برای ساخت هر سازه و ساختمانی اولین کار طراحی و ساخت، فونداسیون و زیر ساخت سازه است. فوندانسیون بنا نیز جزو سازه های بتنی زیر زمینی محسوب می شود که در طبقات زیر زمین احداث می شود. از این رو آب بندی سازه های زیر زمینی مهم است و البته آب بندی و عایق کاری فونداسیون ساختمان اهمیت ویژه ای دارد.

هر چه ارتفاع بنا بلندتر باشد، فوندانسیون در اعماق پایین تری ساخته می شود. از این رو تلاقی این سازه بتنی با آب های جاری نفوذ یافته به داخل زمین، لوله های آب و فاصلاب که در زیر زمین کار گذاشته شده و حتی آبهای زیر زمینی زیاد است. نفوذ آب و تمام سیالات زیر زمینی به بتن فوندانسیون، خطری جدی برای سازه به شمار می رود. زیرا فوندانسیون، اسکلت و پایه ساختمان محسوب می شود. اگر آب به داخل بافت بتن فوندانسیون ساختمان نفوذ کند، با بتن و آلماتورهای فلزی واکنش می دهد. در نتیجه آلماتورها و میله گردها دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند. و بتن پس از مدتی از هم می پاشد. از این رو فوندانسیون و پایه سازه ضعیف شده و در صورت عدم آب بندی به موقع خسارت جبران ناپذیری به ساختمان وارد خواهد شد.

تاثیر عدم آب بندی فونداسیون

برای آب بندی فونداسیون، دیوارها حتی پوشش های دکوراتیو میتوان از ورق های پلیمری استفاده کرد. عدم آب بندی فونداسیون ساختمان تا ارتقاع سطح تردد و خیابان از معضلات ساخت و ساز می باشد. سازه دارای انواع نمک ها، روغن و … می باشد، حمله آب به سازه باعث می شود بتن و آرماتورهای تقویت کننده دچار صدمات شدیدی شوند.

روش های آب بندی فونداسیون

1. سیستم های زهکشی دائمی

با پایین آوردن سطح آب زیر زمینی توسط سیستم های زهکشی، میتوان یک سایت خشک برای احداث سازه ایجاد کرد. در پروژه هایی که فشار هیدرواستاتیک آب پشت دیوارهای حائل لحاظ نشده، شرط لازم برای اجرای سازه رهاسازی این فشار توسط زهکشی است.

2. ایزولاسیون (آب بندی مخزنی)

ایزولاسیون مانعی برای جلوگیری از ورود آب به فضای کاربری است که میتواند توسط بتن آب بند یا ژئوممبران ها ایجاد گردد. به این نوع سیستم آب بندی مخزنی می گویند. در این روش از ترکیب آب بندهای غشایی مناسب با پایدارسازی و بتن آب بند استفاده می کنند البته فشار هیدرواستاتیک آب و طراحی سازه زیر زمینی را نیز در نظر می گیرند. نقش محافظت از سازه در مقابل شرایط تهاجمی محیطی بر عهده آب بندهای غشایی است.

مشکلات نشت آب بندی فونداسیون

  • هزینه های تعمیر
  • هزینه های به وجود آمده برای سازه
  • بسته شدن دسترسی به زیر زمین
  • آسیب به مصالح موجود در زیر زمین
  • آسیب به سیم کشی ساختمان
  • مشکلات و جرایم قانونی
  • ضعیف شدن عملکرد سازه ای

شرکت فرا صنعت سیمین مجری طرح های آب بندی فوندانسیون و بهینه سازی بناهای قدیمی است. ما در این راه توانایی های خود را ثابت کرده و به عنوان یک شرکت معتبر شناخته شده ایم. استفاده از روشهای نوین آب بندی و عایق کاری سازه های بتنی، زیر نظر مهندسین با تجربه و متخصص بخشی از فعالیت ما در این زمینه است. برای آب بندی و حفظ امنیت ساختمان تان با ما تماس بگیرید.