محلول ضد حریق چیست و چه کاربردهایی دارد؟

محلول ضد حریق ماده ای است که از گسترش آتش در هنگام وقوع آتش سوزی جلوگیری می کند. آتش سوزی یک اتفاق غیر قابل پیش بینی است. ممکن است در هر مکان و در هر زمانی آتش سوزی اتفاق بیافتد. بسیاری از افراد در زمان وقوع آتش سوزی دچار سردرگمی می شوند. امروزه به دلیل تغییر شکل ظاهری خانه ها و سیستم شهرسازی، ایمنی ساختمان ها و مجتمع ها در اولویت قرار گرفته است. در ساخت بناهای مختلف از مصالح قابل اشتعال زیادی استفاده می شود. همچنین انواع لوازم خانگی که در ساختمان وجود دارند قابل اشتعال هستند زیرا از مواد قابل اشتعال ساخته شده اند.

مواد قابل اشتعال و سیستم‌ های خطرزا در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این عوامل در کنار یکدیگر احتمال بروز آتش را بیشتر می کند. سیستم برق و گاز در ساخت خانه ها و پروژه های بزرگ به طور گسترده به کار برده می شوند. سازمان ملی استاندارد برای دادن مجوز پایان کار به پروژه ها آنها را ملزم به استفاده از سیستم اطفاء حریق کرده ‌اند.

سیستم اطفاء حریق یک سیستم هوشمند است. این سیستم، محل شروع آتش سوزی را شناسایی و خاموش می کند. این موضوع را هم در نظر بگیریم که ممکن است گاهی دچار خطا شده یا به موقع فعال نشود. بنابراین باید در کنار سیستم اطفاء حریق از راهکارهای سریع دیگری نیز استفاده کرد تا در صورت بروز خطا در سیستم، هنگام آتش سوزی به آن دسترسی داشته باشیم. موادی مانند محلول ضد حریق را میتوان به عنوان جایگزین در زمان آتش سوزی استفاده کرد. محلول ضد حریق ماده ای است که با ریخته شدن بر روی سطح آتش اجازه رسیدن اکسیژن را به آتش نمی دهد.

محلول ضد حریق

محلول ضد حریق ماده ای است که با فناوری نانو ساخته شده اند. شکل ظاهر آن به صورت محلول می باشد و غیر قابل اشتعال است. بر روی هر سطحی که به کار برده شود مانع رسیدن آتش به سطح می ‌شود. در نتیجه سطح را غیر قابل اشتعال می کند. محلول ضد حریق بر پایه آب است. از این محلول میتوان بر روی سطح چوب استفاده کرد. به طور کلی میتوان برای انواع سازه های چوبی از آن استفاده کرد.

از این محلول میتوان در هنگام تولید و ساخت انواع لوازم نیز استفاده کرد. در مرحله پایانی تولید محصول میتوان محلول را بر روی محصول مورد نظر اسپری کرد. ساختار تشکیل دهنده محلول 100 درصد طبیعی است. در نتیجه سلامت انسان را به خطر نمی اندازد. محلول ضد حریق فاقد هرگونه اثر زیست محیطی می باشد. زمانی که محلول را بر روی سطح چوب به کار می برند به لایه های دیگر چوب نفوذ می کند. در نتیجه چوب غیر قابل اشتعال می شود.

 

 

مکانیسم عملکرد محلول در برابر آتش

یک تصور اشتباه وجود دارد که محلول می تواند شعله آتش را به تعویق بیاندازد. استفاده از محلول ضد حریق می تواند اجسام قابل اشتعال را غیر قابل اشتعال کند و خسارت ها را در هنگام آتش سوزی به حداقل برساند. هدف اصلی برای استفاده از محلول ضد حریق مقاومت اجسام در برابر آتش است. در دمای بالا نیز مانع رسیدن گرما به سازه می شود. در واقع نوعی عایق در برابر آتش است. زمانی که از محلول ضد حریق برای آتش سوزی استفاده می شود میزان دود را به یک چهارم کاهش می ‌دهد. همچنین میزان دی اکسید کربن (حاصل از سوختن) را به نصف کاهش می دهد. در نتیجه تنفس را راحت تر می کند.

طریقه استفاده از محلول ضد حریق

محلول ضد حریق برای آهن، فلزات، پلاستیک، چوب و … قابل استفاده می باشد. این محلول به وسیله دستگاه مخصوص استفاده می شود. گان که وظیفه پاشش محلول را دارد باید نسبت به سطح حالت عمود داشته باشد. فاصله آن را حدود 40 سانتی متر در نظر بگیرید. ضخامت استاندارد محلول بعد از فرایند خشک شدن باید با استاندارد های از پیش تعیین شده مطابقت داشته باشد.

