آب بندی پل ها

آب بندی پل ها، یکی از مهمترین مراحل در ساخت پل هاست. پل بخشی از جاده و راه هاست و عبور و مرور و زندگی بسیاری از مردم به وجود آنها وابسته است. در واقع آب بندی و عایق کردن پلها بخشی از خدمات شرکت فرا صنعت سیمین در قسمت راه ها و جاده هاست.

چرا آب بندی پل ها مهم است؟

پل ها جزو سازه های بتنی هستند که در بیشتر مواقع با بتن خالص ساخته می شوند. این سازه های بتنی در جاده های کوهستانی، محل عبور رودخانه و دریا و حتی در مسیرهای داخل شهری ساخته می شوند. ممکن است پایه آن داخل آب و یا خشکی باشد.

پلها نیز مانند سایر سازه های بتنی در معرض خطرات فرسایشی قرار می‌گیرند. به خصوص پل هایی که در مسیرهای آبی ساخته می شوند. از این رو حتما نیاز به آب بندی دارند. زیرا در تماس مستقیم با آب و نفوذ آب به منافذ بتنی هستند. نفوذ آب با پایه های بتنی به خصوص رودخانه با دبی و جریان بالای آب، بارش باران و برف، یخ زدگی، انبساط و انقباض در اثر تابش افتاب و دمای محیط، تاثیرات مواد شیمیایی موجود در محیط یا حاصل از عوامل انسانی.

در این مقاله قصد داریم تا عوامل فرسایشی بتن پل و دلایل آب بندی پل ها را بررسی کنیم.

روش‌های محافظت از بتن پل ها

 • استفاده از مواد ترمیم کننده بتن
 • استفاده از مواد آب بند بتن
 • استفاده از مصالح درجه یک
 • استفاده از میلگرد مناسب و فولاد در اسکلت پلها
 • بررسی مواد شیمیایی موجود در محیط
 • پیشبینی اتفاقات و حوادث ناگهانی

انواع مواد آب بند که در پل سازی قابل استفاده است

 • انواع سیلرها
 • مواد روکش آب بند
 • بتون‌های آب بند
 • رزین های پلی یورتان و ضد آب
 • درزگیرها
 • ماستیک

سیلرها

سیلرها یکی از مواد آب بندی پل محسوب می شود. ویسکوزیته سیلرها کم است. سیلرها یک ماده نفوذ ناپذیر قوی است که سطح بتن را می پوشاند و قابلیت آبگریزی به بتن می دهد. از این رو برای آب بندی سطح پل و به خصوص پایه پل بسیار مهم و ضروری است. از ویژگی های منفی سیلر می توان به عملکرد ضعیف آن نسبت به اشعه UV اشاره کرد.

سیلرها عموما مواد شفافی هستند که پس از خشک شدن نمای زیرین را به خوبی نمایش می دهند. از این رو برای حفظ زیبایی و نما کاری پل ها عموما از این ماده آب بند استفاده می شود.

روکش های آب بند

روکش های آب بند در حقیقت یک لایه روکش پایه پلیمر است که روی سطح بتن میچسبد و بتن را در مقابل هر نوع سایش و ایجاد درز ایمن می کند. علاوه بر آن از نفوذ هر نوع مایعات و مواد شیمیایی به فضای متخلخل بتن جلوگیری می کند.

بتن های آب بند

بتن آب بند به نوعی بتن گفته می شود که تمام تمهیدات برای جلوگیری از نفوذپذیری و آب بندی را دارا باشد. با جلوگیری از نفوذ آب به داخل بافت بتن حد بسیاری می توان از سازه بتنی را در برابر عوامل مخرب محفاظت کرد. خاصیت آب گریزی و تخلخل کم جز ویژگی های این مواد است.

مواد پلیمری – معدنی

مواد پلیمری- معدنی مثل مواد آکریلیک ها، اپوکسی و پلی اورتان که مواد آب بند پلیمری هستند. این عایق های معدنی ویسکوزیته بالایی دارند و به عنوان بهترین نوع مواد آب بند قابل استفاده اند. مقاومت آنها در برابر مایعات و مواد شیمیایی بسیار بالاست و در مقابل اشعه UV نیز بسیار مقاوم عمل می کنند.

درزگیرها

درزگیرهای سطحی مثل پلیمرهای اپوکسی و پلی اورتان که ویسکوزیته متوسطی دارند و روی درزها و شکستگی های سطحی بتن را می پوشاند و مانع از عمیق شدن آنها و نفوذ آب و عوامل تخریب زا به داخل آنها می شود. درصد شکستگی های سطحی را نیز کاهش می دهند.

