عایق سفید (ایزوگام سفید) چیست و چه کاربردی دارد؟

عایق سفید یکی از مصالح ساختمانی است که مانع نفوذ گرما و آب و رطوبت به داخل سطح سقف ساختمان می‌شود. امروزه عایق سفید جایگزین ایزوگام های قدیمی شده است و فرایند ایزوگام کردن سقف ساختمان نسبت به گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته است. عایق سفید یا ایزوگام سفید در برابر گرمای خورشید، مقاومت خوبی از خود نشان میدهند. به همین دلیل بسیاری از افراد جهت حفظ انرژی در محیط خانه از عایق سفید استفاده می‌کنند.

روش‌های سنتی عایق‌بندی در زمان‌های قدیم به صورت ایزوگام یا آسفالت قیرگونی بود. اما امروزه به صورت عایق سفید یا ایزوگام سفید رایج می باشد. مواد اولیه استفاده شده در این نوع عایق بندی، بر پایه مواد پلیمری و اکریلیکی ساخته شده است. البته قابل ذکر است که عایق سفید و استفاده از این روش فقط مختص سقف ساختمان ها و مجتمع ها نمی باشد. از عایق سفید در بسیاری از اماکن متفاوت از جمله سرویس‌های بهداشتی، باغ‌ها و برخی مزارع، ساختمان‌ها و استخرها، در سطوح مختلف بتنی و چوبی نیز استفاده می‌کنند.

در واقع عایق سفید در موارد بسیاری قابل استفاده می‌باشد. در ساختمان‌ها و سقف خانه‌ها از عایق سفید برای ایزوگام استفاده می کنند. زیرا این ماده در برابر تغییرات محیطی و گرما و سرمای شدید مقاوم است. این موضوع باعث می‌شود که هزینه‌های ما کاهش یابد و نیازی به تعویض ایزوگام خانه‌مان را نداشته باشیم.

انواع عایق سفید

در حالت کلی دو نوع عایق سفید در بازار وجود دارند که شامل عایق اکریلیکی و عایق پلیمری می باشند. در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

عایق پلیمری

عایق پلیمری یا پودری از مواد پلیمری تهیه شده است که برخی مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

مزایای عایق پلیمری

 1. سرد بودن
 2. بی خطر بودن این نوع عایق
 3. غیر اشتعال
 4. تحمل بالا در برابر تغییرات دمایی
 5. عدم ترک خوردگی سقف

نکته: در واقع عدم اشتعال بودن این نوع عایق، به این علت است که در ترکیب و ساختار این نوع عایق، از آب استفاده شده است.

معایب عایق پلیمری

باید عمل آوری لازم بعد از اجرا روی سقف صورت بگیرد و به صورت مرطوب حفظ شود.

عایق سفید اکریلیکی

عایق سفید اکریلیکی بسیار انعطاف پذیر است. در برابر شکستگی و ترک بسیار مقاوم می‌باشد و خاصیت الاستیسیته دارد.

مزایای عایق سفید اکریلیکی

استفاده و نصب آن بسیار ساده و آسان می باشد. با استفاده از دستگاه‌های متفاوت از جمله دستگاه های پاششی قابل نصب می باشد.

معایب عایق سفید اکریلیکی

 1. به هیچ وجه نباید نزدیک صورت شخص قرار بگیرد
 2. هرگز نباید آن را تنفس کرد
 3. نباید با دست و پوست و بدن شما تماس داشته باشد، زیرا موجب حساسیت پوست می شود.

در قسمت ذیل در مورد ماهیت و برخی نکات عایق سفید مطالبی را برای شما بیان خواهیم کرد.

مزایای استفاده از عایق سفید

 • تعمیر و نگهداری ساده
 • مقاوم در برابر اشعه فرابنفش خورشید
 • گرد و غبار را به خودش جذب نمی کند
 • در برابر تغییرات شیمیایی مواد مختلف از خود مقاومت نشان می دهد
 • سرمایش مناسب در فصل تابستان و هوای گرم
 • مقاومت مناسب در برابر رطوبت و نفوذ آب و سرما

در حالت کلی عایق سفید مزایای زیادی داشته و بسیاری از افراد به همین دلیل از این نوع عایق برای سقف خانه هایشان استفاده می کنند. ایزوگام سفید در برابر گرما و نور خورشید مقاومت کافی را دارد.

ساختار داخلی این عایق به چه صورتی است؟

همچنین ساختار داخلی این عایق به گونه ای است که کمتر دچار آسیب و شکستگی بر اثر تغییرات جوی و محیطی می شود. نگهداری و تعمیرات عایق سفید نیز ساده و آسان می باشد و هزینه های نگهداری آن نیز پایین می باشد. همچنین در آسفالت های قدیمی بسیاری از مواد موجود روی سطوح از سنگ ریزه گرفته تا انواع مواد دیگر را به راحتی جذب می شد.

