کاربرد مواد شیمیایی ساختمان صفر تا صد

مواد شیمیایی ساختمان

در ابتدا لازم است بدانید محصولات و مواد شیمیایی ساختمان شامل گروت ها، هاردنر، چسب بتن، ارتقا دهنده دوام بتن و … می باشد که هر یک از آنها تاثیر فوق العاده ای در ساختمان و استحکام آن ایفا می کنند. هدف نخست از کاربرد مواد شیمیایی ساختمان، بهبود و ارتقای کیفیت و خاصیت بتن است که بر روی عملکرد و ویژگی های آن تاثیر فوق العاده ای دارد.

استفاده از مواد شیمیایی در ساختمان از روزگاران گذشته تاکنون رایج بوده و قدمت آن بسیار طولانی است. معماران قدیمی با استفاده از برخی مواد، ساختمان هایی بنا می کردند و با برخی مواد افزودنی دوام و استحکام آن را تضمین می کردند اما با گذشت زمان اشکال و کاربرد مواد شیمیایی ساختمان با تحولات چشمگیری مواجه شد.

با تحول و تنوع روش های ساخت و ساز رخداد عظیمی در کاربرد مواد شیمیایی ساختمان ایجاد شد و داستان کشف این مواد به گونه ای است که بررسی ها نشان می دهد این سیمان ها به سبب تولید حباب های هوا، دوام بتن در برابر چرخه ذوب و یخ را چندین برابر می کند. به عبارتی یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین عناصر مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز، بتن است که متضمن استحکام و مقاومت ساختمان می باشد.

در بررسی کاربرد مواد شیمیایی ساختمان لازم است بدانید این مواد به دو صورت مایع و گرد مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک از آنها در مراحل خاص و مختلف ساخت اضافه می شوند. عملکرد و کارایی این مواد افزودنی و شیمیایی با یکدیگر متفاوت است. چنانچه این مقادیر به صورت بیش از حد و استاندارد آن استفاده شود سبب آسیب رسیدن به بتن و سخت شدن آن می شود.

استفاده از مواد شیمیایی ساختمان

اهداف کاربرد مواد شیمیایی ساختمان

همانطور که اشاره شد امروزه برای افزایش کیفیت بتن در ساخت و ساز از برخی مواد افزودنی کمک گرفته می شود. این افزونه ها مواد شیمیایی گوناگونی است به گونه ای که هر یک از آنها سهم قابل توجهی در ارتقای استحکام و کیفیت بتن ایفا می کنند. از این رو برای کاربرد این مواد اهدافی در نظر گرفته شده که مهمترین آنها عبارتند از:

 • ایجاد انبساط قابل توجه در بتن
 • تغییر و تحول در خواص رئولوژی بتن مانند بهبود تراکم پذیری، قابلیت جایگیری در قالب و …
 • کنترل و کاهش میزان مصرف آب با حفظ کارپذیری بتن
 • کنترل خوردگی و از بین رفتن میلگردهای موجود در بتن
 • کاهش کنترل پذیری بتن در برابر آب و هوا
 • افزایش دوام و مقاومت بتن در شرایط مختلف جوی اعم از یخ زدگی و …
 • ارتقای مقاومت کوتاه مدت و نهایی بتن
 • کاهش نقاط ضعف بتن
 • کاهش ترک خوردگی بتن

نکته: نقش و کاربرد مواد شیمیایی در ساخت و ساز بسیار زیاد است و به مثابه چسب ساختمان عمل می کند. در تمامی قسمت های ساختمان از این مواد استفاده میشود و کارایی آنها بسیار زیاد است. به طور کلی، این مواد شیمیایی دارای مزایای بیشماری است که برجسته ترین آنها عبارتند از:

 • ایجاد روانی در بتن
 • ارتقای مقاومت مکانیکی
 • افزایش کارایی و عملکرد بتن
 • افزایش زمان گیرش و …
 • کمک به توسعه پایدار
 • کاهش چشمگیر هزینه های ساخت و ساز
 • کنترل و بهبود ویژگی های بتن و …

به منظور حفظ کاربرد مواد شیمیایی ساختمان باید از ریختن برخی مواد افزودنی نظیر ریز دانه های رسی، نمک ها، آب شور و … به درون بتن به صورت جدی اجتناب شود. حفظ و نگهداری این مواد افزودنی باید در مکان مناسب و با در نظر گرفتن تمامی دستورالعمل ها صورت بگیرد.

