فواید و معایب ساخت بام سبز چیست؟

بام سبز

فواید و معایب ساخت بام سبز و شناخت آنها به شما کمک می کند تا با آگاهی کامل بتوانید فضایی زیبا و بکر را بر روی پشت بام خود ایجاد نمایید. در واقع امروزه به راحتی میتوان بر روی ساختمان ‌های بلند و بام خانه‌ ها یک باغ زیبا با انواع گیاهان را ایجاد کرده و از وجود آن نهایت لذت را برد.

آشنایی با روف گاردن به منظور شناخت بهتر فواید و معایب ساخت بام سبز

بهتر است قبل از شناخت فواید و معایب ساخت بام سبز با مبحث بام سبز آشنا شوید. بام سبز یا روف گاردن یک لایه از پوشش گیاهی بوده که بر روی سیستم ضد آب کاشته می شود. روف گاردن معمولاً بر روی بام کمی شیبدار یا مسطح قابل نصب است. بام سبز اغلب در سه دسته اصلی نیمه فشرده، فشرده و گسترده قرار می گیرند. روف گاردن با عنوان بام های سازگار با محیط زیست یا رویشی در بین افراد شناخته شده است. در طراحی بام سبز میتوان از المان های مختلفی همچون چمن‌ های طبیعی و مصنوعی، استخر‌های فایبر گلاس، آب ‌نما، نیمکت با چوب ‌های اشباع، گلدان‌های پرتابل و باربیکیو آشپزخانه‌ های صحرایی استفاده کرد.

بام سبز (روف گاردن)

نگاهی بر فواید ساخت بام سبز

برای درک هر چه بهتر فواید و معایب ساخت بام سبز بهتر است ابتدا با مزیت های استفاده از روف گاردن یا بام سبز به خوبی آشنا شوید، از این رو نگاهی بر برخی از این مزیت ها خواهیم داشت.

افزایش مقاومت بام‌ ها

نصب این نوع بام ها به حفظ سازه ها کمک کرده و از آنها در مقابل اشعه ‌های خورشیدی و باران‌ های اسیدی به بهترین شکل محافظت می کند.

کمک به بهبود کیفیت هوا

پوشش های گیاهی تاثیر بسیار زیادی در جذب ذرات معلق در هوا و دی اکسید کربن دارند. این نوع بام ها با داشتن این ویژگی و مزیت نقش بسیار مهمی در پاکسازی هوا از آلاینده ها خواهند داشت.

جذابیت بصری

در ادامه آشنایی با فواید و معایب ساخت بام سبز میتوان به یکی دیگر از مزیت های آن یعنی جذابیت بصری اشاره کرد. در واقع با ساخت بام سبز به راحتی میتوان در نزدیکترین نقطه خود منظره ای زیبا و بکر را به وجود آورد. این نوع پوشش ها با زیبایی بی نظیر خود توجه هر بیننده ای را به خود جذب می کنند. به نوعی میتوان گفت استفاده از روف گاردن زیبایی محیط مورد نظر را دو چندان می کند.

عایق در برابر سرما و گرما

از دیگر مزایای استفاده از بام سبز یا روف گاردن این است که این نوع بام یک عایق بسیار خوب در برابر سرما و گرما به شمار می آید. با استفاده از این نوع بام در فصل گرما برای خنک کردن محیط نیاز به استفاده از سیستم های سرمایشی کمتر می شود. همچنین خانه هایی که دارای روف گاردن یا بام سبز هستند نیاز کمتری به سیستم گرمایشی در فصل زمستان دارند.

کاهش آلودگی هوا و صوتی

استفاده از این نوع بام سبز قادر است سر و صدای محیط اطراف را به طور قابل توجهی کاهش دهد. همچنین استفاده از روف گاردن تاثیر بسیار زیادی در کاهش آلودگی های هوا و صوتی دارد.

جلوگیری از هدر رفتن آب

روف گاردن یا باغ سبز به طور قابل توجهی از هدر رفتن آب باران جلوگیری می کند. به گونه ای که بیشتر آب باران وارد اکوسیستم آن شده و مقدار کمی از آن روانه فاضلاب شهری می شود.

کاهش هزینه های نگهداری از سقف

از دیگر مزایای مهم استفاده از بام سبز کاهش هزینه های نگهداری از سقف می باشد. در واقع استفاده از این نوع بام ها تاثیر بسیار زیادی در کاهش هزینه های نگهداری از سقف دارد، از این رو انتخاب آن از نظر اقتصادی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. همچنین افراد با استفاده از این نوع بام به راحتی می توانند در منزل خود به کشاورزی مشغول شوند. به نوعی میتوان گفت ساختن روف گاردن بهترین گزینه برای کسانی است که به کشاورزی و باغبانی علاقه مند هستند.

روف گاردن

آشنایی با معایب ساخت بام سبز

بهتر است بدانید ساخت بام سبز علاوه بر اینکه مزیت های بسیاری را به دنبال دارد، دارای یکسری معایب نیز می باشد، که به صورت مختصر با آنها آشنا خواهیم شد.

عدم ایجاد بام سبز در فضاهای کوچک

یکی از معایب ساخت بام سبز این است که نمیتوان آن را در فضاهای کوچک ایجاد کرد. در صورتی که فضای مورد نظر شما کوچک باشد بهتر است از ایجاد روف گاردن خودداری کنید.

عدم کاشت همه نوع پوشش گیاهی

بر روی روف گاردن نمیتوان همه نوع پوشش گیاهی را کاشت. همچنین مطابقت داشتن پوشش گیاهی با شرایط آب و هوایی منطقه از دیگر معایب استفاده از بام سبز به شمار می آید.

نشست کردن سقف

بام سبز بر روی پشت بام به نوعی باعث نفوذ ریشه گیاهان در سقف و سنگین شدن سقف خواهد شد، از این رو این عوامل باعث ته نشین شدن ذرات خاک و نشست سقف می شود.

مراقبت سخت و پیچیده

مراقبت از این نوع بام ها معمولاً با توجه به نوع طراحی آن از ساده تا پیچیده متفاوت است.

عدم اجرا در برخی از مناطق جغرافیایی

بهتر است بدانید در برخی از مناطق جغرافیایی ایجاد پوشش گیاهی عملی و قابل اجرا نمی باشد. در واقع در برخی از مناطق شرایط ایده آل و مناسبی برای اجرای روف گاردن وجود ندارد.

مقالات دیگر
انواع بتن

بتن مقاوم در برابر سایش

سازه های مهندسی هیدرولیک مانند سرریز سدها و همچنین در مناطق پر ترافیک با آمد و شد زیاد سطوح بتنی تحت سایش قرار دارند. سایش بتن در نتیجه قدرت غیر قابل انکار آب جاری است. مکانیسم خرابی بتن به نوع

انواع عایق

عایق سفید (ایزوگام سفید) چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق سفید یکی از مصالح ساختمانی است که مانع نفوذ گرما و آب و رطوبت به داخل سطح سقف ساختمان می‌شود. امروزه عایق سفید جایگزین ایزوگام های قدیمی شده است و فرایند ایزوگام کردن سقف ساختمان نسبت به گذشته تغییرات

مقالات

نمای الاستیکوت پلی یورتان

نمای الاستیکوت پلی یورتان، یکی از مصالح ساختمان سازی است که در زیبا سازی نما نیز نقش موثری دارد. ماده اولیه آن پلی یورتان یا پلی اورتان است که از خانواده پلیمرها محسوب می شوند. این پوشش اکرلیک به صورت