تکنیک های مقاوم سازی سازه های بتنی چیست؟

برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی روش‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که هر یک را به طور دقیق بررسی می‌کنیم.

تیرهای بتنی

برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی به خصوص تیرهای بتنی یک سری تکنیک‌ها وجود دارد. البته باید شرایط سازه یا نوع تیر بررسی شود و سپس گزینه مناسب انتخاب شود:

روش ژاکت بتنی

برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی یکی از روش‌های موجود ژاکت بتنی است. این تکنیک نسبتاً مرسوم بوده و سبب افزایش ظرفیت باربری ثقلی تیرها می‌شود. در این روش تیرهایی که دچار ضعف باربری یا درگیر آسیب دیدگی هستند باید به واسطه آرماتورها و قالب بندی‌های مخصوص مقاوم سازی شوند. اگر ضخامت ژاکت ها کم باشد می‌بایست از شاتکریت‌های بتنی برای اجرای بتن استفاده کرد.

تکنیک پس کشیدگی

نام دیگری که برای این تکنیک در نظر گرفته می شود پیش تنیدگی است. این تکنیک برای تقویت تیرها استفاده شده و به طور کلی موجب القای کشش در کابل های پیش تنیده می شود. در نتیجه نیروهای داخلی بار را توزیع کرده و سبب ظرفیت باربری فعال می‌شود.

اضافه کردن ورق فولاد

گاهی وضعیت مقاوم سازی سازه های بتنی کمی متفاوت است یعنی تیرها به طور کلی از نظر ظرفیت باربری خمشی متفاوت هستند. در این زمینه نیاز است که از ورق های فولادی به صورت کششی در تیرهای بتنی استفاده شود. این روش سبب می شود که ضخامت کار تا 3 سانتی متر و یا بیشتر، افزایش یابد و همینطور از رزین اپوکسی به تیر بتنی استفاده می شود. اضافه کردن ورق‌های موازی می‌تواند مقاومت برشی را بیشتر کند.

مقاوم سازی سازه های بتنی با کامپوزیت

کامپوزیت ها این روزها طرفداران زیادی دارند. بنابراین چه خوب است که مقاوم سازی از طریق کامپوزیت نیز تست شود. دقت داشته باشید که در این روش از تیرهای بتنی استفاده می‌شود و در طی 3 روز سطح مقاومت کششی به سه برابر می‌رسد. الیاف FRP به نسبت فولاد مقاومت کششی بسیار زیادی دارند و به ناحیه کششی بتن در تیرهای بتنی وصل می‌شوند. کامپوزیت بخش مهمی از مقاوم سازی سازه‌های بتنی محسوب می‌شود. زیرا این محصول دارای افزایش مقاومت خمشی تیر بوده و سبب افزایش مقاومت برشی تیر می‌شود و عرض ترک را کنترل می‌کند.

ستون های بتنی

برای مقاوم سازی ستون‌های بتنی نیز روش‌های یکسان با تیر وجود دارد. اما حقیقت اینکه این سازه‌ها به طور کلی از ضعف باربری برخوردار هستند.

  • یکی از روش‌هایی که برای مقاوم سازی ستون ها استفاده می شود ژاکت بتنی است. در این روش لایه هایی از بتن و میلگردهای طولی و خاموت استفاده می شود. آسیب های وارده به ستون بتنی معمولاً زیاد است و ستون از نظر ظرفیت کافی در برابر نیروهای جانبی دچار مشکل است. این تکنیک مقاوم سازی سبب افزایش مقاوم سازی ستون می شود و سختی برشی را نیز بیشتر می‌کند.
  • روش دیگری که برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی وجود دارد ژاکت فولادی است. در این روش ستون‌ها تقویت شده و مقاومت فشاری و برشی آن افزایش می‌یابد. این روش مقاوم سازی ظرفیت برشی و فشاری و محصور شدگی ستون را تامین می‌کند و در نهایت ظرفیت باربری به نسبت بارهای جانبی زلزله افزایش می‌یابد.

