آب بندی مخازن بتنی نفت و گاز

آب بندی مخازن بتنی نفت و گاز در صنایع استخراج و پتروشیمی بسیاز مهم و حایز اهمیت است. نفت خام و تمام مشتقات آن به وسیله لوله های بزرگ کوچک از اعماق زمین استخراج و جابجا می شود. همچنین حجم عظیمی از این مواد در مخازن بزرگ بتنی ذخیره و انبار می شود. در گذشته بسیاری از مخازن نفتی و گاز فلزی بود. اما با توجه به واکنش های شیمیایی مواد نفتی و گاز با لوله و یا واکنش های حاصل از عوامل محیطی مثل باران و آلودگی های محیطی، مخزن سوراخ می شد. در نتیجه حجمی از ذخیره به هدر می رفت. از این رو با پیشرفت علم و تکنولوژی مخازن فلزی و حتی برخی از لوله ها با بتن ساخته شد. در نتیجه سازه نیاز به روشهای آب بندی بتن دارد.

چرا آب بندی مخازن بتنی نفت و گاز مهم است؟

نفت و گاز بخش عظیمی از سرمایه ملی و اقتصاد جامعه است. علاوه بر آن تاثیرات به سزایی در محیط زیست دارد. در این لوله ها مواد نفتی و شیمیایی که همگی آلاینده محیط زیست و سمی هستند گذر می کند.این حجم از مواد سمی و آتش زا قطعا تهدید بزرگی برای آن منطقه و ساکنان آن به حساب می آید.

امروزه با توجه به گسترش صادرات و واردات مواد نفتی و گاز، لوله های خطوط انتقال دهنده کل کره زمین را فرا گرفته اند. در نتیجه این خطری است که کل جهان را تهدید می کند. از طرفی مواد نفتی و گاز جز مواد اولیه تولید در صنعت هستند. در واقع امروزه زندگی بدون آنها تقریبا ممکن نیست. از این رو هدر رفتن هر بخش از آن زندگی انسان را به مخاطره می اندازد. هر کدام از این موارد به تنهایی دلیل محکمی برای آب بندی مخازن بتنی نفت و گاز و حفظ امنیت آنهاست.

امروزه با تولید مواد آب بندی منحصر به فرد، روشهای نوین عایق کاری ارائه شده است. روشهای آب بندی را پیشتر گفته ایم. در این مقاله سعی داریم تا روش های مناسب برای عایق کردن مخازن بتنی نفت و گاز را به شما معرفی کنیم.

 

انواع روش های آب بندی مخازن نفت و گاز

اهمیت آب بندی مخازن نفت و گاز را توضیح دادیم. برای جلوگیری از هر نوع حادثه تخریبی مخزن باید روشهای موثر و کارامدی را برای عایق کردن مخزن برگزید. علاوه بر آن مدیریت درست در حین اجرای ساخت، رعایت نکات فنی و امنیتی، استفاده از روشهای نوین با کارایی بالا، آموزش درست در زمینه تعمیرات و نگهداری و بهینه سازی زیر نظر یک مهندس و کارشناس خبره عواملی هستند که برای حفظ مخزن و کاهش هزینه های اضافی باید به آن توجه کرد. بدین سان طول عمر مخزن افزایش یافته و از هدر رفتن حجم زیادی از منابع طبیعی مان جلوگیری می شود.

پیش از آب بندی مخازن نفت و گاز به خصوص گاز مایع باید به فشار هیدرولیکی ناشی از سیال ذخیره شده نیز توجه کنید. این همان فشاری است که از طرف نفت، گاز یا سایر مشتقات به دیواره های داخلی مخزن وارد می شود. بیشتر مخازن و لوله های حمل مواد نفتی از جنس فولاد است. فولاد در مقابل زنگ زدگی مقاومت چندانی ندارد و به راحتی دچار خوردگی می شود. اما با توجه به اشتعال پذیری مواد نفتی ترمیم و جوش کاری فولاد کار سختی است. از این رو عایق کردن مخازن فولادی با روش های دیگری انجام می شود:

روش های نوین آب بندی مخازن فولادی

آب بندی با لایه های کامپوزیت­ پلیمری FRP

کامپوزیت های پلیمری یکی از مصالح آب بندی مخازن نفت و گاز است. کامپوزیتها یکی از مقاوم ترین مصالح عایق کاری مخازن محسوب شده که دچار خوردگی نمی شوند. نسبت به دما و حرار مقامند. نصب راحت و هزینه کمی نسبت به سایر مواد آب بند دارد. سازگاری خوبی با جغرافیای محیط دارد.

کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت

کامپوزیت های پلیمری سوپر لمینت بیشتر برای آب بندی مخازن فولادی کاربرد دارد. اما برخی از قسمت های بتنی را نیز می توان با آن آب بندی کرد. از ویژگی های این محصول می توان به افزایش مقاومت بدنه مخزن، جلوگیری از ترک خوردگی، آب بندی و عایق کاری، جلوگیری از خوردگی مخزن، پایداری در برابر عوامل محیطی یا شیمیایی و افزایش طول عمر مخزن را نام برد.

روش های نوین آب بندی مخازن بتنی

تمامی مخازن نفت و گاز از جنس فولاد و فلز نیستند. زیرا همانطور که گفتیم احتمال خوردگی فلز، آسیب پذیری و سوراخ شدگی ان بسیار است. از این رو بخشی از مخازن را از جنس بتن می سازند.

عموما مخازن بتنی را از داخل و هم از سطح خارجی آب بندی و عایق کاری می کنند. از این رو آب بندی مثبت تلقی می شود. اما از انجا که نفت و گاز می توانند با برخی از مواد آب بند وارد واکنش شود، از این رو برخی از مخازن را فقط از سمت خارجی آب بندی می شوند.

در آب بندی مخازن بتنی نفت و گاز استفاده از مواد افزودنی های بتن بسیار کاربرد دارد و مخزن را تا مدت طولانی ایمن می کند.

الاستومر

الاستومر یک افزودنی آب بند است که به صورت پودر در بازار وجود دارد. الاستومر در حقیقت یک پلیمر معدنی است که خاصیت الاستیسیته دارد. الاستومرها سختی بالایی دارند. در نتیجه در برابر ساییدگی، خراش و برش مقاوند. این پودر را با کمی آب ترکیب کرده و به شکل ملات بر روی دیواره مخزن می کشند.

پلی یورتان

پلی یورتان ها یک دسته از پلیمرهای معدنی پر کاربرد هستند که در آب بندی بتن نقش پر رنگی دارند. عایق پلی یورتان در برابر سایش، ترک خوردگی و خراشیدگی ها بسیار مقاومند و پایداری سازه را نیز افزایش می‌دهند. با محیط سازگارند. به صورت یک لایه پوششی مقاوم به بتن می‌چسبند. برخی از انواع آن شفاف است و پس از خشک شدن نمای زیرین خود را نمایش می‌دهد.

مواد واتر پروف

افزودنی های واترپروف عموما در حین ساخت با بتن ترکیب شده و بخشی از بافت بتن محسوب می‌شوند. از جمله مواد افزودنی واتر پروف می‌توان به:

 1. ژل میکروسیلیس
 2. مایع آب بند کننده بتن
 3. پودر کریستال شونده
 4. واتر استاپ‌های بنتونیتی و هیدروفیلی
 5. PVC
 6. مواد ژئو سنتتیکی ( ژئو ممبرین، ژئو تکستایل و …)

 

مواد آب بندی پس از ساخت

در آب بندی مخازن بتنی نفت و گاز بهتر است پس از ساخت نیز از یک یا چند روش دیگر آب بندی نیز استفاده کنید. از جمله:

 1.  پوشش های آب بند کننده سطحی
 2. مواد آب بند شبه سیمانی تک جزیی و دو جزیی
 3. پوشش‌های آب بند اپوکسی
 4. پوشش‌های آب بند کننده اکریلیک
 5. تزریق رزین پلی ئورتان، آبدوست و گروت
 6. استفاده از چسب آب بند برای محل اتصال دیواره ها به سقف یا کف مخزن
مقالات دیگر
انواع عایق

محلول ضد حریق چیست و چه کاربردهایی دارد؟

محلول ضد حریق ماده ای است که از گسترش آتش در هنگام وقوع آتش سوزی جلوگیری می کند. آتش سوزی یک اتفاق غیر قابل پیش بینی است. ممکن است در هر مکان و در هر زمانی آتش سوزی اتفاق بیافتد.

انواع بتن

بتن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بتن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی می باشد که برای مقاوم سازی و استحکام بخشی بدنه سازه استفاده می شود. بتن در انواع مختلفی وجود دارد. از مواد متفاوتی مانند پلیمرها، پوزولان ها، بتن نانو و برخی از موارد دیگر

بتن ضد سولفات
انواع بتن

بتن ضد سولفات چیست؟

برای تولید بتن ضد سولفات باید از مقدار C3A در سیمان کاسته شود. در صورتی که مقدار C3A کمتر از پنج درصد باشد، میتوان بتن ضد سولفات به دست آورد. برای تولید بتن ضد سولفات، از مقدار خاک رس در