افزودنی هوازا در بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

افزودنی هوازا در بتن

افزودنی هوازا در بتن حباب های هوایی را که در حین اختلاط وارد بتن می شوند به بهترین شکل تثبیت می کند. در واقع این نوع افزودنی های هوازا برخلاف افزودنی های گازساز در اثر واکنش شیمیایی در بتن هیچگونه گازی را ایجاد نکرده و مقدار هوای بتن را افزایش می دهند. هوازای بتن به آن قسمت از حباب های هوا گفته می شود که به صورت عمدی برای افزایش دوام و طول عمر در بتن ایجاد می شود.

مزیت های افزودنی هوازا در بتن

بهتر است بدانید استفاده از افزودنی هوازا در بتن از مزیت ها و قابلیت های بسیار زیادی برخوردار می باشد:

 • یکی از کاربردهای مهم و قابل توجه این نوع افزودنی ها افزایش قوام بتن است.
 • استفاده از این نوع افزودنی های هوازا به نوعی باعث افزایش سرعت گیرش بتن به میزان ۱۰ درصد می شود.
 • افزودنی های هوازا برای میلگرد و سازه های فلزی دارای یک اثر حفاظتی هستند. با استفاده از این نوع مواد افزودنی به راحتی میتوان یک خاصیت ارتجاعی و فنری به بتن بخشید.
 • افزودنی های هوازا به نوعی موجب کاهش نسبت آب به سیمان در بتن خواهند شد.
 • از دیگر کاربردها و مزیت های مهم و قابل توجه این نوع افزودنی های هوازا این است که باعث افزایش پایداری بتن در محل های با سیکل های ذوب و یخبندان و مناطق سردسیر می شود. کاهش آب انداختگی بتن نیز از دیگر مزیت های استفاده از افزودنی های هوازا می باشد.
 • با اضافه کردن افزودنی های هوازا به بتن مقدار ماسه به کاربرده شده به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. همچنین کارایی نیز به طور گسترده ای در بتن های فقیر از نظر ریزدانه افزایش می یابد.

افزودنی هوازا (حباب ساز) در بتن

دیگر مزایای این افزودنی

 • بهتر است بدانید استفاده از افزودنی بتن هوازا به نوعی موجب افزایش مقاومت بتن در مقابل لرزش، انبساط و انقباض می شود.
 • استفاده از این نوع افزودنی های هوازا باعث افزایش مقاومت بتن در مقابل مایعات خورنده بتن، کربناتی شدن بتن و نفوذ گازهای مخرب خواهد شد.
 • کاهش نفوذ پذیری بتن نیز از دیگر مزیت های استفاده از افزودنی های هوازا به شمار می آید. افزایش طول عمر و دوام بتن نیز از دیگر مزیت های مهم و قابل توجه افزودنی هوازا در بتن می باشد.
 • بهبود کارپذیری و روانی نیز از دیگر مزیت های استفاده از افزودنی هوازا در بتن به شمار می آید.
 • استفاده از این نوع افزودنی های هوازا به نوعی باعث بهبود پایداری حباب های وارد شده به بتن خواهد شد.
 • با استفاده از این نوع افزودنی ها آب مصرفی بدون ایجاد تغییر در کارپذیری به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
 • در ضمن استفاده از افزودنی های هوازا به طور چشمگیری باعث کاهش نفوذپذیری بتن در برابر املاح شیمیایی و آب می شوند، از اینرو این مزیت خاصیت آب بند کنندگی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.
 • از دیگر مزیت های این نوع افزودنی های هوازا میتوان به کاهش جدا شدگی و آب انداختگی بتن اشاره کرد.

