روش های زیر سازی ایزوگام چگونه باید انجام شود؟

زیر سازی ایزوگام

ایزوگام به عنوان یک عایق در ساختمان ها و سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از ایزوگام به عنوان عایق های رطوبتی نیز استفاده می شود که باید برای افزایش کیفیت و کارایی آن زیر سازی ایزوگام به طور صحیح انجام شود. نقش زیر سازی در زمان ایزوگام کردن بسیار مهم است؛ آن چنان که اگر به درستی و بر اساس اصول انجام نشود؛ می تواند در مدت زمان کوتاهی سبب تخریب و از بین رفتن لایه های ایزوگام شود.

زیر سازی کردن ایزوگام می تواند شامل مراحل مختلف و مواد گوناگون باشد. زیر سازی کردن می تواند شامل تمیز کردن لایه های زیرین ایزوگام و استفاده از مواد مناسب برای لایه های زیرین آن باشد.

مراحل فرایند های زیر سازی ایزوگام

  • در قدم اول و پیش از اجرای زیر سازی باید سطح کار به طور کامل از هر گونه مواد اضافی تمیز شود. همچنین در این مرحله باید سطح کار شما به طور کامل خشک شده و هیچگونه رطوبتی وجود نداشته باشد.
  • در مرحله بعدی لازم است تا سطح کار برای ایزوگام کردن کاملاً صاف و یکدست باشد. برای این منظور باید تمام پستی و بلندی های کار از بین بروند و حذف شوند. برای مثال اگر سطح کار شما سیمانی است و در بخش هایی از آن ناصافی وجود دارد؛ بهتر است برای صاف شدن آن بار دیگر سیمان کشی انجام دهید.

مواد دیگری مانند قیر و یا خمیرهای پرایمر وجود دارد که می توانید با کمک آنها ناصافی های سطح را از بین ببرید و سطحی هموار برای ایزوگام ایجاد کنید.

انواع پرایمر و آستری در زیر سازی ایزوگام

قیر

استفاده از قیر یکی از روش های ساده و بسیار رایج برای زیر سازی ایزوگام می باشد. استفاده کردن از قیر در زیر سازی، سطح را بسیار چسبنده کرده و قدرت چسبندگی ایزوگام را بسیار افزایش می دهد. با کمک قیر سطح کار شما به خوبی آب بندی می شود و نفوذ ناپذیری خوبی به دست می آورد. استفاده از قیر به عنوان زیر سازی، سرما و گرما را به خوبی کنترل می کند و دوام ایزوگام شما در سال های بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

سیمان

سیمان از دیگر مواد مورد استفاده در زیر سازی می باشد. در مواردی که ناصافی های سطح شما بسیار زیاد و در حد چندین سانتی متر است؛ سیمان گزینه بسیار خوبی می باشد تا ناهمواری ها پوشیده شده و از بین بروند. به کمک سیمان می توانید هر گونه ترک و فضای باز را از بین ببرید تا محافظت ایزوگام چندین برابر شود. در فضاهایی که شیب دار و یا زاویه دار است؛ می توانید از سیمان برای ایجاد این موارد استفاده کنید. بهتر است بر روی سیمان روکش های توری مانند فلزی یا پلاستیکی به کار برده شود تا مقاومت و کیفیت کار افزایش پیدا کند.

روش های زیر سازی ایزوگام

پرایمر ایزوگام

پرایمر از مواد دیگری است که می تواند در زیر سازی ایزوگام مورد استفاده قرار بگیرد. با کمک پرایمر ها و انواع آن تمامی ناصافی ها از بین رفته و سطح کار برای ایزوگام آماده می شود.

چسب

چسب های ایزوگام از دیگر موارد پر کاربرد در زیر سازی های ایزوگام می باشند. علاوه بر پوشاندن و رفع عیوب سطح کار، سبب افزایش خاصیت چسبندگی ایزوگام نیز می شوند. در واقع استفاده از چسب های مخصوص ایزوگام علاوه بر پر کردن ترک ها، رفع پستی و بلندی سطح؛ به چسبیدن ایزوگام و افزایش دوام آن کمک می کند.

