نکات مهم در آب بندی بالکن و تراس

آب بندی بالکن و تراس در هنگام ساخت سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. زیر سازی ساخت تراس و بالکن نیز به بتن وابسته است. از این رو عایق کاری این بخش از سازه نیز مستقیما با آب بندی بتن در ارتباط است. در حقیقت شما بتن این بخش ساختمان را عایق و آب بندی می کنید. بهتر است در هنگام ساخت سازه آب بندی آن به صورت دقیق انجام شود که بعد از اتمام کار به مشکل برخورد نکنید. بعد از ساخت سازه اگر مشکلی در آب بندی آن به وجود آمد می توانیم از موادی برای تعمیر آب بندی استفاده کنیم که نیاز به تخریب زیاد سازه نباشد و هزینه زیادی را متحمل نشود.

بالکن و تراس

تراس و یا بالکن قسمتی از ساختمان است که بالاتر از فضای بیرون قرار دارد به طوری که با نشستن در آن می توانید به حیاط و فضای بیرون مشرف شوید. در معماری، تراس به قسمتی از ساختمان گفته میشود که سقف نداشته باشد و جز مشاعات ساختمان به حساب آید. تراس معمولاً سقف ندارد و در مواردی نیز دارای سقف است. تراس و بالکن سازه ای است که از نظر موقعیت مکانی از ساختمان جلوتر است و مطمعناً در معرض باد و باران قرار می گیرد. از این رو آب بندی بالکن و تراس از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

آب بندی بالکن و تراس

آب بندی بالکن و تراس از اهمیت بالایی برخوردار است. عموما تراس یا بالکن را از جنس بتن می سازند. از این رو آب بندی بتن این سازه باید پیش از نصب روکش کاشی، موزائیک یا سرامیک انجام شود. در بعضی مواقع پس از احداث سازه و نصب کاشی، سرامیک و موزاییک، بالکن و تراس نیاز به آب بندی مجدد پیدا می کند. در این مواقع حتماً به عایق زیر کف پوش که ممکن است سرامیک یا موزاییک باشد، آسیب رسیده است و تراس یا بالکن از آب بندی خارج شده است. آب بندی بالکن و تراس با مواد مختلفی انجام می شود ولی وقتی که سازه کامل شده باشد باید از موادی استفاده شود که نیازی به تخریب نداشته باشد و یا تخریب و هزینه را به حداقل برساند.

عایق بندی بالکن و تراس بدون تخریب

روش های مختلف آب بندی بالکن و تراس معرفی شده و از مواد مختلفی مثل مواد نانو، چسب آب بندی ، عایق پلی یورتان و مایع آب بندی استفاده می کنند. در گذشته برای آب بندی از قیر و گونی و ایزوگام استفاده می کردند که نیاز به تخریب داشت و هزینه زیادی را متحمل می شد. چسب آب بندی که برای آب بندی بدون تخریب استفاده می شود مایع بی رنگی است که ابتدا به صورت مایع سفید رنگ می باشد و زمانی که روی سطوح تراس مثل کاشی، سرامیک، موزاییک می خورد به صورت شفاف در آمده و سطوح را آب بندی می کند. این چسب را با پیستوله، قلم و یا برس روی سطوح می زنند. آب بند کننده کف تراس که با مواد بر پایه سیلان سیلوکسان ها است می تواند تا سه سانتی متر و عمق سطح نفوذ کند و تمام درزها را بپوشاند.

نکات مهم در آب بندی بالکن و تراس

در آب بندی بالکن و تراس باید حتماً به نکاتی توجه شود که در اینجا به چند مورد می پردازیم:

 1. باید به ارتفاع آستر زیر کار توجه شود.
 2. آب بندی بالکن و تراس حداقل باید تا 10 سانتیمتر از لبه ادامه پیدا کند.
 3. موادی که برای عایق کاری استفاده می کنید باید در تمام ارتفاع و زیر درب ورودی نیز استفاده شود.
 4. مراحل آب بندی تراس باید به ترتیب و دقت انجام شود.
 5. اطراف خروجی بالکن و تراس باید حتماً لایه مضاعف با تور ژئوتکستایل کار شود.
 6. شرط اول آب بندی درست اجرای دقیق و شرط دوم آن استفاده از مواد مرغوب می باشد.