نگاهی بر ویژگی ها و نحوه عملکرد افزودنی هوازا در بتن

بهتر است بدانید افزودنی هوازا در بتن از ویژگی های خاصی برخوردار می باشد که به صورت مختصر با آنها آشنا خواهیم شد:
هوازاها تاثیر بسیار مستقیمی بر فرآیند آبگیری سیمان ندارند، زیرا هوازا ها یک نوع افزودنی با عملکرد فیزیکی به شمار می آیند. در واقع افزودنی های هوازا از یکسری مواد اثر کننده بر روی سطح ساخته شده اند. این نوع مواد اثر کننده در سطح مشترک بین دو فاز آمیخته نشدنی قرار گرفته و نیروهای شیمیایی ـ فیزیکی موثر بر روی سطح مورد نظر را به بهترین شکل تغییر می دهند.

هوازاها معمولا دارای دو قطب آب گریز و آب دوست هستند. در واقع هوازاها به پایداری حباب ها کمک می کنند، زیرا انتهای آب گریز هوازاها در داخل حباب های هوا محبوس شده و انتهای آب دوست آنها در آب باقی می مانند. همچنین انتهای آب دوست این نوع افزودنی ها یک نوع بار الکتریکی به حباب ها داده و در ارتباط مستقیم با آب قرار می گیرد. انتهای آب دوست هوازاها نیز همچون یک عامل پیوندی بین سنگدانه و ذرات سیمان عمل کرده و باعث بهبود بخشیدن به خاصیت قوام درونی بتن می شود. بخش اصلی مواد تشکیل دهنده افزودنی هوازا در بتن شامل رزین های خنثی شده چوب، نمک های مواد پروتینی، سولفات های آلکیل، اتوکسیلات های فنل، نمک های اسیدهای چرب و سولفونات های آلکیل – آریل می باشد.

افزودنی هوازا بتن

آشنایی با کاربردهای مختلف افزودنی هوازا در بتن

از افزودنی های هوازا در بتن های تازه به منظور بهبود ویژگی های بتن همچون قوام درون چسبی و افزایش کارایی یا کار پذیری استفاده می شود. هر چند که یکی از کاربردهای مهم و اصلی این نوع افزودنی ها بهبود پایایی بتن در مقابل یخ زدن و آب شدن می باشد. اما استفاده از این نوع افزودنی ها قادر است دیگر ویژگی های بتن را به گونه ای بهبود ببخشد که در مناطق معتدل و گرم نیز به بهترین شکل بتن بهبود یابد. با استفاده از این نوع افزودنی های هوازا به راحتی میتوان در انواع بتن ها هوای کنترل شده را وارد کرد. در صورتی که محتوی خاکستر بادی با کربن زیاد باشد از این نوع افزودنی های هوا استفاده می شود.

از دیگر دلایلی که استفاده از این نوع افزودنی های هوازا را ضروری می سازد این است که محتوی شامل مقادیر زیادی از مواد ریز دانه باشد. در ضمن در صورتی که بتن ریزی در هوای گرم صورت بگیرد لازم است از این نوع افزودنی های هوازا استفاده شود. محتوی سیمان با قلیایی زیاد نیز از دیگر مواردی است که برای بهبود پایایی بتن باید از افزودنی های هوازا برای آن استفاده کرد. همچنین در مواقعی که زمان اختلاط طولانی باشد باید این نوع افزودنی های هوازا در ساختار بتن به کار برده شود.

مقالات دیگر
ضدیخ بتن
افزودنی ها

ضرورت استفاده از ضدیخ بتن در هوای سرد چیست؟

انجام عملیات بتن ریزی در فصول سرد سال یکی از معضلات مهم در ساخت و ساز به شمار می رود و چنانچه افراد در این فصول مشغول به کار باشند مطمئناً با این مشکل بر خواهند خورد و اینجاست که

انواع بتن

بتن پاششی (Shotcrete) چیست؟

بتن پاششی یا شات کریت یک روش بتن ریزی است که به شکل اسپری روی محل مورد نظر اجرا می شود. از این روش برای تعمیر سازه های موجود و کارهایی که به قالب بندی نیاز ندارد و یا شکل