پل ها جزو سازه های بتنی هستند که در بیشتر مواقع با بتن خالص ساخته می شوند. این سازه های بتنی در جاده های کوهستانی، محل عبور رودخانه و دریا و حتی در مسیر های داخل شهری ساخته می شوند. ممکن است پایه آن داخل آب و یا خشکی باشد. مواد آب بندی پل ها باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند. هر نوع غفلت در آن، زندگی افراد، درآمد مردم، اقتصاد کشورها، از بین رفتن بخشی از سرمایه عمومی و منابع طبیعی و حتی سلامت جان افراد را تهدید می کند. از این رو باید از موادی برای آب بندی و عایق کردن پل ها استفاده کرد که به سلامت و کیفیت آن اطمینان داشته باشید. این مواد باید به گونه ای باشند که عمر و دوام بتن را بالا ببرند.

دسته بندی انواع پل ها از نظر مصالح آنها

1. پل چوبی

استفاده از این نوع پل ها به صورت موقتی می باشد. معمولاً پل های چوبی با تیرهای مشبک و تیرهای حمال ساخته می شوند و به شکل قوسی هستند.

2. پل سنگی

بسیاری از پل های طاقی از این مصالح ساخته می شوند زیرا مقاومت آنها بسیار بالا است. اما کمبود افراد متخصص این کار و زمان بسیاری که برای اجرای آن لازم است، استفاده از آنها را محدود کرده است

3. پل بتنی

امروزه در پل های طاقی شکل از بتن استفاده میکنند زیرا مقاومت بالایی دارند و جایگزین سنگ است.

4. پل بتن مسلح

این نوع پل ها را میتوان از با شکل های دلخواه ساخت. با این وجود در جهت کاهش قیمت قالب بندی استفاده از مقاطع ساده مرسوم است.

5. پل پیش تنیده

با پیشرفت تکنولوژی این پل ها جایگزینی برای پل های فلزی و بتن مسلح شدند. بنابراین با صرف هزینه کمتر، پل با دهانه بزرگتر ساخته می شود.

آسیب های وارد بر سازه های بتنی پل ها

پوسته پوسته شدن، تخریب در اثر یخ زدگی و حمله های محیطی، آسیب هایی است که سازه های بتنی پل آن را تجربه میکند. استفاده از مصالح مناسب و ضدآب، مواد آب بندی و پوشش ها برای کاهش آسیب ها به مقاومت سازه های بتنی کمک می کند.

انواع روش های حفاظت از بتن پل ها

 1. استفاده از مواد ترمیم کننده برای بهبود خاصیت فیزیکی
 2. تغییر و بررسی رفتار الکتروشیمیایی فولاد در بتن
 3. ترمیم مداوم بر سطوح بتن

ویژگی های پوشش صحیح برای سطح بتنی پل ها

حفاظت از بتن و عرشه پل جهت جلوگیری از نفوذ آب است. این پوشش ها برای بالا بردن دوام بتن، عمر سازه ها و روکش ها استفاده می شوند.

 • مقاومت بالای شیمیایی
 • مقاوم در مقابل UV
 • خاصیت چسبندگی به سطوح بتن
 • رطوبت را کاهش میدهد یا از بین میبرد
 • در مقابل کلرها مقاوم هستند
 • نفوذ پذیر نیستند
 • قابلیت ضد آب کردن را دارند.
 • قابلیت بالا در انتقال رطوبت محبوس شده در بتن

شرکت فراصنعت سیمین پیشرو در ارائه فناوری نوین آب بندی پل ها و سایر سازه های بتنی است. در این راه همراه شما خواهیم بود. با ما تماس بگیرید.