دوغاب چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

دوغاب

برای آنکه بدانیم دوغاب چیست بهتر است بگوییم که این ترکیب یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین متریال به کار رفته در تمامی سازه ها و ساختمان ها محسوب می شود. به طور کلی دوغاب ترکیبی سوسپانسیونی بوده که چگالی و ویسکوزیته بالایی داشته و بر اساس ترکیبات استفاده شده ممکن است چگالی و اندازه متفاوتی را شامل شود لذا سایز متریال شامل رنج یک میکرون تا صد میلی متر خواهد بود.

حالات استفاده دوغاب چیست؟

  • به عنوان سوسپانسیون متشکل از آب + سیمان که به منظور ساخت بتن مصرف می گردد.
  • به عنوان سوسپانسیونی متشکل از پودر های سرامیکی + پودر سنگ، به منظور درزگیری و مقاوم سازی کاشی و سرامیک

ضرورت استفاده از دوغاب چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد یکی از فاکتورهای جزئی اما کلیدی در پروسه های ساختمان سازی استفاده از همین ترکیب می باشد. برای آنکه بدانیم علت اهمیت استفاده از دوغاب چیست با ما تا پایان این متن همراه باشید.

چنانچه در پروژه های ساختمان سازی دخیل هستید، بر این مسئله واقف خواهید بود که بتن های لحاظ شده در فونداسیون ها ممکن است واجد درز و فاصله باشند که اگر پر نشوند می توانند مقاومت نهایی سازه را تهدید کنند. به نظر شما برای این کار از چه ترکیبی استفاده می شود؟ آیا ترکیبی وجود دارد که بتواند حتی در بین درز های بسیار ظریف بتن رسوخ کند؟ جواب کلیه این سوال ها استفاده از سوسپانسیون دوغاب است.

این ترکیب حیاتی در انواع متنوعی ساخته می شود که هر نمونه سازگار با نوع ویژه ای از بتن می باشد. به علاوه حتی در موارد جزئی، برای پر کردن درزهای سرامیک و انجام پروژه کاشی کاری نیز بسیار کاربردی است. سازگاری این سوسپانسیون با اغلب متریال ها امکان پذیر است، تا جایی که به منظور پر کردن فاصله در اغلب حالت ها مثل موزاییک، بتن، سرامیک، سنگ و کاشی به شکلی موثر استفاده می گردد. برای آنکه بدانیم با دوغاب به چه صورت میتوان کار کرد می بایست از این ترکیب شناخت بیشتری پیدا کنیم.

کاربرد دوغاب

آشنایی با دوغاب سیمانی

هنگامی که میزان معینی سیمان را به همراه میزان معینی از آب مخلوط کنیم در نهایت ترکیب ویسکوزیته حاصل را دوغاب می نامند. از آنجایی که متریال اصلی استفاده شده سیمان است اصطلاحاً به آن دوغاب سیمانی گفته می شود.

مخلوط حاصل در مواردی مثل پر نمودن فواصل بین سرامیک و … استفاده می گردد و حتی امروزه دوغاب های بسیار رقیقی در بازار عرضه شده اند که به منظور پر کردن درز کاشی و سرامیک سرویس های بهداشتی در تمامی فضاهای کاربری استفاده می شوند. نحوه استفاده از این ترکیب بستگی به فضای کاربری و مصالح استفاده شده دارد. به طور مثال میتوان از طریق تزریق دوغاب درزگیری را انجام داد.

حالت های دیگر مصرف دوغاب

ترکیب سیمان سفید

این دوغاب از دو ترکیب اصلی به نام سیمان سفید + پودر سنگ ساخته شده است.

انواع رنگی همراه با رنگ های پودری

مخلوطی از پودر سنگ + سیمان بی رنگ + آب + رنگ های خشک و پودری (بسته به نوع کاربرد)

انواع رنگی همراه با رنگ های آکریلیک

برای تولید این نمونه می بایست از ترکیب پودر سنگ + آب + سیمان بی رنگ + رنگ اکریلیک با توجه به نوع نیاز استفاده کنیم. در برخی از موارد نیز در انتها کار، محلول رقیق شده ای از رنگ را پس از اتمام سیمانکاری بر روی کار میریزند تا سیمان تازه رنگ بگیرد. سپس رنگ باقی مانده بر روی کاشی ها را پاک میکنند.

