الیاف پلی پروپیلن چیست و چگونه به بتن افزوده می شود؟

الیاف پلی پروپیلن (pp) به نوعی کامپوزیت اشاره دارد و در آن از ترکیب سیمان و ماسه استفاده شده است. این الیاف نوعی افزودنی بتن است. وظیفه اصلی که برای الیاف بتن در نظر گرفته شده است افزایش توان کششی و مقاومت فشاری است. اگر بتن‌ها را دقیق‌تر بررسی کنیم، اغلب توان کششی پایینی دارند و این موضوع سبب کاهش پایداری آنها شده و ترک‌ها را باز کرده و پارگی ایجاد می‌کند.

الیاف پلی پروپیلن چیست؟

زمانی که وضعیت کششی بتن مناسب نباشد نیاز به الیاف پلی پروپیلن است. این محصول به ملات سیمانی اضافه شده و قابلیت پیوستگی ایجاد می‌کند. الیاف پلی پروپیلن در بافت بتن تغییر ایجاد میکنند. همچنین بتن را مسلح کرده و سطح مقاومت کششی، خمشی و سایشی کار را افزایش می‌دهد.

زمانی که الیاف بتن پلی پروپیلن به مخلوط سیمان و ماسه اضافه شد، نیاز به افزایش وزن یا حجم ملات بوده و باید ته نشینی برای آن صورت بگیرد. محصولات بتن محصولاتی همگن با درجه پیوستگی بالا هستند و این قابلیت را دارند که به صورت یک ماده منعطف و شکل پذیر اجرا شوند. در نتیجه برای سطوح محکم و پر انحنا گزینه خوبی هستند. دقت داشته باشید که وقتی از این الیاف استفاده می‌کنید حتی اگر سطح فشار یا انرژی بالایی وارد شود باز هم بتن از هم جدا نمی‌شود. قدمت این محصول به 3500 سال پیش باز می‌گردد و امروزه نیز یک گزینه خوب و کاربردی است.

الیاف پلی پروپیلن چه تاثیری روی بتن می گذارد؟

اگر بخواهیم مزایای الیاف پلی پروپیلن را به شکل دیگری دنبال کنیم. باید به شما بگوییم که این محصول سبب پایین آمدن ترک خوردگی در سطح بتن شده و حتی جلوی ترک های مویی را می‌گیرند.

از سوی دیگر این الیاف سبب بالا رفتن توان مقاومتی در برابر ضربه می شود. در برابر حرارت نیز استحکام زیادی داشته و مقاومت آن بیشتر است. توان مقاومتی بالا در برابر سایش موضوع دیگری است که باید سنجیده شود. دقت داشته باشید که هرچه کاهش درصد نفوذ آب و مواد خورنده بیشتر باشد موقعیت بتن بهتر خواهد بود.

 

کاربرد این الیاف

در مورد کاربرد الیاف پلی پروپیلن یک سری اطلاعات جالب وجود دارد.

  • اولین کاربرد این الیاف برای تولید ملات های سیمانی شکل پذیر و منعطف است. در واقع این محصول سبب تولید ملات هایی با توان مقاومت سایشی و ضربه‌ای بالا می‌شود. یک ماده اضافه کردنی است که برای کف ساز‌های سیمانی، صنعتی و سکونتی گزینه خوبی است. این محصول از ملات سیمانی ترکیب شده و در مخزن سیمان و تصفیه خانه‌ها استفاده می‌شود. البته که شبکه‌های آب و فاضلاب نیز به کمک این محصول عملکرد بهتری را از خود گزارش داده اند.
  • از الیاف پلی پروپیلن برای نمای ساختمان و حتی برای نماهای سیمانی استفاده می شود و این توانایی را دارد که با چسب سیمان ترکیب شود و کارایی خود را افزایش دهد. توان مقاومتی این الیاف بی نظیر است.
  • از الیاف بتن پلی پروپیلن برای مسلح کردن و تقویت قسمت هایی از سازه سیمانی استفاده می شود و روی ارتعاشات اثرگذار است. این محصول می‌تواند در بتن‌های ضد اشتعال اثربخشی خوبی داشته باشد.
  • در صورتی که نیاز به تولید یک سری قطعات سیمانی پیش ساخته با حداقل جرم و ضخامت باشد الیاف بتن پلی پروپیلن گزینه خوبی محسوب می‌شود.
  • تولید و عرضه دیوارپوش های رومالین از دیگر مواردی است که باید بررسی شود.

