عنوان یک عایق نانو نیز می شناسند. یکی از حسن های عایق نانو این است که پس از خشک شدن بی رنگ و شفاف شده و رنگ و طرح سطح زیرین را به خود میگیرد. مواد MCL بسیار انعطاف پذیرند و روی درزها و ترکهای عمیق را نیز می پوشانند. این مواد به عنوان یک آب بند حرفه ای و قدرتمند شناخته شده اند.

عایق رطوبتی سیلیکونی

برخی از عایق های نانو به جای مواد پلیمری رزین، حاوی مواد سیلیکونی هستند. مواد سلیکونی به شدت آب گریزند. این مواد به داخل بتن سازه نفوذ می کند و عمق بتنی سازه نیز خاصیت آب گریز بودن می گیرد. عایق های سیلیکونی بر خلاف مواد MCL روی سطح را نمیپوشانند.

مقالات دیگر
انواع آزمایش ها

تست اولتراسونیک بتن چیست؟

تست اولتراسونیک بتن یا آزمایش اولتراسونیک بتن موسم به تست UPV یکی از انواع آزمایش‌های بتن از نوع غیر مخرب است. این آزمایش میزان مقاومت بتن را می سنجد. علاوه بر آن به منحنی دانه بندی بتن و کیفیت دانه

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان رشت
نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گیلان

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان 25 لغایت 29 آبان ماه 1400 برگزار میگردد و شرکت فرا صنعت سیمین که بعنوان یک مجموعه صنعتی و تحقیقاتی با هدف رشد و ارتقاء صنعت ساختمان در زمینه توسعه محصولات نوین ساختمانی فعالیت مینماید

درز انقباض (جمع شدگی) بتن
مقالات

درز انقباض (جمع شدگی) بتن چیست؟

هنگام اجرای بتن یکی از مشکلات عمده ترک خوردن آن در قسمت درزها می باشد. برای جلوگیری از این امر درز انقباض (جمع شدگی) بتن قرار داده می ‌شود تا بتواند از ترک خوردن بتن جلوگیری به عمل بیاورد. البته