چسب کاشت میلگرد چیست؟ کاربرد انواع آن

وظیفه اصلی که برای چسب کاشت میلگرد تعریف شده است، بالا بردن ضریب مقاومتی بتن و سازه است. کاشت انواع میلگرد در لیست کارهای مهندسی قرار دارد و مربوط به سازه مقاومتی ساختمان است. برای اینکه میلگرد در بتن به طور دقیق متصل شود نیاز به یک سری تجهیزات است و چسب کاشت میلگرد در این زمینه یک عنصر مهم محسوب می‌شود.

چسب کاشت میلگرد چیست؟

چسب کاشت میلگرد یک چسب دو بخشی است و توان پایداری مکانیکی بسیار بالایی دارد. سطح ویسکوزیته آن نیز زیاد است. این چسب‌ها مقاومت خوبی در سازه‌های سیمانی ایجاد می‌کنند و کارایی بالایی دارند. این محصول برای کاشت میلگرد یا انکر بولت، اتصال صفحه و رشته‌های مختلف روی یک بستر افقی و عمودی اجرا می‌شوند. کاشت و اتصال میله‌ها و صفحات فولادی از دیگر مواردی هستند که توسط این چسب صورت می‌گیرد. زمانی که در بتن حفره ایجاد شده و میلگرد در آن فرو برود از چسب کاشت میلگرد برای کاشت استفاده می‌شود.

فرمولاسیون چسب کاشت میلگرد از ماده شیمیایی دو بخشی تشکیل شده است. بخش اول آن بر مبنای اپوکسی اکریلات و بخش دوم آن بر پایه پلی آمین است. فرمول این چسب برگرفته از تقویت کننده‌ها و افزودنی‌های سیمان هستند. از سوی دیگر نمونه‌های افزودنی نرم کننده نیز برای این محصول استفاده شده است که ظرفیت انعطاف پذیری را افزایش می‌دهند. به طور کلی سبب پایین آمدن دما در تبدیل شیشه ای می شوند. پر کننده‌ها نیز سب کاهش انقباضات در چسب شده و اثرات مکانیکی چسب را بیشتر می‌کنند. توان مقاومتی و استقامتی برای این محصول بر اساس فشارهای استاتیکی دینامیکی و شبه دینامیکی صورت می‌گیرد و موقعیت مهم و چالش برانگیزی است. به طور کلی کاربرد و عملکرد این چسب‌ها بر اساس موقعیت محیط و پروژه سنجیده می‌شود.

 

انواع چسب کاشت میلگرد

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برندهای متنوعی در تولید و عرضه این محصول دیده می‌شود. این چسب ها از نظر فرمولاسیون در سه گروه کلی تقسیم شده اند:

کپسولی

این نوع از فرآورده ها به دو بخش تقسیم شده اند و معمولاً زیر مجموعه رزین پلی استر و اپوکسی وینیل استر قرار دارند. این فرآورده ها در اتصال و نصب بولت های ویژه سر مهره دار از این فرآورده بهره می برند. این مدل از چسب ها هستند که در محفظه های کپسولی با جنس شیشه شفاف قرار گرفته و در اختیار بازار قرار می گیرند. این محصول کپسولی شامل سایز و مقادیر متفاوتی است و به طور کلی با نام چسب کاشت بولت شیشه ای یا پیچشی روانه بازار می شود. مهندسان و پیمانکاران این محصول را گزینه خوبی برای چسبندگی مصالح در نظر گرفته هستند.

کارتریجی

این مدل از محصولات برای سطوح سیمانی و البته چوبی استفاده می‌شوند. فرمول آن بر پایه رزین اپوکسی یا پلی استر یا وینیل استر است. رضایت از این چسب، بسیار زیاد است. چون استفاده آسانی داشته و در اجرای عملیات به صورت کاملاً حرفه‌ای ارزیابی می‌شود. درجه خطای این مدل از چسب‌ها بسیار کم است. همچنین سطح کیفیت و مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. این چسب ها نسبتاً گران ارزیابی شده اند.