ماستیک

ماستیک ها نوع دیگری از پوشش آب بندی پل ها هستند که مانند ایزوگام عمل میکنند و روی بتن را می پوشانند. مقاومت ماستیک در برابر عوامل محیطی مثل آفتاب، دمای محیط، عوامل اصطکاک و …. نسبت به سایر مواد آب بند کمتر است.

ضد یخ ها

ضد یخ ها مواد شیمیایی هستن که به منظور جلوگیری از یخ زدگی آب و سایر مواد روی سطع پل و ایجاد خسارت به بتن استفاده می شود. از مواد ضد یخ، در پل ها و جاده های کوهستانی برفی خیز و به خصوص با شرایط آب هوایی سرد و خشک استفاده می کنند. این مواد آب بند، حاوی نمک است و نقطه انجماد مایعات را کاهش می دهد. نسبت به کارایی بسیاری از مواد آب بندی در عایق کردن پل ها، هزینه کمتری برای کارفرما تحمیل می کند.

مواد آب بندی ضد یخ به صورت مایع و جامد در بازار موجود است. این مواد با شن و ماسه و بتن مخلوط می شود.

 

ویژگی مواد آب بند مناسب برای عایق کردن پل های بتنی

مواد آب بندی پل ها باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند. هر نوع غفلت در آن، زندگی افراد، درآمد مردم، اقتصاد کشورها، از بین رفتن بخشی از سرمایه عمومی و منابع طبیعی و حتی سلامت جان افراد را تهدید می کند. از این رو باید از موادی برای عایق کردن پل ها استفاده کرد که به سلامت و کیفیت آن اطمینان داشته باشید. این مواد باید به گونه ای باشند که عمر و دوام بتن را بالا ببرند.

مواد ضد یخ باید خصوصیات زیر را داشته باشند:

 1. این مواد باید قابلیت نفوذ ناپذیری داشته باشد. در واقع باید بتن را در برابر آب و تاثیرات آن محافظت کند.
 2. قابلیت رطوبت زدایی
 3. بخار آب محبوس شده در فضای متخلخل بتن را از بافت بتن خارج کند.
 4. مقاومت خوب در برابر کلر و سایر مواد شیمیایی حل شده در آب مقاومت خوبی داشته باشد.
 5. در برابر UV مقاومت بالایی داشته باشد.
 6. قابلیت چسبندگی فوق العاده به سطح بتن را داشته باشد.

آب بندی پایه پل ها

آب بندی پایه پل ها از آن جهت مهم است که کلیه وزن پل بر آن وارد است. این بخش از پل ها مستقیما با آب رودخانه، عوامل جوی مثل جمع شدن آب باران و برف، عوامل انسانی و حیوانی و … در طولانی مدت در تماسند. و در صورت هر نوع خسارت به آن، آسیب جدی به کل پل وارد خواهد آمد که نتیجه آن جز ویرانی نیست. هر چه پل بزرگتر باشد. آب بندی پایه های آن سخت تر است. به خصوص اگر در آب ساخته شود. در بسیاری از موارد، پایه ها را تا سطح فراتر از شمع اصلی مقاوم سازی می کنند.

بتن الیافی یا مواد آب بند الیاف دار FRP جزو مواد ایده آلی است که در عایق کردن پل ها از آن استفاده می شود. به این مواد کامپوزیت FRP نیز می گویند. مواد آب بند به سرعت سطح بتن را پوشانده و آنرا ترمیم می کنند. این مواد در برابر عوامل محیطی مقاوم است و مقاوت بتن را نیز بالا می برد. علاوه بر آن یک کامپوزیت ضد آب و نفوذ ناپذیر است.

مقالات دیگر
انواع چسب ها

چسب کاشت میلگرد چیست؟ کاربرد انواع آن

وظیفه اصلی که برای چسب کاشت میلگرد تعریف شده است، بالا بردن ضریب مقاومتی بتن و سازه است. کاشت انواع میلگرد در لیست کارهای مهندسی قرار دارد و مربوط به سازه مقاومتی ساختمان است. برای اینکه میلگرد در بتن به

انواع عایق

ملات دو جزیی، گزینه ای مناسب برای آب بندی

سازه های بتنی دائما در معرض رطوبت و نفوذ آب قرار دارند. از این رو آب بندی بتن با استفاده از مواد و مصالح مناسب بسیار حائز اهمیت است. بتن ماهیتی نفوذپذیر دارد و بافت آن متخلخل است. با قرار گرفتن

انواع بتن

بتن الیافی (frc)چیست؟

بتن غیرمسلح مصالحی ترد و شکننده بوده و مقاومت کششی پایینی نسبت به مقاومت فشاری دارد. به دلیل مقاومت کششی اندک بتن و ترد بودن آن میکرو ترک‌های ذاتی در سرتاسر جسم بتن وجود دارند. همین موضوع باعث میشود در