عایق سازی اتاق سرور چه فوایدی دارد؟

عایق سازی اتاق های سرور

در حال حاضر در شرایطی به سر می ‌بریم که عایق سازی اتاق سرور آپشن مضاعف یا گزینه انتخابی محسوب نمی شود بلکه یکی از ملزومات حیاتی به شمار می رود، این امر فقط برای پروسه سرمایش اتاق سرور کاربرد ندارد بلکه به منظور مدیریت و تسلط بر موارد دیگری چون عدم جذب رطوبت، عدم ورود آلودگی و همچنین کاهش مصرف انرژی انجام می پذیرد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده کاور نمودن این اتاق ها می‌ تواند از لحاظ صدا و یا حرارت نیز انجام گیرد به همین دلیل انجام این پروسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

فواید و مزایای عایق سازی اتاق سرور

مدیریت رطوبت موجود در فضا

همانطور که می دانید لوله‌ هایی که وظیفه انتقال آب سرد و یا ترکیبات خنک کننده را برعهده دارند می بایست همیشه توسط ترکیبات خاص کاور شوند تا از نفوذ رطوبت به درون تجهیزات پیشگیری گردد. از آنجایی که آب سبب تخریب ابزارها و وسایل الکترونیکی می گردد عایق سازی دیتا سنتر بسیار حائز اهمیت است. ضرورت این موضوع تا به آنجا پیش رفته است که در برخی از ارگان ها تعبیه سیستم های اطفاء حریق همراه با آب ممنوع شده است چرا که در صورت آسیب به علت هزینه گران دستگاه ها متحمل ضرر سنگینی خواهند شد.

پیشگیری از هدر رفت انرژی

یکی دیگر از علل عایق سازی اتاق سرور این است که کلیه تجهیزات و ابزارهای درگیر کاور شوند تا از هدر رفت انرژی پیشگیری به عمل آید. در حال حاضر مراکز و ارگان هایی که شامل تبادل اطلاعات هستند چیزی حدود ده درصد از کل برق تولیدی را مصرف می کنند. از آنجایی که این مراکز عموماً بدون توقف در طول شبانه روز و در 365 روز سال در حال پردازش می باشند، تصور کنید حتی اگر میزان هدر رفت انرژی در این سیستم ها ناچیز هم باشد پس از یکسال چه میزان انرژی به هدر خواهد رفت، از این رو برای آنکه مصرف را به حداقل برسانیم می بایست سیستم را عایق کنیم.

ایزوله و عایق سازی اتاق سرور

عایق سازی اتاق سرور برای پیشگیری از ورود گرد و خاک

علاوه بر رطوبت؛ گرد و خاک نیز می تواند در گذر زمان سبب آسیب و یا تخریب ابزارها گردد. در نهایت ممکن است فعالیت تجهیزات به مخاطره بیافتد. هنگامیکه شما عایق سازی اتاق سرور را به نحو احسن انجام دهید می توانید مطمئن باشید که تا میزان زیادی از ورود گرد و خاک و آلودگی به درون تجهیزات پیشگیری کرده اید.

خنک نگه داشتن اتاق

تجهیزات تعبیه شده در درون این اتاق ها به علت فعالیت شبانه ‌روزی و حجم کاری سنگین اغلب حرارت زیادی از خود تولید می نمایند. چنانچه گرمای تولید شده برطرف نشود ممکن است سیستم آسیب ببیند و یا در طولانی مدت سبب کاهش عمر مفید قطعات شود به همین دلیل می بایست از یک پروسه برودتی کارآمد برای رفع این مشکل استفاده گردد.

اهمیت فعالیت بی وقفه اتاق های سرور بر کسی پوشیده نیست چرا که در صورت اختلال ممکن است کلیه پروژه های مرتبط با آنها نیز مختل شوند و بدون اغراق میتوان آنها را مغز عملیات های دیجیتالی نامید اما برای آنکه این تجهیزات در بهترین حالت فعالیتی خود قرار داشته باشند می بایست شرایطی را برای آنها فراهم کرد، یکی از این شرایط ایجاد مکانیسم های برودتی و تهویه هوا می باشد.

