پودر آنی گیر متریالی نوین و پرکاربرد

پودر آنی گیر یکی از متریال های نوین است که برای پوشاندن هر نوع درز و شکاف استفاده می شود. در یک پروسه زمانی ممکن است شکاف یا ترک هایی در سازه و ساخت و ساز بنا ظاهر شود. این درز ها باعث ایجاد نشتی آب یا هر سیال دیگر در یک یا چند نقطه می شود.

انتخاب متریال و روشی که بتوان به بهترین شکل سازه یا ساختمان را بازسازی کرد از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای پوشاندن درز ها نیاز به ماده یا ملاتی است که به راحت ترین شکل و در کمترین زمان آماده شود. زمان خشک شدن و چسبندگی آن بر سطح شکاف و درز نیز بسیار کم و سریع باشد.

در حال حاضر پودر آنی گیر یکی از بهترین فراورده هاست که برای این منظور تولید شده است. پودر آنی گیر یکی از انواع روش های آب بندی بتن است که سازه را در برابر نشت آب و رطوبت حفظ می کند. پودر آنی گیر برای محل نشتی در هر نوع سازه قابل استفاده است. پایه ترکیب مواد در آن بر پایه سیمان است اما از نوع معمولی نیست. سیمانی است که طی مراحل خاصی فرآوری می ‌شود.این سیمان با مواد شیمیایی و معدنی خاص ترکیب شده و در زمان مخلوط شدن با آب واکنش متفاوتی نشان می دهد. در نتیجه به سرعت در تماس با سطح خشک می شود.

پودر آنی گیر یک نوع ملات بر پایه سیمان است و به رنگ خاکستری است. ضریب انبساطی آن با بتن برابری می کند. بنابراین عمری برابر با بتن دارد. مواد معدنی و شیمیایی که در ترکیب آن استفاده شده موجب واکنش هیدراسیون می شود که پس از ترکیب با آب در مدت چند ثانیه اتفاق می ‌افتد. در عرض چند ثانیه آن را به یک ماده فوق العاده مقاوم تبدیل می کند. البته این سرعت عمل باعث سستی پودر نمی شود. خاصیت مکانیکی خود را حفظ کرده و چسبندگی بالایی را با سطح زیرین خود ایجاد می کند.

 

روش استفاده از پودر آنی گیر

میزان استفاده از آن به ابعاد شکاف یا نشتی سیال بستگی دارد. برای پوشاندن درزه ها، پودر آنی گیر را با مقدار معینی آب ترکیب کرده تا ماده خمیر مانندی به دست بیاید.

ابتدا اگر محل نشتی، درز یا شکاف است اطراف آن را به اندازه 20 میلیمتر کنده کاری کنید. بافت آن نامنظم باشد تا سیال به راحتی از آن جریان یابد. با استفاده از دستکش چند بار ملات خمیری را بردارید و به محل نشتی بزنید تا محل نشتی مسدود بشود.

زمانی که محل نشتی در بتن و … در ابعاد بزرگتر و وسیع تری باشد ابتدا باید محل را به شکل V کنده کاری کنید. سپس پودر آنی گیر را به اندازه نیاز خمیر کنید. ماده خمیری را به سرعت به محل نشتی بچسبانید و آن را فشار دهید. تمام فضاهای داخل شکاف را پر کنید. به طوری که دست خود را از اطراف شکاف به طرف مرکز نشتی بکشید. تمام این مراحل باید کمتر از ۲۰ ثانیه انجام شود.

در محل هایی که نشتی سیال بسیار زیاد است از یک لوله کمک بگیرید. به این صورت که ابتدا لوله را در محل بیشترین نشتی و خروجی دبی قرار دهید. حجم عمده سیال از لوله انتقال داده می شود. سپس پودر آنی گیر را با آب ترکیب کنید. ابتدا اطراف لوله را پر کنید و سپس لوله را بردارید. اگر لوله از سطح جدا نشد آن را ببرید. سپس مرکز نشتی را آب بندی کنید.

کاربرد این پودر فقط برای نشتی های در حد ترک و درز نیست. قابلیت مسدود سازی نشتی در دبی بالا را نیز دارد.

مزیت های استفاده از پودر آنی گیر

کاربرد پودر آنی گیر محدود به یک نشتی، درز یا شکاف کوچک بر روی دیوارهای یک ساختمان نیست. به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن کاربردهای گسترده تری در انواع ساخت و سازها دارد. برای آب بندی سدها، آب بندی سازه های زیرزمینی، چاله آسانسور، تونل، استخر، کانال ها و مخازن آب و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده است.