کاربرد مواد شیمیایی ساختمان و نکات مربوط به آن

همانطور که می دانید استفاده از مواد شیمیایی ساختمان یکی از مهمترین روش های مقاوم سازی ساخت و ساز است. این مواد به علت پایا بودن دارای عملکرد فوق العاده ای است. کاربرد مواد شیمیایی ساختمان از دهه 70 به بعد با رونق زیادی مواجه بود و در ساخت تمامی صنایع ساختمانی به وفور از آنها استفاده می شد.

لازم به ذکر است بدانید در بررسی کاربرد این مواد باید به پیشرفت هایی اشاره کرد که در طی سالیان اخیر در این مواد شیمیایی و کیفیت آنها به وجود آمده است. به عبارتی، استفاده و بکارگیری این مواد جدید سبب سهولت در اجرا و صرفه جویی در نیروی کار و … شده است.

به منظور افزایش آگاهی و اطلاعات افراد پیرامون ساخت و ساز به ذکر کاربرد مواد شیمیایی ساختمان می پردازیم که این موارد عبارتند از:

 • نخستین کاربرد مواد شیمیایی ساختمان، پی سازی و فونداسیون سازی است که از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
 • استفاده از این مواد در صنعت راهسازی
 • استفاده از مواد شیمیایی در خیابان ها و گاراژها
 • ساخت و سازهای دریایی
 • استفاده در آب گذرها و فاضلاب ها
 • استفاده در صنایع ساختمان سازی و سدها
 • کنترل زمان گیرش اولیه و نهایی بتن

کاربرد مواد شیمیایی ساختمان

نکات مهم

نکته قابل توجه این است که علاوه بر کاربرد مواد شیمیایی ساختمان باید به کیفیت این محصولات توجه اساسی داشته باشید. به همین سبب توصیه می شود در هنگام خرید این محصولات با افراد حرفه ای و متخصص مشورت شده و به مراکز معتبر و مطمئن مراجعه شود.

از جمله مواردی که در زمره کاربرد مواد شیمیایی ساختمان به شمار می رود این است که استفاده از اینگونه مواد باعث می شود که از ظرفیت و کارایی واقعی برخی مواد شیمیایی نظیر سنگدانه، سیمان و … به صورت موثرتری استفاده شود.
امروزه دامنه کاربرد مواد شیمیایی ساختمان به اندازه ای گسترش یافته که ساخت بتن بدون مواد افزودنی نوعی بی کفایتی و اتلاف منابع قلمداد شده. همچنین بتن های دارای مواد افزودنی سهم ویژه ای از ساخت بتن را به خود اختصاص خواهند داد.

سخن پایانی

چنانچه افراد تمایل به ساختمان سازی با مقاومت فوق العاده دارند در ابتدا باید کیفیت و کارایی مواد شیمیایی در نظر گرفته شده و سپس به قیمت این محصولات توجه شود. کیفیت این محصولات در اولویت خرید قرار دارد چرا که به هر اندازه کیفیت بالاتر باشد دوام و مقاومت سازه و ساختمان نیز افزایش می یابد. توصیه می شود برای خرید این محصولات به مراکز و سایت های معتبر مراجعه شود تا بتوانید از عملکرد و کاربرد آنها اطمینان حاصل نمایید.

مقالات دیگر
انواع بتن

دال بتنی چیست؟ معرفی انواع دال بتنی

دال بتنی یکی از مهمترین عضوهای سازه ای است که از صفحات تخت بتنی تشکیل شده و در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. دال بتنی سقفی است که از مصالحی مثل بتن و فولاد به طور یکپارچه ساخته شده

انواع بتن

پودر سخت کننده بتن چیست؟

بتن بسیار مقاوم است. اما مثل سایر مصالح ساختمانی بعد از مدتی در معرض ترک و فرسایش قرار گرفته و مقاومتش کاهش پیدا می کند. در نتیجه نیاز به محافظت و آب بندی بتن خواهد داشت. با استفاده از پودر

عایق سازی اتاق های سرور
انواع عایق

عایق سازی اتاق سرور چه فوایدی دارد؟

در حال حاضر در شرایطی به سر می ‌بریم که عایق سازی اتاق سرور آپشن مضاعف یا گزینه انتخابی محسوب نمی شود بلکه یکی از ملزومات حیاتی به شمار می رود، این امر فقط برای پروسه سرمایش اتاق سرور کاربرد