در چنین حالتی عموماً مهندسان به این موضوع فکر می کنند که چگونه حرارت تولید شده را از فضا خارج نمایند. چنانچه شما انجام این پروسه را به دست یک تیم حرفه ‌ای و خبره بسپارید از این لحاظ خیالتان راحت خواهد بود چرا که آنها به تمامی نکات و ملزومات کلیدی واقف هستند و به خوبی می ‌توانند ضمن نصب بهترین تجهیزات؛ راندمان نهایی کار را نیز به حداکثر برسانند.

عایق سازی اتاق سرور و چگونگی خروج حرارت تولیدی

همانطور که در مبحث قبلی به آن اشاره شد خارج کردن حرارت تولیدی به منظور فعالیت و افزایش طول عمر تجهیزات بسیار مهم است. این پروسه ممکن است به چندین حالت مختلف انجام پذیرد. در اغلب موارد ترجیح می دهند تا از متد های برودتی هوشمند به منظور سرد کردن هوای اتاق کمک بگیرند.

انجام این مرحله در برخی مواقع بدین صورت است که هوای خنک توسط تجهیزات در بین قفسه ها انتشار می یابد. سپس به سمت راهروی کناری میرود و در حین این انتقال؛ حرارت تولیدی جذب شده و به سوی دستگاه برودتی برگشت داده می شود.

در برخی از مواقع از لوله های آب سرد به منظور خنک سازی استفاده می کنند. در سایر مکانیسم های سرمایشی از مایع سرد کننده کمک می گیرند. اما وجه تشابه تمامی این مکانیسم ها کمک گرفتن از لوله کشی به منظور دفع گرما می باشد. اینجاست که عایق نمودن این لوله ها حائز اهمیت می شود چرا که اگر عایق نباشند گرمای جذب شده مجدد به اتاق سرور برمیگردد. به علاوه حرارت این لوله ها پایین تر از دمای محیط می باشد که این موضوع سبب میعان می گردد. لذا به منظور پیشگیری از انتقال رطوبت به اتاق سرور انجام عایق سازی امری حیاتی خواهد بود.

فواید عایق سازی اتاق سرور

نکات ضروری در حین عایق سازی اتاق سرور

ترکیباتی که به منظور عایق سازی اتاق سرور استفاده می شوند می بایست واجد ویژگی های خاصی باشند که به شرح زیر است:

پایداری در برابر حرارت

این ترکیبات می بایست در برابر حرارت پایداری معادل R34 و یا بیشتر از خود نشان دهند.

پایداری در برابر حریق

مقاومت ترکیبات باید در حدی باشد که در صورت ایجاد حریق به مدت 120 دقیقه از تجهیزات محافظت کنند. از لحاظ استانداردهای ISO 1182 غیر قابل احتراق باشند.

عایق سازی اتاق سرور در برابر RFI / EMI

ترکیبات کاور کننده دیتاسنتر می بایست برای پیشگیری از ایجاد تخریب؛ در مقابل اختلالات رادیویی و مغناطیسی مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

عایق بودن در برابر رطوبت

تمامی ترکیبات استفاده شده می بایست تجهیزات را در برابر رطوبت، آب و زنگ زدگی محافظت کنند.

محافظت در برابر صدا

به منظور پیشگیری از ایجاد تداخلات نویزی ترکیبات عایق کننده می بایست در محدوده 100 هرتز و 4 کیلو هرتز از ورود صداهایی معادله 31 دسی بل جلوگیری نمایند.

مقالات دیگر
نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان 22 لغایت 25 شهریور ماه 1400 برگزار میگردد و شرکت فرا صنعت سیمین که بعنوان یک مجموعه صنعتی و تحقیقاتی با هدف رشد و ارتقاء صنعت ساختمان در زمینه توسعه محصولات نوین ساختمانی فعالیت مینماید

مواد شیمیایی ساختمان
افزودنی ها

کاربرد مواد شیمیایی ساختمان صفر تا صد

در ابتدا لازم است بدانید محصولات و مواد شیمیایی ساختمان شامل گروت ها، هاردنر، چسب بتن، ارتقا دهنده دوام بتن و … می باشد که هر یک از آنها تاثیر فوق العاده ای در ساختمان و استحکام آن ایفا می

ضدیخ بتن
افزودنی ها

ضرورت استفاده از ضدیخ بتن در هوای سرد چیست؟

انجام عملیات بتن ریزی در فصول سرد سال یکی از معضلات مهم در ساخت و ساز به شمار می رود و چنانچه افراد در این فصول مشغول به کار باشند مطمئناً با این مشکل بر خواهند خورد و اینجاست که