ترکیب سیمان خاکستری و دودی

برای این کار کافی است از پودر سنگ + آب + پودر سیمان سیاه استفاده کنیم. چرا که تنها رنگ خاکستری این سیمان کفایت می کند و نیازی به اضافه کردن رنگ مضاعف نیست.

ترکیب سیمان مشکی

چنانچه میخواهیم مخلوط نهایی رنگ مشکی داشته باشد لازم است پس از مخلوط کردن پودر سیمان سیاه + آب + پودر سنگ، از رنگ های مشکی که پایه آب دارند (مثلاً اکریلیک) بهره ببریم.

ترکیبات سازنده دوغاب چیست؟

چنانچه منظور از دوغاب انواع سیمانی آن باشد ترکیبات حاصل مشتق از آب، سیمان و سایر مواد مضاعف شده دیگر خواهند بود.

دوغاب سیمان

موارد استفاده دوغاب چیست؟ (دوغاب سیمانی)

عایق آب

چنانچه سازه نیازمند محافظت خاص در مقابل رطوبت باشد از این ترکیب به عنوان یک عایق برای پیشگیری از ورود آب استفاده می گردد.

فونداسیون

از آنجاییکه در هنگام فونداسیون ابتدایی در تمامی سازه ها استفاده می شود، انجام درست آن در ساخت و ساز از ضرورت بالایی برخوردار است. چرا که در صورت عدم کیفیت، احتمال فرونشست سازه پس از مدتی وجود دارد.

پی ریزی

مطمئناً به منظور انجام یک پی ریزی مطلوب، طیف گسترده‌ای از عمل ها وجود دارد اما بدون شک یکی از کلیدی ترین گام ها در این پروسه بهره گیری از دوغاب با کیفیت به منظور پر کردن فضاهای خالی بین بتن است، چرا که ضمن عدم نفوذ آب، مقاومت نهایی سازه را در برابر فشارهای ناشی از بارهای وارده تعیین می کند.

ملات و درون پی ریزی

یکی از علل استفاده این ترکیب در ملات و درون پی ریزی ساختمان این است که پس از سفت و سخت شدن، مانع از ورود کوچکترین رطوبتی به درون سازه خواهد شد. کیفیت سیمان استفاده شده میتواند کیفیت نهایی دوغاب را مشخص کند.

بتن ریزی

هنگامی که پروسه بتن ریزی انجام می گیرد، سازه در حالت فعلی، واجد ناصافی و ناهمواری های متعدد است که قرارگیری سایر تجهیزات بر روی چنین سطحی مشکل خواهد بود. در این حالت به منظور رفع این مشکل از دوغاب سیمان کمک میگیرند تا این ناصافی ها به حداقل برسد.

پی ریزی پایه های پل

علاوه بر ساخت سازه، دوغاب های سیمانی به همراه ترکیبات مضاعف دیگر می‌توانند در پی ریزی پایه های پل نیز استفاده شوند.

فیکس کردن میلگرد یا میله

هنگامی که قرار است میلگرد و یا میله را در محلی فیکس کنند می بایست از دوغاب استفاده شود. هرچند که می‌توان از ترکیبات دیگری مثل آسفالت نیز بهره برد اما از لحاظ قیمتی این کار به صرفه نیست.

ساخت سد

در هنگام ساخت سد، در مرحله بسترسازی، به جهت به حداقل رساندن نفوذ آب به زمین از ترکیب دوغاب به همراه ترکیبات دیگر بهره برده می شود.

مقالات دیگر
انواع عایق

آشنایی با انواع خمیر درزگیر و کاربرد آن

خمیر درزگیر یکی از انواع روش های آب بندی بتن است. یکی از روشهای پرکاربرد که با استفاده از آن میتوان از به وجود آمدن درز و شکاف در دیوارها، سرامیک، کاشی و … جلوگیری کرد و این درزها را

ژل میکروسیلیس
افزودنی ها

ژل میکروسیلیس چیست و چه کاربردی دارد؟

ژل میکروسیلیس یک ماده صنعتی است که علاوه بر کاربردهای فراوان، دارای مزایای بسیار زیادی نیز می باشد. این ژل یک ماده بسیار روان کننده خمیری شکل است که برای بتن کاربرد دارد. از این ژل برای ساخت و تهیه