این در حالی است که ایزوگام سفید به علت ساختار خاصی که دارد، گرد و غبار را جذب نمی کند و به صورت یک پوشش پیوسته باقی می‌ماند. همچنین ایزوگام ها و قیرگونی های قدیمی به گونه ای بودند که در فصول گرم سال به خصوص تابستان گرما و حرارت محیط را به خود جذب می کردند و دمای بسیار بالایی داشتند.
در ایزوگام سفید مواد اکریلیکی و پلیمری استفاده شده است که این نوع عایق خاصیت سرمایشی داشته و در برابر تغییرات دمایی و گرمای شدید خورشید مقاوم بوده و گرما را به خود جذب نمی کند.

حفظ انرژی‌های موجود در محیط داخلی خانه باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود. همچنین محیط خانه نیز از تهویه هوای داخلی مناسبی برخوردار می شود. این خاصیت عایق سفید باعث جلوگیری از اتلاف انرژی نیز می‌شود که مسئله بسیار مهمی در ساخت سازه‌ ها و پروژه های بزرگ ساختمانی و تاسیساتی است. مواد استفاده شده در عایق سفید پس از نصب و اجرا بایستی حتماً عایق کاری مناسبی بر روی آنها صورت بگیرد. این پوشش می‌تواند شامل سطوح فلزی، چوبی، سیمانی و موزائیک و و انواع آسفالت‌ها باشد.

بررسی برخی نکات قبل از اجرا و نصب عایق سفید

در این بخش به بررسی برخی نکات مهم قبل از نصب ایزوگام سفید بر روی پشت بام می پردازیم:

 • تمیز نمودن سطوح به صورت کامل
 • ترمیم و بازسازی قسمت هایی که ترک برداشته اند و آسیب دیده اند
 • قسمت های سوراخ و فرورفته باید با مواد مناسب پر شوند
 • به صورت پیوسته و با قدرت چسبندگی بالا بر روی سطوح اجرا می شود
 • با محیط زیست سازگاری لازم را دارد

تمیز کردن سطوح

در حالت کلی بهتر است که قبل از نصب عایق سفید به برخی مسائل و نکات توجه نمایید. اولین کار این است که شما تمامی سطوح موجود را به صورت کامل تمیز کرده و عاری از هر گونه آلودگی و موادی مانند گرد و غبار باشد. تمیز کردن سطوح قبل از اجرای عملیات به ما کمک می کند که هم عملیات عایق کاری آسان تر شود و هم در زمان ما صرفه جویی شود. اگر سطوحی که می خواهید بر روی آن عایق بندی انجام دهید، سوراخ می باشد یا بخشی از سطح مورد نظر ترک برداشته است، باید فوراً اقدام به تعمیر و بازسازی سطح مورد نظر نمایید.

اگر بخشی از سطح مورد نظر به شدت آسیب دیده باشد، باید با مواد مناسبی مانند سیمان، پر گردد. توجه به سطح مورد نظر و پاکسازی و رفع مشکلات آن، در واقع زیرسازی مناسبی برای انجام عملیات عایق بندی محسوب می شود. اگر بخواهیم از مزایای مربوط به عایق سفید اشاره کنیم، می‌توانیم به خاصیت سازگاری با محیط زیست این ماده اشاره کنیم. به علت مواد به کار رفته در ایزوگام سفید، دمای محیط کاهش می یابد.

در حالت کلی خانه‌ها یا مکان‌هایی که از عایق سفید استفاده کرده اند، بسیار بهداشتی و تمیز و عاری از هر گونه آلودگی هستند. همچنین میزان دمای محیط در این سازه ها کاهش پیدا می‌کند که برای برقراری جریان هوای مناسب در خانه امری بسیار مهم است.

مقالات دیگر
انواع بتن

بتن مقاوم در برابر خوردگی

بتن ضد خوردگی، بتنی است با دانه بندی معمولی و سیمان پرتلند که برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی میلگردها و مقاومت آنها استفاده میشود. در پروژه‌های احداث و ترمیم سازه های بتنی هزینه عمده مربوط به تخریب بتن

بتن سبز
انواع بتن

بتن سبز چیست؟ + مزایا و معایب آن

در عصر حاضر، ساختمان سازی بسیار رواج یافته است و به همین دلیل، استفاده از مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز نیز بسیار صورت می گیرد. استفاده از بتن برای ساخت سازه ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است که

آب بندی استخر

آب بندی استخرها

آب بندی استخر ها این روزها بخش مهمی از عملیات آب بندی و عایق کردن بنا محسوب می شود. حتما استخر و فضای آن را دیده اید. استخرها، فضاهایی بزرگ برای ذخیره آب جهت شنا کردن، آب درمانی، پرورش ماهی،