گروت چیست؟ هر یک از انواع آن چه کاربردی دارد؟

گروت نوعی بتن و ترکیبی از سیمان و ماسه با ترکیبی خاص است که به خاطر خاصیت چسبندگی به عنوان یک ملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ملات گروت برای پر کردن درزه ها و آب بندی بتن سازه استفاده میشود. به عنوان مثال زمانی که نیاز به سطح مقاومت بالا داریم و ترمیم ترک‌های عمیق باشد. گروت‌ها برای زیر سازی تجهیزات سنگین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گروت چطور عمل می کند؟

اگر بخواهیم در مورد عملکرد گروت صحبت کنیم باید بگوییم که از این ماده برای زیر صفحه ستون‌ها، نصب و راه‌اندازی ریل ماشین آلات و برینگ و پل‌ها از آن استفاده می‌شود. این ماده به عنوان زیرساز و حفظ بتن پایه سازه کاربرد دارد و مقاومت سازه را بیشتر می‌کند. به طوری که نیروی وارد شده توسط این ماده به سطح زیرین منتقل می‌شود. معمولاً در زیر صفحه ستون‌ها استفاده می‌شود تا هر نوع نیرو و فشاری که به ستون‌ها وارد شده است را سرشکن نماید.

پس از اینکه کاشی و سرامیک‌ها روی کف و دیوارها طراحی و چیده شد، از گروت استفاده میشود. معمولاً در ابتدا باید این ماده خشک شود و سپس آب بندی کاشی و سرامیک صورت بگیرد.
البته می بایست شرایط سنجیده شود. یعنی پس از نصب کاشی و سرامیک باید بررسی صورت بگیرد که نحوه نصب کاشی و سرامیک به چه صورت است و آیا نیاز به آب بندی برای سطح وجود دارد یا خیر. در این صورت پس از خشک شدن گروت شرایط برای استفاده از درزگیر فراهم شده و کار اجرا می شود.

 

انواع گروت

سه مدل اصلی برای گروت‌ها در نظر گرفته شده است:

  1. پلیمری
  2. اپوکسی
  3. گروت سیمانی منبسط شده

پلیمری

گروت‌های پلیمری در لیست محصولات سیمانی قرار دارند. اما با مواد پلیمری اصلاح شده اند. در این محصول از رزین پلیمری و مخلوط سیمان استفاده شده است و سطح قدرت آن مورد تایید قرار گرفته و بسیار کاربردی است. این ماده به طور کلی مخلوطی از سیمان بوده و دارای دندانه های ویژه ای است و با ماسه سیلیسی شکری ترکیب شده است. این موضوع باعث می‌شود که سطح مقاومت و روان کنندگی کار بیشتر شود. این ماده به نوبه خود از پرکاربردترین محصولاتی است که در بازار عرضه شده و در ساخت و ساز استفاده می‌شود. به طور کلی سهم قابل قبولی در بازار به آن اختصاص داده شده است.

اپوکسی

مدل دوم با عنوان گروت اپوکسی شناخته شده است و یک ترکیب دو یا سه جزئی است. این مواد بسیار مستحکم هستن. به طور کلی ترکیب دو مایع مصنوعی شبیه به چسب اپوکسی را شامل می شوند. البته در این ترکیب مقداری ماسه به عنوان سخت کننده نیز اضافه شده است و در سبک های سه جزئی نیز به فروش می رسد. دقت داشته باشید که محصولات اپوکسی بسیار گران قیمت هستند و برای نصب دستگاه های صنعتی استفاده می شوند. سطح استحکام و دوام بالای این ماده بسیار مهم است و زمانی که کار به شکلی است که می بایست بار زیادی روی آن اعمال شود مورد استفاده قرار می گیرد.

در کارخانه جات مختلف مثل ماشین آلات موتوری و همینطور برای ریل ها و جرثقیل ها و پمپ ها از این سبک استفاده می شود و به طور کلی محصولی قابل قبول است. این محصول در صنعت ساختمان سازی یکی از پر رنگ ترین مصارف محسوب می شود به طوریکه ستون های پیش ساخته بتنی و فولادی و همینطور اتصالات و … را شامل می شود.