حجمی

چسب کاشت میلگرد حجمی محصولی دو یا سه جزئی است. این محصول در سبک‌های سه بخشی تشکیل شده است و از فرمول‌های رزین اپوکسی، بیسفنول، هاردنر و سخت کننده های سیمان و پلی آمید در آن کمک گرفته شده است. این محصول برای نصب آرماتورها و بولت اجرا شده و نقش تقویت کننده را ایجاد می‌کنند.
قدرت چسبندگی چسب کاشت میلگرد حجمی به نسبت موارد قبل بسیار بالا است. همچنین پایداری کششی و خمشی بسیار زیادی برای آن گزارش شده است.
یکی از روش‌های مقرون به صرفه و کارآمد برای افزایش توان سیمان استفاده از همین چسب ها است.

 

مزایای چسب کاشت میلگرد

  • سرعت و سهولت مهمترین مزیت چسب کاشت میلگرد است به طوری که کار در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه می رسد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. از سوی دیگر در مصرف این محصول نیازی به حلال ندارید و وقتی حلال استفاده شود سطح ویسکوزیته آن کاهش می یابد و این موضوع سبب بروز یک سری مشکلات خواهد شد که باید بررسی کنید.
  • چسب کاشت میلگرد بسیار روان و نرم است. اما موقعیت پاشش یا چکه برای آن گزارش نشده است. از سوی دیگر محیط و جو تاثیری روی عملکرد این فراورده ندارد. این موضوع سبب می شود که خرید این محصول کاملاً استاندارد به نظر برسد.
  • این چسب ها سطح مقاومت فشاری برابر با 109 مگاپاسکال را دارد. توان پایداری کششی برای این محصول 90 مگاپاسکال ارزیابی شده است. قدرت استحکام خمشی برای محصول 84 مگاپاسکال بوده و سطح قدرت چسبندگی آن نیز به میزان 81 مگا پاسکال ارزیابی شده است.
  • توان پایداری در برابر حرارت به میزان 85 درجه سانتی گراد بررسی شده و مقاومت فشاری ناشی از ضربه نیز 7/8 کیلوگرم بر متر است.
  • این محصول برای ترک و شکاف در دیوار یا سقف و حتی در کف نیز استفاده می‌شود و یک محصول پر کننده قوی است. این فرآورده برای اتصال ورقه‌های آهنی مشکلی ایجاد نمی‌کند و نصب و اتصال ورق‌های فلزی روی دیوار و سقف ایجاد می‌شود. این محصول در محیط های مرطوب اجرا شده و بدون هیچ محدودیتی دنبال می شود. البته که از چسب کاشت میلگرد برای سطوح سیمانی و فلزی و سنگی و گاه چوب و گرانیت استفاده می شود.
مقالات دیگر
روش های تخریب بتن
انواع آزمایش ها

روش های تخریب بتن چگونه است؟

شاید برایتان سوال پیش آید که بتن در چه شرایطی تخریب می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت، زمانیکه شکاف های عمیق بر روی بتن ایجاد شد باید نسبت به تخریب و بازسازی آن اقدام کرد. البته در

انواع عایق

پودر آنی گیر متریالی نوین و پرکاربرد

پودر آنی گیر یکی از متریال های نوین است که برای پوشاندن هر نوع درز و شکاف استفاده می شود. در یک پروسه زمانی ممکن است شکاف یا ترک هایی در سازه و ساخت و ساز بنا ظاهر شود. این

انواع آزمایش ها

هر آنچه باید از چکش اشمیت (Schmidt hammer) بدانید

چکش اشمیت نامی آشنا برای کسانی است که در ساختمان سازی فعالیت دارند. چکش اشمیت یکی از رایج‌ترین ابزارهای ضربه زنی محسوب می‌شود. اما نکات مهمی در مورد چکش اشمیت وجود دارد که بسیاری از افراد از آن اطلاع ندارند.