آب بندی پشت بام و تراس

آب بندی پشت بام و تراس، یکی از الزامات در عایق کردن سازه ها است. زیرا این 2 بنا مستقیما با عوامل جوی در تماسند. عوامل جوی در طول روز می‌تواند تاثیرات بسیاری بر پایداری تراس و پشت بام‌های سازه‌ها داشته باشد. در واقع بخش مهمی از سلامت و طول عمر سازه به عایق کردن تراس و پشت بام بستگی دارد.

مزایای آب بندی پشت بام و تراس

بام و تراس جز بخش های از ساختمان است که مستقیما در معرض تماس با عوامل جوی هستند. باران، برف، باد و حتی خورشید بر روی کیفیت و استقامت بتن تاثیر گذار است. نفوذ آب باران و برف به راحتی شکل می گیرد. اگر آب بندی پشت بام و تراس جدی گرفته نشود، احتمال خوردگی بتن و حتی خوردگی اسکلت سقف ساختمان با کف تراس و در نهایت ویرانی آن وجود دارد.

با توجه به منطقه جغرافیایی نوع آب بندی تراس و پشت بام ها متفاوت است. به خصوص در شهر های شمالی کشور که معماری متفاوتی دارد.

انواع روش های آب بندی تراس و پشت بام

در گذشته قیر گونی یک روشی متداول برای عایق کردن تراس و پشت بام در ساختمان‌ بود. با توجه به نقطه جغرافیایی، انواع مختلفی داشت. البته این روشها مشکلات مخصوص به خود را داشت. علاوه بر آن به علت گرانی نفت و قیر مقرون به صرفه هم نبود و صرفه اقتصادی نداشت. امروزه با توجه به پیشرفتهای علم و تکنولوژی آب بندی پشت بام و تراس با روشهای مطمئن تر و علمی تری انجام می شود که در حفظ بنا و پایداری بتن بسیار تاثیر گذار است.

 

عایق کردن تراس و پشت بام با مواد آب بندی پلیمری

استفاده از مواد آب بند پلیمری یکی از روشهای آب بندی تراس و پشت بام است. این مواد، ضد آب و ضد حرارت اند. و این مهمترین ویژگی مواد آب بندی پلیمری است. علاوه بر آن مقاوت بالایی دارند و با محیط و انواع شرایط جوی سازگار است. مواد آب بندی پلیمری به دو گروه تک جزئی و دو جزئی تقسیم می شوند.

عایق رطوبتی نانو الاستیک Fara_Flex

یکی دیگر از موادی که می توان تراس و پشت بام را با آن آب‌بندی کرد، مواد عایق رطوبتی نانو الاستیک Fara-Flex است. این محصول یک مایع شیری رنگ است و از کوپلیمرهای اصلاح شده استایرن- اکریلیک تولید می‌شود. از محاسن این ماده آب‌بند می‌توان به سازگاری آن با انواع سطوح بنا اشاره کرد بدون آنکه تغییری در نمای ساختمان ایجاد شود.  زیرا این مایع شیری رنگ پس از خشک شدن شفاف شده و به رنگ سطح زیری را به خود می‌گیرد. از این رو برای عایق کردن تراس بسیار مناسب است. علاوه بر آن برای آب‌بندی پشت بام های موزاییک شده و سنگفرش شده هم کاربرد دارد.

عایق الیاف دار RCI

عایق الیاف دار RCI نانوپلیمری (Reinforced Co-polymeric Isolator) یکی دیگر از مواد آب‌بند است که برای آب بندی تراس و پشت بام استفاده می شود. عایق الیاف دار RCI نانوپلیمری از اصلاح مواد معدنی-پلیمری MCI ولید می شود. وجود الیاف پلی پروپلین عاملی برای استحکام کششی این عایق است و مقاومت سازه را در برابر تنشهای کششی افزایش می دهد. امروزه استفاده از این محصول بخصوص برای آب‌بندی و عایق پشت بام و تراس بسیار پیشنهاد می شود.