مشکلات عایق نبودن بالکن و تراس

یکی از مشکلاتی که آب بندی نبودن بالکن و تراس در برج ها و ساختمان های چند طبقه به وجود می آورد مشکل نفوذ آب از طبقه بالایی به طبقه زیرین است. این مشکل علاوه بر اینکه هزینه زیادی بابت تعمیر و تخریب محتمل می شود، از نظر روانی نیز تاثیرات منفی می گذارد. یکی از مواردی که حتماً باید آب بندی آن دقیق باشد آب بندی تراس و بالکن است که معمولاً برای شستشوی آن از خروجی فاضلاب که روی کف آن تعبیه شده استفاده می شود. شستشو تراس معمولاً باعث نفوذ آب به طبقه زیرین می شود و خسارات زیادی را در برمی گیرد. برای جلوگیری از این امر میتوان با استفاده از مواد بر پایه نانو سیلیکونی استفاده کرد این مواد را بر روی سنگ فرش، کاشی، سنگ های گرانیتی، انواع سطوح سیمانی استفاده میکنند تا سطح را دارای خاصیت گریز از آب نماید.

خواص و اثرات ویژه استفاده آب بند کننده کف بالکن و تراس

برای آب بندی بالکن و تراس می توانید از ماده آب بند کننده استفاده کنید که مصرف آن دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • آب بندی قطعی سطوح
 • انجام آسان بدون اینکه نیاز به مهارت خاصی داشته باشید
 • برگرفته از فناوری نانو
 • دوام بالا
 • مقاومت در برابر رطوبت و آب
 • قابلیت شستشو سطوح بعد از آب بندی توسط آن
 • ایجاد براقیت نمی کند
 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • مقاومت در برابر عوامل شیمیایی
 • مقاومت در برابر شوینده های خانگی
 • مقاومت در برابر یون کلر
 • دوام در برابر گازهای جوی
 • داشتن خاصیت ضد گرد و خاک روی سطوح

 

پیش از مصرف آب بند کننده کف بالکن و تراس توجه کنید

 1. سطح مورد نیاز برای آب بندی باید کاملاً عاری از چربی، گردو خاک باشد.
 2. اگر آلودگی در سطوح دیده می شود حتماً با آب آن را رفع کنید.
 3. اگر بند کش ها از بین رفته است مجدد بندکشی کنید.
 4. آب بند کننده را با اسپری یا فرچه روی سطوح بزنید و اجازه بدهید تا خشک شود.

کاربردها آب بند کننده کف تراس

 1. امکان استفاده روی سنگ های مصنوعی دارد.
 2. امکان استفاده روی سنگ های گرانیتی دارد.
 3. امکان استفاده روی سنگ های تراورتن دارد.
 4. امکان استفاده روی سطوح سیمانی و بتنی دارد.
 5. امکان استفاده روی پارکت های چوبی دارد.
 6. امکان استفاده روی سطح موزاییک و واش بتن

میزان مصرف ماده آب بند کننده نسبت به درزهایی که در سازه وجود دارد متفاوت است به طور متوسط هر یک لیتر از این ماده را میتوان برای سطحی به ابعاد 5 تا 6 متر مربع استفاده نمود.

مقالات دیگر
آب بندی پل

آب بندی پل ها

آب بندی پل ها، یکی از مهمترین مراحل در ساخت پل هاست. پل بخشی از جاده و راه هاست و عبور و مرور و زندگی بسیاری از مردم به وجود آنها وابسته است. در واقع آب بندی و عایق کردن

دوغاب
انواع عایق

دوغاب چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

برای آنکه بدانیم دوغاب چیست بهتر است بگوییم که این ترکیب یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین متریال به کار رفته در تمامی سازه ها و ساختمان ها محسوب می شود. به طور کلی دوغاب ترکیبی سوسپانسیونی بوده که

بام سبز
مقالات

فواید و معایب ساخت بام سبز چیست؟

فواید و معایب ساخت بام سبز و شناخت آنها به شما کمک می کند تا با آگاهی کامل بتوانید فضایی زیبا و بکر را بر روی پشت بام خود ایجاد نمایید. در واقع امروزه به راحتی میتوان بر روی ساختمان