نحوه افزودن الیاف پلی پروپیلن به بتن

شکل های متفاوتی در طراحی الیاف پلی پروپیلن دیده شده است. برخی به صورت تکه های کوتاه شده هستند و برخی نیز به شکل نوارهای رشته ای طراحی شده اند. البته نوارهایی که با شبکه های در هم تنیده هستند نیز موقعیت دیگری از این الیاف را شامل می شود. برای افزودن الیاف بتن پلی پروپیلن به بتن معمول ترین روش به این صورت است که در ابتدا باید الیاف پلی پروپیلن با سنگدانه و ماسه ترکیب شده و پس از آن مقداری آب به ترکیب اضافه شود.

در شرایطی که بخواهیم این محصول را در ملات سیمانی اضافه کنیم نیاز است که PP ها را به طور آرام و کم کم وارد میکسر کرده. میکسر باید روی دور تند کار کند تا مخلوط سریعاً صورت بگیرد. در این صورت این رشته ها به صورت کامل در ملات ترکیب می شوند. اگر از این الیاف قطعه قطعه شده برای مسلح کردن استفاده شود می بایست به محدود بودن درصد حجمی آن دقت زیادی شود. بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از PP ها برای ملات‌های سیمانی روی کل کار اثر گذار است.

شرایط نگهداری

معمولاً این محصول در بسته بندی اولیه تا دو سال قابلیت نگهداری دارد و فاسد نمی شود. محیط نگهداری بسیار مهم است در مکانی که به دور از نور خورشید و رطوبت بوده شرایط انبارداری الیاف پلی پروپیلن فراهم است. دمای نگهداری برای این محصول بین 5 الی 35 درجه سانتی گراد ارزیابی شده است. بسته بندی محصول در کیسه های 5 کیلویی، 20 کیلویی و 25 کیلویی است. دقت داشته باشید که این الیاف به طور کلی موقعیت اجرایی مخصوصی دارد.

نکات مربوط به مقاومت الیاف

برای اینکه عملکرد بهتر و سطح رضایت بیشتری ایجاد شود بهتر است که از الیاف بتن پلی پروپیلن به صورت ورقه های نازک استفاده شود. البته مدل هایی که به صورت شبکه های در هم تنیده هستند نیز گزینه خوبی محسوب می شوند. دقت داشته باشید که این محصولات به صورتی طراحی شده اند که به تقویت بتن مسلح کمک زیادی می کنند. در نهایت حرارت بسیار بالای کوره های خشک کننده را به شکل روتینی دنبال می کنند. اکسایش الیاف پلی پروپیلن به معنی فساد حرارتی است و بهتر است که در این زمینه اطلاعات لازم داشته باشید. از این الیاف برای درزهای سیمانی نیز استفاده می شود و به صورت فشرده جایگزین میکرو ترک ها می شود. البته که امنیت و دوام پذیرش بالایی دارد و فرمول قوی و توانمندی برای آن گزارش شده است.

مقالات دیگر
انواع عایق

ملات دو جزیی، گزینه ای مناسب برای آب بندی

سازه های بتنی دائما در معرض رطوبت و نفوذ آب قرار دارند. از این رو آب بندی بتن با استفاده از مواد و مصالح مناسب بسیار حائز اهمیت است. بتن ماهیتی نفوذپذیر دارد و بافت آن متخلخل است. با قرار گرفتن

انواع بتن

بتن خود تراکم یا خود متراکم (SCC) چیست؟

بتن سیالی که تحت اثر وزن خود متراکم شده و دارای کارایی فوق العاده زیادی است. این بتن خود متراکم میتواند در مقاطع با آرماتورگذاری زیاد، بدون استفاده از ویبراتور مورد استفاده قرار گیرد. بتن خود تراکم (S.C.C) نامیده میشود.

ضد حریق کردن چوب
مقالات

ضرورت ضد حریق کردن چوب و سازه های چوبی

چوب جز آن دسته از متریال هایی به شمار می رود که از دیر باز تا به الان در زندگی ما نقش پررنگی را ایفا کرده است چه به صورت جزئی در وسایل و اکسسوری ها و چه به صورت