مواد پلیمری پلی استایرن

مواد پلیمری پلی استایرن یکی دیگر از مواد مناسب برای آب بندی پشت بام و تراس است. این مواد ضد حرار و ضد آبند. پلی استایرن شامل چند گروه مواد آب بند است که بر اساس نیاز و کاربرد، استفاده می شود.

  • پلی استایرن منبسط
  • پلی استایرن اکسترود شده
  • ایزوگام
  • عایق های سیمانی
  • گچ تخته ضد آب

برای آب بندی پشت بام و تراس این نکات را مد نظر داشته باشید

زیر سازی مطمئن

 قبل از نصب واجرای عایق کردن تراس و پشت بام، حتما نسبت به زیر سازی اصولی آن اقدام شود. پیش از هر چیز بهتر است سطح تراس یا پشت بام را تمیز کرده و بشورید. هر نوع عامل مخرب مثل سنگ ریزه و دانه های خاک می تواند به زیر سازی شما آسیب بزند و عایق به خووبی بر روی سطح بام و تراس نتصل نگردد. در نتیجه آب بندی شما دچار مشکل شده و احتمال نفوذ آب به بتن بام یا تراس بالا می رود.

کنج ها را آب بندی کنید

دیوارهای جان پناه (دیواره های اطراف تراس و پشت بام) در پشت بام ها و تراس ها بسیار مهم است و تا حد زیادی امنیت افراد و به خصوص کودکان به استحکام آنها بستگی دارد. کنجها به خصوص کنج دیوار جان پناه (محل اتصال دیوار جان پناه به کف پشت بام)، را حتما آب بندی کنید. آسیب دیدگی در کنج ها می تواند امنیت ساکنین را به خطر بیاندازد. عموما در آب بندی کنجها از ترمیم کننده الیافدار RCM و یا آب بند چسب بتن استفاده می شود.

سطح دیواره جان پناه نیز نیاز به آب بندی و عایق کاری دارد.

بهتر است در حین آب‌بندی کنج ها، دیواره های جان پناه را نیز عایق کاری کنید. این کار استحکام و طول عمر بنا را افزایش و مقا.ت آن را در برابر آسیبهای محیطی بالا می برد. ارتفاع این دیواره ها حدود 80 تا 90 سانتی متر است. جنس ماده عایق کننده بستگی به منطقه جغرافیایی دارد اما عموما دیواره های جان پناه نیز با  ترمیم کننده الیافدار RCM عایق می شود.

از هر نوع ماده آب‌بند برای عایق کاری استفاده نکنید

هر نوع ماده آب‌بند برای عایق کردن پشت‌بام یا تراس مناسب نیست. از کیفیت مواد حتما اطمینان داشته باشید. علاوه بر آن نوع مواد آب‌بند را بر اساس منطقه جغرافیایی خود باید انتخاب کنید. میزان رطوبت، نرخ بارش، رشد کپک و قارچ در بتن، و حنی جنس بتن در انتخاب نوع مواد آب بند موثر و الزامی است.

مقالات دیگر
آب بندی چاله آسانسور

انواع روش های آب بندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور یکی از مهمترین مراحل در ساختمان سازی است. اتاق تاسیسات آسانسور یا چاهک آسانسور در پایین ترین مقطع فوندانسیون یک ساختمان قرار میگیرد. از این رو جایگاه آن در هنگام مراحل اولیه ساخت سازه و بتن

روش های تخریب بتن
انواع آزمایش ها

روش های تخریب بتن چگونه است؟

شاید برایتان سوال پیش آید که بتن در چه شرایطی تخریب می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت، زمانیکه شکاف های عمیق بر روی بتن ایجاد شد باید نسبت به تخریب و بازسازی آن اقدام کرد. البته در

انواع آزمایش ها

آزمایش مقاومت فشاری بتن چگونه انجام می گیرد؟

آزمایشی که برای تعیین مقاومت فشاری بتن انجام می شود با هدف بررسی کیفیت بتن صورت می گیرد. مقاومت فشاری برای هر ماده به معنی سطح مقاومت آن در برابر خرابی تحت بار فشاری است. مقاومت فشاری بتن یکی از