طریقه مصرف آن به این صورت که سطح مورد نظر را به طور کامل با محلول ضد حریق می پوشانند. اگر می خواهید برای متریال ‌هایی استفاده کنید که قابلیت جذب بالایی دارند (مانند پارچه و … ) باید متریال مورد نظر را در محلول بخیسانید. سپس محلول اضافی آن را بگیرید.
محلول ضد حریق بیرنگ و شفاف است. در نتیجه میتوان برای نمای داخلی ساختمان نیز استفاده کرد. اگر می خواهید دیوارها را رنگ آمیزی کنید بهتر است محلول ضد حریق را زیر رنگ کار کنید. وقتی محلول خشک شد می ‌توانید روی آن را رنگ بزنید. این محلول با رنگ ترکیب نمی شود.

محلول ضد حریق را میتوان برای محصولات چوبی و ام دی اف نیز به کار برد. می توانید محلول ضد حریق را با مواد تشکیل دهنده ام دی اف ترکیب کنید. با استفاده از روش اسپری کردن می توانید سطح را با محلول بپوشانید. به طور مثال بر روی درب، میز و … قابل استفاده است. روش دیگر این است که محصول مورد نظر را در استخر محلول غرق کنید تا به طور کامل مواد محلول را به خود جذب کند.

مزایای استفاده از محلول ضد حریق

استفاده از محلول ضد حریق مزیت هایی دارد، از جمله:

 • ضد آتش و مقاوم است. بی بو، بی رنگ و شفاف است.
 • وزن آن بسیار سبک است و به وزن شی اضافه نمی شود.
 • بعد از استفاده، ظاهر اصلی سطح و زمینه تغییر نمی کند.
 • اثر زیست محیطی ندارد و آسیبی به سلامت انسان وارد نمی کند.
 • برای انواع چوب و متریال های مختلف قابل استفاده است.
 • برای فضای داخل و خارج از ساختمان میتوان از محلول ضد حریق استفاده کرد.
 • بعد از استفاده سطح بدون ترک و صاف باقی می ماند.
 • محلول به طور 100 درصد به سطح می چسبد (درصد چسبندگی بالا).
 • محلول ضد حریق، در حین آتش سوزی واکنش شیمیایی خطرناکی از خود نشان نمی دهد.
 • در شرایط مختلف آب و هوایی مانند سرما و گرمای زیاد تغییر نمی‌کند.
 • استفاده و اجرای آن بر روی سطوح و هنگام آتش سوزی بسیار راحت است.

تکنولوژی به کمک ما آمده است تا بتوانیم از خسارات احتمالی در آینده بر اثر آتش سوزی جلوگیری کنیم. استفاده از این محلول می تواند از بروز آتش و خطرات احتمالی در آینده جلوگیری کند.

 

 

خرید محلول ضد حریق

شرکت فرا صنعت سیمین تولید کننده انواع مواد شیمی ساختمان از جمله محلول پایه معدنی ضد حریق کننده (Fire Stop Sim 8013) می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این محصول با شماره 02122096827 تماس حاصل فرمایید.

مقالات دیگر
عایق سازی اتاق های سرور
انواع عایق

عایق سازی اتاق سرور چه فوایدی دارد؟

در حال حاضر در شرایطی به سر می ‌بریم که عایق سازی اتاق سرور آپشن مضاعف یا گزینه انتخابی محسوب نمی شود بلکه یکی از ملزومات حیاتی به شمار می رود، این امر فقط برای پروسه سرمایش اتاق سرور کاربرد

ضدیخ بتن
افزودنی ها

ضرورت استفاده از ضدیخ بتن در هوای سرد چیست؟

انجام عملیات بتن ریزی در فصول سرد سال یکی از معضلات مهم در ساخت و ساز به شمار می رود و چنانچه افراد در این فصول مشغول به کار باشند مطمئناً با این مشکل بر خواهند خورد و اینجاست که

بتن پیش آکنده
انواع بتن

بتن پیش آکنده چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله می‌ خواهیم در رابطه با این که بتن پیش آکنده چیست و چه کاربردی دارد، برای شما توضیح دهیم. به طور کلی خطوط ریلی یکی از مهمترین بخش های راه سازی است که از نظر استحکام و