مزیت های آن به شرح زیر می باشد:

 • استحکام و پایداری آن دائمی است.
 • این پودر درزگیر فاقد یون کلر می باشد.
 • ضد اشتعال و حرارت است.
 • بعد از اجرای آن هیچگونه ترک یا شکافی بر سطح شکل نمی گیرد.
 • تغییر فیزیکی در پودر آنی گیر بعد از خشک شدن ایجاد نمی شود.
 • قدرت چسبندگی بالایی با مصالح دیگر دارد. با مصالحی مانند سنگ، سیمان، آجر و بتن و … سازگاری دارد.
 • پودر آنی گیر در کمترین زمان خود را می گیرد و بر سطح محکم می شود. خمیر در کمتر از 20 ثانیه خود را می گیرد.
 • به آسانی قابل اجرا بر روی سطح است. اما در زمان اجرا و پوشاندن درزها باید دقت را با چاشنی سرعت ترکیب کنید.
 • پودر آنی گیر در تماس با سایر فلزات مانند میل گرد ها، فولاد و … هیچگونه آسیب و خوردگی به بافت وارد نمی کند. زیرا فاقد یون کلر می باشد.

 

ملاحظات ایمنی در زمان استفاده از پودر آنی گیر

 • دقت کنید که قبل از استفاده از آن محل را از هرگونه آلودگی پاک کنید. آلودگی‌ هایی مانند روغن و مصالحی که شل هستند از سطح پاک کنید.
 • در زمان استفاده حتماً از دستکش و عینک مخصوص استفاده کنید. در صورت پاشش پودر و خمیر به اطراف به شما آسیبی نرسد و با پوست تماس نداشته باشد.
 • هرگز پودر آنی گیر را که خمیر کرده اید و خشک شده است را دوباره با آب ترکیب نکنید.
 • میزان ترکیب آب و پودر باید استاندارد باشد. اگر خمیر زیاد سفت باشد به سطح نمی چسبد و اگر زیاد شل باشد از سطح لیز می خورد.
 • سرما یا گرمای زیاد تاثیری در روند سفت شدن ملات ندارد.
 • اگر محل درز، شکاف یا حفره خشک است باید محل را با کمی آب خیس کنید تا بین سطح و ملات اتصال بالایی برقرار شود.

پودر آنی گیر دارای استاندارد ASTM 928 است. در آزمایشگاه های مختلف مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفته است. در شرایط مکانیکی مناسب و مختلف بررسی روی آن صورت گرفته است. به طور مثال درصد چسبندگی آن بالاترین سطح را دارد. مقاومت، استحکام بالایی دارد و فشاری که بعد از خشک شدن به آن وارد می شود در شرایط مختلف پایدار می باشد.

زمانی که بخواهیم طول عمر را در یک سازه افزایش دهیم یا آن را در برابر عوامل مختلف محیطی و آب و هوایی مقاوم کنیم پودر آنی گیر گزینه بسیار مناسبی است.

 

خرید این محصول

شرکت فرا صنعت سیمین تولید کننده انواع مواد شیمی ساختمان از جمله پودر آنی گیر (Waterplug Sim17) می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید این محصول با شماره 02122096827 تماس حاصل فرمایید.

مقالات دیگر
آب بندی

آب بندی سرویس بهداشتی

آشنایی با روش های آب بندی سرویس بهداشتی بهتر است بدانید امروزه آب بندی سرویس بهداشتی به سه روش صورت می گیرد. به صورت مختصر با هر کدام از این روش ها آشنا خواهیم شد. چسب بند کشی یکی از

انواع بتن

پودر سخت کننده بتن چیست؟

بتن بسیار مقاوم است. اما مثل سایر مصالح ساختمانی بعد از مدتی در معرض ترک و فرسایش قرار گرفته و مقاومتش کاهش پیدا می کند. در نتیجه نیاز به محافظت و آب بندی بتن خواهد داشت. با استفاده از پودر

انواع بتن

بتن پاششی (Shotcrete) چیست؟

بتن پاششی یا شات کریت یک روش بتن ریزی است که به شکل اسپری روی محل مورد نظر اجرا می شود. از این روش برای تعمیر سازه های موجود و کارهایی که به قالب بندی نیاز ندارد و یا شکل