در صورتی که نیاز به یک پیوند محکم باشد و یا دوام سازه ای نیاز به تضمین داشته باشد باید از گروت های اپوکسی استفاده شود. اگر دقت داشته باشید پایه گاردهای محافظ دست انداز و همینطور برینگ های پل به واسه این ماده مقاوم سازی شده اند.

سیمانی

در بین مدل‌های مختلفی از گروت، نوع سوم مشهور به گروت سیمانی است. این محصول کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد. به طور کلی از این ماده به عنوان ملات در نصب کاشی و سرامیک استفاده میشود. این محصول از سیمان پرتلند به عنوان سخت کننده کمک می‌گیرد. به صورت یک کیسه پودر خشک در بازار عرضه می‌شود. این پودر پس از آنکه با مقداری آب مخلوط شد برای استفاده مناسب است. این سیمان در سبک‌های مختلف استفاده شده و خواص آن قابل تغییر است.

مثال جالبی که برای این محصول وجود دارد اینکه برای مثال اگر قرار باشد که فضای خالی زیر بیس پلیت ها پر شود برای اجرای فونداسیون و زیر کار ماشین آلات صنعتی و همینطور برای ثابت سازی ستون های پیش ساخته می توان از این ماده استفاده کرد.

گروت سیمانی از این محصول کاربرد زیادی در ایران دارد. میزان آبی که با پودر محصول ترکیب میشود سطح مقاومت فشاری ملات را مشخص می کند. دقت داشته باشید که میزان آب مناسب باعث می شود که سطح مقاومت به 50 الی 80 پاسکال مقاومت فشاری برسد. این بازه مقاومتی فشاری برای پروژه های شما کاربردی است.

 

استفاه از ملات های خشک

در صورتی که از ملات‌های خشک استفاده شود سطح رضایت بیشتر است. البته که این شیوه جایگذاری ملات با روش تراکم صورت می گیرد. پس نمیتوان گفت که برای همه شرایط مناسب است. دقت کنید که بسیاری از پیمانکاران ساختمانی تمایل به استفاده از ملات های سیال در ساختمان دارند.

ملات‌های سیال به طور کلی کار را بسیار آسان کرده‌اند. زمانی که تمرکز اصلی روی پر کردن حفره‌های عمیق یا باریک باشد باید شرایط غیر قابل نفوذ را سنجید. ملاتی که به صورت دستی در کارگاه‌ها تولید می شود ممکن است از نظر دانه بندی شرایط درستی نداشته باشد. پس بهتر است که یک درصد بهینه از این مواد از نظر تکنیکی سنجیده شود.

تیم کنترل کیفیت معمولاً دسته بندی درستی روی ملات ها انجام می‌دهد. این موضوع سبب شده تا سطح سنگدانه‌ها به قوام برسد و اجرای کار قوی تر باشد.

مقالات دیگر
بتن ژئوپلیمری
انواع بتن

بتن ژئوپلیمری چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در عصری که زندگی می کنیم، صنعت ساختمان سازی بسیار گسترش یافته است. به همین خاطر، ساخت و ساز و استفاده از مصالح ساختمانی بسیار بیشتر شده است. در نتیجه، برای ایجاد پایه های محکم از بتن استفاده می کنند.

انواع بتن

بتن مقاوم در برابر خوردگی

بتن ضد خوردگی، بتنی است با دانه بندی معمولی و سیمان پرتلند که برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی میلگردها و مقاومت آنها استفاده میشود. در پروژه‌های احداث و ترمیم سازه های بتنی هزینه عمده مربوط به تخریب بتن

آب بندی استخر

آب بندی استخرها

آب بندی استخر ها این روزها بخش مهمی از عملیات آب بندی و عایق کردن بنا محسوب می شود. حتما استخر و فضای آن را دیده اید. استخرها، فضاهایی بزرگ برای ذخیره آب جهت شنا کردن، آب درمانی، پرورش ماهی،