انواع سطوح در زیر سازی ایزوگام

زیر سازی کردن ایزوگام می تواند در سطوح مختلفی انجام شود. بی شک انجام زیر سازی در هر سطحی با سطح دیگر مشابه نخواهد بود و لازم است تا اقدامات متفاوتی را برای هر سطحی انجام دهیم.

سطح موزاییکی

اگر قصد دارید بر روی سطوح موزاییکی ایزوگام انجام دهید؛ لازم است تا آن را به خوبی آماده و در واقع زیر سازی کنید. در سطوح موزاییکی باید با لایه ای از مخلوط سیمان و آب آن را بپوشانید؛ تا نا همواری ها و نا صافی ها از بین بروند. پس از لایه سیمانی، باید لایه ای از پرایمر و زیر ساز بنزینی بر روی آن بریزید تا سطح کار آماده باشد.

سطح سیمانی

در سطوحی که در آنها سیمان به کار رفته است باید از پرایمر های بنزینی و یا قیر استفاده کنید. البته بهتر است پیش از ریختن این زیر ساز ها، بخش هایی که ناهموار هستند را به کمک سیمان بپوشانید تا نتیجه بهتری به دست آید.

سطح آسفالتی

در سطوحی که آسفالت شده است؛ بهترین پرایمر و زیر ساز آب می باشد. مانند سایر سطوح قبل از ریختن پرایمر، بهتر است نا همواری و سطوح پست و بلند را از بین ببرید.

سطح بتنی

در سطوحی که بتن به کار رفته است باید از زیر سازی های قیری استفاده شود. قیر کشی بهترین و مناسب ترین گزینه برای سطوح بتنی است.

زیرسازی ایزوگام

ویژگی و مزایای زیر سازی ایزوگام

  • اصلی ترین ویژگی در زیر سازی کردن ایزوگام به کمک مواد مختلف این است که عایق بسیار خوبی را برای سازه خود ایجاد می کنید. این عایق می تواند در برابر رطوبت، گرما، سرما، سر و صدا، ورود جانداران و … بسیار کاربردی باشد.
  • دیگر مزیتی که زیر سازی برای ایزوگام ایجاد می کند این است که چسبندگی بسیار خوبی میان سطح کار شما و لایه ایزوگام به وجود می آید. در واقع با زیر سازی
  • اصولی و مناسب، سال های بیشتری می توانید از ویژگی های ایزوگام بهره مند شوید.
  • زیر سازی برای ایزوگام می تواند یک نقش حفاظتی ایجاد کند.
  • دیگر ویژگی که زیر سازی در زمان ایزوگام کردن به وجود می آورد؛ این است که سازه و سطح شما بسیار مقاوم، با دوام و مستحکم می شود.

نکته پایانی زیر سازی ایزوگام

بهتر است برای انجام زیر سازی ایزوگام کاری از افراد دارای صلاحیت و ماهر در این زمینه کمک بگیرید؛ تا تمام جزئیات و موارد مربوطه به درستی و با دقت انجام شود. همچنین باید سطح کار خود را به خوبی بشناسید و متناسب با آن زیر ساز مناسب را انتخاب کنید تا در پایان نتیجه خیلی بهتری را به دست آورید.

مقالات دیگر
میلگرد

تفاوت میلگرد frp و فولادی چیست؟

میلگرد frp این روزها جایگزین خوبی برای میلگردهای فولادی شده است. این محصول کامپوزیتی بوده و به طور قابل ملاحظه‌ای از زیان‌های ناشی خوردگی میلگرد جلوگیری می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این محصول برای محیط‌های خورنده و اسیدی گزینه خوبی است.

انواع بتن

بتن پوزولانی (Pozzolanic Concrete) چیست؟

در تکنولوژی های جدید بتن، توجه خاصی به مواد جایگزین سیمان در بتن میشود. این مواد علاوه بر کاهش هزینه تولید بتن، کیفیت و کارایی بتن را نیز افزایش می‌دهد. از مهمترین موادی که در این گروه قرار میگیرند، میتوان

نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان 22 لغایت 25 شهریور ماه 1400 برگزار میگردد و شرکت فرا صنعت سیمین که بعنوان یک مجموعه صنعتی و تحقیقاتی با هدف رشد و ارتقاء صنعت ساختمان در زمینه توسعه محصولات نوین ساختمانی فعالیت مینماید