دال های بتنی

برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی در بخش دال ها نیاز به افزایش ضخامت دال است. در این روش کاور بتن برداشته شده و آرماتورهای فولادی تمیز می شود. برای تمیز کردن برس سیمی یا سایر روش‌ها برای آن استفاده می شود. همینطور یک سری پوشش های ضد خوردگی نیز وجود دارد که بر پایه اپوکسی روی میلگردها اجرا می شود. اگر میزان خوردگی در آرماتورها بالا باشد آرماتور فولادی جدید متناسب با الزامات آیین نامه می‌بایست طراحی شده و به دال افزوده شود.
از سوی دیگر لایه ای از مواد با پایه اپوکسی روی بتن قدیم نیاز است. این لایه سبب می‌شود سطح چسبندگی مناسب دال با بتن فراهم شود.

روش دیگر برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی اضافه کردن صفحات فولادی به دال است. در این روش خیزه سازه کنترل می‌شود و سختی آن نیز افزایش می‌یابد و مقاومت و یکپارچگی کف و سقف‌های بتنی نیز سنجیده می‌شود. در این راستا فضای بین سقف و ورق بر اساس گروت یا مصالح بر پایه اپوکسی دنبال می شود تا چسبندگی کافی اجرا و عملکرد لرزه‌ای در برابر زلزله ایجاد شود.

دیوارهای بتنی

یکی از روش‌هایی که سبب مقاوم سازی دیوارهای بتنی می شود استفاده از شاتکریت‌های بتنی است. به طوریکه دیوارهای بتنی مسلح شده و روی مقاوم سازی ساختمان تاثیر زیادی می‌گذارد. در این روش یک شبکه میلگرد به شکل مهاربندی شده و به صورت صحیح اجرا می‌شود. همینطور از دستگاه شاتکریت عملیات بتن پاشی صورت می‌گیرد.

این سطح از مقاوم سازی دیوار توسط کامپوزیت‌های اف آر پی نیز صورت می‌گیرد و راه حل بسیار خوبی برای تعمیر و مقاوم سازی دیوارها است. این بنا در وضعیت غیر مسلح قرار دارد و شامل المان های سازه‌ای بوده که مقاوم سازی ساختمان را اجرا می کند. این روش برای دیوارهای برشی بتنی مسلح، دیوارهای بتنی غیر مسلح و دیوارهای بنایی استفاده می‌شود.

آب بندی بتن:

یکی از عمومی ترین و ابتدایی ترین روش های مقاوم سازی بتن، آب بندی بتن می باشد. در روش آب بندی بتن با جلوگیری از نفوذ آب به داخل درزه های بتنی و استفاده از افزودنی های بتن، عمر سازه بتنی خود را افزایش داده و در جهت مقاوم سازی آن تلاش نموده اید.

برای مقاوم سازی اتصالات چه باید کرد؟

برای مقاوم سازی سازه‌های بتنی از نوع اتصالات میتوان از تزریق رزین اپوکسی در ژاکت فولادی استفاده کرد. همینطور شرایط به صورتی است که طوق های پیش تنیده ایکس شکل را میتوان اجرا کرد و یا نصب از ژاکت های فولادی در اتصالات بتنی استفاده کرد.

ایجاد یک سری قفس های فولادی برای اتصالات بتنی موضوعی است که باید بررسی شود. پیش تنیدگی اتصالات و ایجاد ژاکت‌های بتنی از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند منجر به مقاوم سازی سازه‌های بتنی شود و اثر بخش باشد. دقت کنید که موقعیت اجرایی برای سازه های بتنی متفاوت است.

مقالات دیگر
درز انقباض (جمع شدگی) بتن
مقالات

درز انقباض (جمع شدگی) بتن چیست؟

هنگام اجرای بتن یکی از مشکلات عمده ترک خوردن آن در قسمت درزها می باشد. برای جلوگیری از این امر درز انقباض (جمع شدگی) بتن قرار داده می ‌شود تا بتواند از ترک خوردن بتن جلوگیری به عمل بیاورد. البته

انواع بتن

بتن مقاوم در برابر آتش چیست؟

بتن مقاوم در برابر آتش از آنجا اهمیت میابد که خطر آتش همیشه و همه جا در مورد سازه ها در کمین است. تخریب ناشی از آتش سوزی به چگونگی در معرض قرار گرفتن سازه بستگی دارد. مقاومت در برابر

آب بندی استخر

آب بندی استخرها

آب بندی استخر ها این روزها بخش مهمی از عملیات آب بندی و عایق کردن بنا محسوب می شود. حتما استخر و فضای آن را دیده اید. استخرها، فضاهایی بزرگ برای ذخیره آب جهت شنا کردن، آب درمانی، پرورش ماهی،